Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lubuskich lasach

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W lasach na północy województwa lubuskiego wprowadzono najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego.
W lasach na północy województwa lubuskiego wprowadzono najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Tomasz Gawałkiewicz
Kilka dni bez deszczu i z wyższymi temperaturami zrobiło swoje. Na północy województwa lubuskiego jest najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

Dane o zagrożeniu pożarowym w lasach całej Polski aktualizowane są każdego dnia. Wynika z nich, że na terenie północnych powiatów województwa lubuskiego zagrożenie pożarowe ma najwyższy stopień. Na tym samym obszarze ściółka leśna ma wilgotność poniżej 10 procent. W południowej części lubuskiego wilgotność ściółki waha się od 11 do 20 procent.

Zagrożenie pożarowe jest tak duże, ponieważ na północy województwa od kilku dni nie padał deszcz. Jednocześnie utrzymują się temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Z danych prezentowanych na stronie internetowej Lasów Państwowych wynika, że na zagrożonym pożarem obszarze w ciągu ostatniej doby spadło mniej niż milimetr wody na metr kwadratowy.

Zobacz też: Pożar lasu koło Rzepina (zdjęcia Czytelnika, Łukasza Giniela)

Wprowadzenie najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego oznacza m. in., że lasy na danym terenie są pod ciągłą obserwacją w celu wykrycia ewentualnego źródła ognia. Leśne drogi pożarowe są utrzymywane w takim stanie, żeby mógł nimi przejechać sprzęt, wykorzystywany przy gaszeniu pożarów.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego nie oznacza, że wprowadzony zostanie zakaz wstępu do lasu. Wprowadza się go przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie dziewiątej rano będzie niższa od 10 procent.

Przypomnijmy, pod koniec marca lubuscy strażacy wspólnie z leśnikami zorganizowali na terenie powiatu słubickiego ćwiczenia „Rzepińska Wiosna”. Wzięło w niej udział ponad 400 strażaków. Ćwiczenia zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Rzepin i Ośno Lubuskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska