Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o jakości paliw: lobby węglowe wygra z ekologami?

MCH
Projekt ustawy dotyczącej norm jakości paliw, w tym węgla, trafił w czwartek, 18 stycznia, pod obrady Rady Ministrów
Projekt ustawy dotyczącej norm jakości paliw, w tym węgla, trafił w czwartek, 18 stycznia, pod obrady Rady Ministrów Piotr Idem
Projekt ustawy dotyczącej norm jakości paliw, w tym węgla, trafił w czwartek, 18 stycznia, pod obrady Rady Ministrów. Jak się okazało, Ministerstwo Energii przyjęło w pakiecie regulacji postulowane przez spółki górnicze zmiany i usunęło z rozporządzenia wszelkie wymogi w zakresie zanieczyszczenia węgla siarką. - Takie normy węgla usankcjonują i utrwalą na wiele lat fatalną jakość powietrza w Polsce - ocenia Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Jest jednak szansa, że ME ustąpi. Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że normy zawartości siarki jednak wrócą do zapisów projektu rozporządzenia o jakości węgla.

Od kilku lat w Polsce prowadzone są dyskusje nad normami jakości węgla. Jednym z kluczowych parametrów określających jakość węgla jest zawartość siarki. Domowe kotły grzewcze – w odróżnieniu od elektrowni – nie są wyposażone w instalacje do odsiarczania spalin, dlatego też zawartość siarki w węglu przeznaczonym do spalania w domowych kotłach i piecach powinna być jak najniższa.

Zasiarczony węgiel dalej będzie nas truł - alarmują ekolodzy
Jak podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego, w rozporządzeniu w sprawie norm węgla poddanym konsultacjom społecznym w lutym 2017 roku zawartość siarki była określona na poziomie od 1 do 1,45 proc. w zależności od rodzaju węgla. Wiele instytucji i organizacji skrytykowało te poziomy jako zbyt wysokie, w tym: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii, Polska Izba Ekologii, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego czy organizacje pozarządowe.

Mimo to, w obecnym brzmieniu rozporządzenia nie ma żadnych wymogów dotyczących zawartości siarki. Wnioski o usunięcie parametru zawartości siarki z norm złożyła Polska Grupa Górnicza oraz Tauron Wydobycie.

– Takie normy węgla usankcjonują i utrwalą na wiele lat fatalną jakość powietrza w Polsce - alarmuje Andrzej Guła. – Mimo iż zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki zmniejszyło się w ciągu ostatnich dwóch dekad wskutek wyposażenia przemysłu w instalacje odsiarczania, to wciąż zanieczyszczenie to występuje w miejscowościach, w których ogrzewanie węglowe stanowi główne źródło ciepła. Przykładem jest Żywiec, w którym w styczniu 2017 r. norma Światowej Organizacji Zdrowia dla dwutlenku siarki była przekroczona przez 26 dni – mówi specjalista Polskiego Alarmu Smogowego.

Równie źle, zdaniem ekologów, wyglądają normy zawartości popiołu, która w propozycji Ministerstwa jest nawet trzykrotnie wyższa niż rekomendacje ekspertów czy wilgoci, gdzie rozbieżność jest dwukrotna.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy, że: „Biorąc pod uwagę paliwa stałe sprzedawane przez głównych producentów krajowych, a także proponowane w przedmiotowym rozporządzeniu wymagania jakościowe dla paliw stałych szacuje się, że około 100% węgla koksowego oraz 93,3% węgla energetycznego spełniałoby wprowadzone wymagania jakościowe”.

Samo Ministerstwo Energii przyznaje więc, że normy nie doprowadzą do wycofania z rynku najgorszych rodzajów węgla, a rozporządzenie nie będzie miało wpływu na poprawę jakości powietrza.

Minister Emilewicz po stronie ekologów
Wczoraj, 18 stycznia, minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, zapowiedziała, że normy zawartości siarki wrócą do zapisów projektu rozporządzenia o jakości węgla.

- Mamy dwie różnice zdania, ale uzgodniliśmy, że Ministerstwo Energii przyjmie dzisiaj nasze uwagi, w tym wprowadzenie ponowne norm dotyczących zawartości siarki – zapowiedziała w RMF FM Jadwiga Emilewicz.

Nad projektem ustawy dotyczącym norm jakości paliw stałych od czwartku, 18 stycznia, obraduje Rada Ministrów. Kiedy go przyjmie, propozycje nowych regulacji trafią pod obrady Sejmu i Senatu. To zaś oznacza, że na normy jakościowe dla węgla poczekamy jeszcze przynajmniej pół roku.

- Mamy nadzieję, że zapowiadana przez Premiera Morawickiego walka o czyste powietrze nie będzie pustą deklaracją, a projekt rozporządzenia w sprawie norm zostanie zmieniony tak żeby gwarantować ochronę zdrowia Polaków. Odpowiednie normy jakości węgla są niezbędne do poprawy jakości powietrza w Polsce – komentuje Guła.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia najpiękniejszych maturzystek

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa o jakości paliw: lobby węglowe wygra z ekologami? - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska