Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uśmierca nagle, działa bardzo szybko... Co zrobić, żeby się przed nim uchronić?

Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc
Czad zabija - ostrzegają strażacy.
Czad zabija - ostrzegają strażacy. Dariusz Brożek
Powiat. Rozpoczął się sezon grzewczy. Strażacy ostrzegają przed śmiercionośnym czadem.

To bezbarwny i bezwonny gaz może stać się przyczyną śmierci. - Zwłaszcza zimą, gdy dogrzewamy się na wszelkie sposoby i unikamy otwierania okien - przypominają funkcjonariusze Powiatowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu.

Potocznie znany jako czad tlenek węgla rokrocznie zbiera żniwo wśród nieświadomych użytkowników pieców. Zdarza się, że giną całe rodziny. Przyczyną jest najczęściej czad ulatniający się z pieca kaflowego, czy kominka, a nawet z pieca centralnego ogrzewania. Co robić, by nie dopuścić do tragedii? - Według przepisów przewody kominowe, spalinowe czy wentylacyjne powinny być kontrolowane raz w roku. Czyszczone, w zależności od używanego paliwa, dwa do czterech razy. Wielu administratorów jednak do przepisów podchodzi lekceważąco - mówią strażacy dodając, że problem dotyczy zwłaszcza mieszkań w starych kamienicach, gdzie stan instalacji często pozostawia wiele do życzenia. - Wiele osób dokonuje przeróbek na własną rękę. Zdarza się też, że do odprowadzenia spalin z pieca lub kominka wykorzystują znalezione w ścianie kratki wentylacyjne. Tymczasem ten sam przewód może służyć sąsiadowi jako wentylacja - przestrzegają. Wbrew pozorom, zagrożeniem mogą być też nowoczesne, plastikowe okna, które są tak szczelne, że ograniczają dostęp tlenu. Ogromnym błędem jest zatykanie kratek wentylacyjnych w obawie przed utratą ciepła. W ten sposób prawie całkowicie likwiduje się naturalny ruch powietrza.

Aby ustrzec się zatrucia czadem, należy zwrócić uwagę na urządzenia grzewcze,a ich montowanie powierzyć fachowcom. Trzeba też dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. - Większość pożarów, wybuchów oraz zatruć jest następstwem przeprowadzania pseudonapraw przez osoby do tego nieupoważnione- mówią specjaliści. -Kupując piecyki wybierajmy takie, które mają zabezpieczenia oraz certyfikaty - dodają. Warto też kupić domową czujkę dymu lub czadu i zainstalować ją w domu. Głośnym sygnałem dźwiękowym urządzenie ostrzega o wykryciu w powietrzu czadu czy gazu. Trzeba dbać też o to, aby pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia grzewcze, były dobrze wietrzone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska