Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Salmonella w mięsie na kotlety! Zakład w Kutnie wycofuje produkt ze sklepów. Ostrzeżenie GIS 2.10.2020

opr. gt
Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła Salmonellę z gr. O7 w 4 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety.Choć produkt jest przeznaczony do jedzenia wyłącznie po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, to jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy. Dlatego GIS wydał ostrzeżenie publiczne w tej sprawie.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła Salmonellę z gr. O7 w 4 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety.Choć produkt jest przeznaczony do jedzenia wyłącznie po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, to jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy. Dlatego GIS wydał ostrzeżenie publiczne w tej sprawie.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE fot. 123rf
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. W partii mięsa z indyka na kotlety wykryto Salmonellę. Choć produkt jest przeznaczony do jedzenia wyłącznie po obróbce cieplnej, to jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła Salmonellę z gr. O7 w 4 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety.

Choć produkt jest przeznaczony do jedzenia wyłącznie po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, to jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy. Dlatego GIS wydał ostrzeżenie publiczne w tej sprawie.

Szczegóły dotyczące produktów:

  • Nazwa produktu: Mięso z indyka na kotlety. „Morliny” Surowy wyrób mięsny świeży, 500 g
  • Numer partii: 2261003002
  • Termin przydatności do spożycia: 29.09.2020
  • Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu powiadomił o sprawie powiatowego lekarza weterynarii w Kutnie, który skontrolował zakład Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie oraz wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wycofania kwestionowanej partii produktu.

Zakład Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie ustalił listę dystrybucyjną oraz rozpoczął wycofanie ze sklepów zakwestionowanego produktu. Właściciel firmy zaplanował też mycie i dezynfekcję kwaśną zakładu, pobór próbek środowiskowych i produktu gotowego.

Zalecenia GIS dla konsumentów

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga! Salmonella w mięsie na kotlety! Zakład w Kutnie wycofuje produkt ze sklepów. Ostrzeżenie GIS 2.10.2020 - Dziennik Łódzki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska