Utworzenie kierunku lekarskiego, to jedna z najważniejszych „inwestycji” w Lubuskim

RED.
Piotr Bromber, wiceminister zdrowia: Uważam, że utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, to jedna z najważniejszych „inwestycji” w województwie lubuskim na przestrzeni ostatnich lat.
Piotr Bromber, wiceminister zdrowia: Uważam, że utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, to jedna z najważniejszych „inwestycji” w województwie lubuskim na przestrzeni ostatnich lat. Mariusz Kapała GL
O sukcesie studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz planach dotyczących kształcenia lekarskiej kadry rozmawiamy z wiceministrem zdrowia, Piotrem Bromberem.

Najlepszy wynik egzaminów kierunku medycznego odnotowano w tym roku w województwie lubuskim na Uniwersytecie Zielonogórskim, bo najwyższą średnią LEK wypracowali właśnie studenci wydziału lekarskiego, Jak Pan to skomentuje panie ministrze?

Uważam, że utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, to jedna z najważniejszych „inwestycji” w województwie lubuskim na przestrzeni ostatnich lat.

Jest Pan dumny, że właśnie w województwie lubuskim ten wynik jest najlepszy?

Oczywiście, mało tego, jest to najwyższa średnia u pierwszych absolwentów. Tu się należą gratulacje zarówno dla studentów, jak i kadry naukowej. Wyniki LEK zdecydowanie potwierdzają zasadność zwiększenia liczby ośrodków kształcących w Polsce. W 2015 r. mieliśmy 15 szkół, które prowadziły kształcenie na kierunku lekarskim, na rok akademicki 2021/2022 tych szkół jest już 22. Obecnie w każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden ośrodek akademicki prowadzący kształcenie przyszłych lekarzy, co istotnie przekłada się na dostępność studiów.

Czy można powiedzieć, że jest coraz większe zainteresowanie kierunkami medycznymi?

Zarówno zainteresowanie, jak i zapotrzebowanie. Na przestrzeni ostatnich lat widoczny jest wzrost limitów dla kierunku lekarskiego. Mówimy tu o studiach stacjonarnych w języku polskim: 1890 miejsc, studia niestacjonarne (odpłatne) w języku polskim: 688 miejsc, z czego 619 to dodatkowe miejsca na bieżący rok akademicki wygenerowane w związku z kredytem na studia medyczne, studia stacjonarne/niestacjonarne w języku innym niż polskim: 273 miejsca. Limit przyjęć na studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym został zwiększony w stosunku do 2015 r. o ponad 2800 miejsc i obecnie wynosi łącznie 10 381 miejsc.

Dużo się mówi jednak o tym, że nie każdego stać ze względów finansowych na studiowanie medycyny. Czy potencjalni studenci będą mogli liczyć na wsparcie finansowe?

Rząd zakłada taką możliwość. Do Sejmu trafiła już ustawa nowelizująca ustawę Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, której celem będzie uruchomienie kredytu na studia medyczne odpłatne prowadzone w języku polskim. Przedsięwzięcie to umożliwi studiowanie ludziom zdolnym i czującym powołanie do wykonywania tego zawodu bez względu na status majątkowy i możliwości finansowania kosztownych studiów.

Zakładamy, że kredyt na studia medyczne wygeneruje docelowo więcej o ok. 1000 miejsc szkoleniowych dla nowych studentów medycyny. Ponadto w celu zwiększenia potencjału dydaktycznego uczelni medycznych, zarówno w aspekcie personalnym, jak również inwestycyjnym (laboratoria, biblioteki, domy studenckie, centra symulacji, baza kliniczna) w Krajowym Programie Odbudowy przewidziane zostały środki w wysokości ponad 700 mln EUR dla uczelni publicznych prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kierunku lekarskiego i pielęgniarskiego.

Patrząc na wprowadzane zmiany, można liczyć na to, że poprawi się sytuacja związana z brakiem kadry medycznej, o której mówi się od kilku lat.

Po to wprowadzamy te rozwiązania, by zniwelować problem braku kadry medycznej. Należy jednak pamiętać, że to jest długotrwały proces.

Czwarta fala COVID-19 w natarciu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie