Firma Good Food poinformowała swoich klientów o wycofaniu niektórych produktów ze sprzedaży. Chodzi o "Solone wafle kukurydziane” i „Wafle kukurydziane z ziołami prowansalskimi”. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: nie należy spożywać wafli kukurydzianych o numerach partii/datach minimalnej trwałości wskazanych w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Wafle kukurydziane wycofane ze sprzedaży

„Solone wafle kukurydziane” i „Wafle kukurydziane z ziołami prowansalskimi” marki Good Food ( dokładnie 3 partie) zniknął ze sklepowych półek. Firma na swojej stronie internetowej umieściła ważny komunikat. O decyzji poinformowała także Główny Inspektorat Sanitarny.

- Informujemy o zanieczyszczeniu produktów wafli kukurydzianych aflatoksynami pochodzącymi z ziarna kukurydzy użytego do produkcji wafli.

Na podstawie informacji otrzymanej od dostawcy ziarna i na podstawie wyników badań laboratoryjnych potwierdzone zostało przekroczenie poziomu aflatoksyn powyżej limitu prawnego - czytamy w komunikacie firmy Good Food.

Wafle zanieczyszczone aflatoksynami

Przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia aflatoksynami stwierdzono w trzech partiach wafli kukurydzianych marki Good Food.

Nazwa produktu i numer kodu kresowego wafli Good Food wycofanych ze sprzedaży:

 • Good Food solone wafle kukurydziane 105 g
  EAN 5900125001836
  Data minimalnej trwałości: 2019-09-06
 • Good Food solone wafle kukurydziane 105 g
  EAN 5900125001836
  Data minimalnej trwałości: 2019-08-07
 • Good Food wafle kukurydziane z ziołami prowansalskimi 105 g
  EAN 5900125004752
  Data minimalnej trwałości: 2019-09-07
Przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia aflatoksynami stwierdzono w trzech partiach wafli kukurydzianych marki Good Food.
Good Food

- Pozostałe produkty z innych partii produkcyjnych nie zostały zanieczyszczone i są bezpieczne do spożycia - zapewnia firma Good Food

Wafle kukurydziane zniknął ze sklepów

Wymienione partie wafli zostaną, jak najszybciej usunięte ze sklepowych półek. - W porozumieniu z sieciami handlowymi działającymi w Polsce obejmującymi całą dystrybucję produktów pod marką Good Food współpracujemy w zakresie wycofania partii zanieczyszczonych wymienionych produktów . Numer partii jest umieszczany na tylnej części opakowania w miejscu powyżej kodu kreskowego - tłumaczy firma.

O całe sytuacji poinformowano także Główny Inspektorat Sanitarny.
- Bezpieczeństwo naszych konsumentów jest dla nas priorytetem, dlatego współpracujemy z inspekcja sanitarną w celu wyjaśnienia zdarzenia i zniwelowania wszelkich zagrożeń dla zdrowia wynikających z tego przypadku - dodaje firma.

Czy wafle są niebezpieczne?

Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje proces wycofywania produktów. Zaleca również konsumentom, aby nie spożywania wafli kukurydzianych o numerach partii/datach minimalnej trwałości wskazanych w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Jeśli posiadacie zakupione wymienione produkty z wymienionej partii firma Good Food prosi o kontakt pod numerem telefonu: 513 921 356

Co to są aflatoksyny?
Aflatoksyny zostały wyróżnione spośród mykotoksyn, czyli substancji toksycznych. Są wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus. Aflatoksyny wykazują działanie rakotwórcze i mutagenne. Aflatoksyny mogą być również przyczyną reakcji alergicznych i zatruć.

WIDEO: Toksykolodzy przestrzegają. Granulat z boisk ze sztucznymi murawami może być rakotwórczy (lektor)

źródło: BE VTM/x-news