Meteorolodzy przewidują, że w województwie lubuskim wystąpią podmuchy silnego wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, dotyczące silnego wiatru.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z północnego zachodu - czytamy w komunikacie IMGW.
Kiedy dokładnie należy spodziewać się silnego wiatru w Lubuskiem? Ostrzeżenie pierwszego stopnia ma obowiązywać od godz. 17:00 (14 marca) do godz. 21:00 (14 marca).
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85 proc.
Ostrzeżenie wydała również grupa Zjawiska Meteorologiczna Lubuskie:
Pogoda na żywo w Lubuskiem - sprawdź
Ostrzeżenie dotyczy powiatów:
- gorzowski
- Gorzów Wielkopolski
- krośnieński
- międzyrzecki
- słubicki
- strzelecko-drezdenecki
- sulęciński
- świebodziński
- Zielona Góra
- zielonogórski
- nowosolski
- żagański
- żarski
- wschowski
Masz informację o utrudnieniach spowodowanych przez wiatr? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres: [email protected]
Jak zachować się podczas silnego wiatru?
- Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
- Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
- Dokładnie zamknij okna i drzwi;
- Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
- Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
- Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
Gdy jedziesz samochodem:
- Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
- Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia.
- Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.
Pierwszy stopień ostrzeżeń IMGW
W przypadku pierwszego stopnia ostrzeżeń IMGW przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.
Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Drugi stopień zagrożenia meteorologicznego, nazywany także pomarańczowym, dotyczy spodziewanych, groźnych zjawisk pogodowych, które mogą spowodować duże straty materialne i zagrożenie życia. Podobnie jak w powyższym przypadku zalecane jest zachowanie ostrożności, śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji w pogodzie.
Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Wichura i burza 17 lutego 2022:
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Bogusław Zaraza wygrał w wyborach przedterminowych na wójta gminy Dąbie
- Pracownik firmy ukradł specjalistyczny kabel i spowodował straty na pół mln zł
- Mateusz Kieliszkowski spod Krosna drugim najsilniejszym człowiekiem na świecie!
- Ciężko ranny mężczyzna przy torach w Zielonej Górze. Został potrącony przez pociąg?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?