Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Oszuści znów w akcji. Wysyłają fałszywe SMS. Możesz stracić nawet 39,99 EUR miesięcznie!

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Tym razem chcą wyłudzić dane adresowe, dane karty i próbują włączyć płatną subskrypcję!
Tym razem chcą wyłudzić dane adresowe, dane karty i próbują włączyć płatną subskrypcję! unsplash.com
Oszuści ponownie rozsyłają wiadomości SMS, informujące o problemie z zamówieniem. Tym razem chcą wyłudzić dane adresowe, dane karty i próbują włączyć płatną subskrypcję!

Strona podana w wiadomości podszywa się pod różne firmy kurierskie, np. UPS, K-KEX. Przekierowuje ona na fałszywą stronę, gdzie otrzymujemy informację o konieczności opłacenia cła. Aby wnieść opłatę, trzeba podać dane adresowe i dane karty! Podając dane karty, odbiorca zostaje zapisany do płatnej subskrypcji, która może wynosić nawet 39,99 EUR miesięcznie!

WIDEO: Lubuska Policja: Tak działają oszuści. Nie daj się oszukać

Prawie się nabrałam!

Wiadomość o problemie z zamówieniem otrzymała także Żaneta. SMS zawierał błędy językowe, dlatego postanowiła odezwać się do CyberRescue.

- W wiadomości SMS brakowało niektórych liter, dlatego domyśliłam się, że może być to oszustwo - tłumaczy kobieta.

Specjaliści z CyberRescue od razu wytłumaczyli Żanecie, że to popularne oszustwo, które powraca w zmienionej formie. Niestety osoby, które podadzą swoje dane, dowiadują się o ataku, dopiero, gdy zobaczą, że z ich konta bankowego pobierana jest opłata.

Czy płatne subskrypcje można wyłączyć?

- Zapamiętajmy, żeby nie ufać stronom, które wymagają od nas podania danych karty płatniczej. Firmy kurierskie nigdy nie będą żądały dopłaty za przesyłkę, a jeżeli pojawią się problemy z zamówieniem, zawsze warto zadzwonić bezpośrednio na infolinię dostawcy - tłumaczy Mikołaj Kowalski z CyberRescue.

Jeżeli już włączymy taką subskrypcję, należy wyzerować limity na transakcje internetowe na karcie oraz ją zastrzec. Warto także skontaktować się z usługodawcą, u którego została włączona cykliczna opłata i poprosić o jej dezaktywowanie oraz usunięcie wszelkich danych osobowych. Oprócz tego nie bójmy się wyegzekwować od usługodawcy zwrotu pobranych środków.

Jak informuje zielonogórska policja, pomimo licznych kampanii oraz akcji ostrzegawczych, wciąż zdarzają się przypadki, gdy oszustom udaje się naciągnąć mieszkańców naszego regionu. – Niestety, lata mijają, a stare metody przestępców wciąż okazują się skuteczne – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik KMP w Zielonej Górze. Czego, więc należy unikać? Jakie sytuacje powinny wzbudzić naszą czujność? W naszej galerii opisujemy najpopularniejsze "zagrywki" oszustów!Wideo: Zauważył, że w stacyjce są kluczyki i odjechał. Policyjny pościg za złodziejem w Zielonej Górze

Zielona Góra. Wciąż padamy ofiarami oszustów. Sprawdź, czego...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska