Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usiądą do rozmów w sprawie przyszłości huty

Dorota Nyk 76 835 81 11 [email protected]
Huta nie przerwie swoich inwestycji w oczekiwaniu na korzystny wyrok (fot. Dorota Nyk)
Huta nie przerwie swoich inwestycji w oczekiwaniu na korzystny wyrok (fot. Dorota Nyk)
- Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku - powiedział nam rzecznik KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski w sprawie decyzji niekorzystnej dla hutniczych inwestycji.

Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę stowarzyszenia Samoobrona Ekologiczna Rolników Indywidualnych "Pronatura” na zmianę tzw. pozwolenia zintegrowanego dla Huty Miedzi Głogów.

Huta starała się o zmianę pozwolenia w związku z licznymi planowanymi i już rozpoczętymi inwestycjami. Sąd uchylił zaskarżoną przez rolników decyzję o zmianie. KGHM już zapowiedziało apelację - złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Uchylona decyzja dotyczyła zmiany pozwolenia zintegrowanego, natomiast samo pozwolenie zintegrowane, w poprzednim brzmieniu, pozostaje w mocy i zgodnie z nim Huta Miedzi Głogów prowadzi nieprzerwanie działalność - powiedział Dariusz Wyborski.

Czytaj też: Ekolodzy kontra huta

Jak informuje, zmiany dotyczyły zmian czasów pracy różnych instalacji, niektórych emitorów, gospodarki niektórymi odpadami a także rozbudowy Wydziału Ołowiu, zwiększającej zdolności przerobowe odpadów ołowionośnych przy równoczesnej modernizacji istniejących na tym wydziale odpylni, tak, by emisja pyłów i metali w tych pyłach była mniejsza od wcześniej dopuszczalnych wielkości.

A więc zdaniem KGHM planowane inwestycje były właśnie przyjazne środowisku. Wyborski zapowiedział jednocześnie, że nie zostaną przerwane.

- KGHM, w tym także głogowska huta, planuje swoje działania inwestycyjne z co najmniej pięcioletnim wyprzedzeniem i co roku je aktualizuje - wyjaśnił.

Huta nie widzi zagrożenia dla swoich inwestycji w wyroku WSA w Warszawie, ponieważ oddanie najważniejszych zadań inwestycyjnych dla huty II zaplanowane jest na drugie półrocze 2013 roku, a dla huty I na drugie półrocze 2014 roku. - Mamy więc dostatecznie dużo czasu na uzyskanie wspomnianych zmian pozwolenia zintegrowanego - mówi Wyborski.

Realizowane aktualnie inwestycje w hucie to modernizacja pirometalurgii - czyli budowa pieca zawiesinowego w HMG I. Przewidywane są efekty ekologiczne w postaci obniżenia rocznej emisji do powietrza pyłów o ok. 50 proc. oraz zawartości metali w tym pyle. Trwa także drugi etap intensyfikacji HMG II - rozbudowa i modernizacja niektórych urządzeń, aby zwiększyć zdolności produkcyjne.

Wyborski wyjaśnia, że uchylona przez WSA decyzja dotyczyła m.in. czwartego pieca Doerschla i pozwolenia na produkcję ołowiu i zwiększenia o ok. jedną trzecią produkcji ołowiu przy zachowaniu określonych emisji pyłów.

- Przy pracy polskich sądów huta może nie zdążyć, bo może to trwać w sądach np. siedem lat - mówi prezes stowarzyszenia rolników "Pronatura” Jarosław Klus. - Najlepiej by było, gdyby sąsiad z sąsiadem razem usiedli do stołu, ale nie było dotąd dobrej woli ani ze strony KGHM, ani samorządów.

Jednak negatywna dla huty decyzja dała tyle, że w przyszłym tygodniu ma zostać zorganizowane spotkanie władz starostwa, wójtów gmin i przedstawicieli KGHM, na które zaproszono także rolników z "Pronatury”.

Czytaj też: Czy Huta Miedzi Głogów truje? Znamy wyniki najnowszych badań

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska