Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W takich sytuacjach można stracić zasiłek dla bezrobotnych

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
część bezrobotnych latami tkwi w pośredniaku. Problem nie dotyczy braku ofert, tylko braku chęci.
część bezrobotnych latami tkwi w pośredniaku. Problem nie dotyczy braku ofert, tylko braku chęci. Tomasz Bolt
Stopa bezrobocia bije rekordy. Tak niska, jaką mamy obecnie, dawno nie była, a w przypadku niektórych urzędów pracy – taka jeszcze nigdy nie była. Mimo to, część bezrobotnych latami tkwi w pośredniaku. Problem nie dotyczy braku ofert, tylko braku chęci.

Bezrobotnemu, zarejestrowanemu w powiatowym urzędzie pracy, można proponować współpracę, ale nie wolno go do niczego zmuszać. Jeśli on nie jest skory do znalezienia wspólnego języka z doradcą klienta (urzędnikiem PUP), to może ponieść negatywne konsekwencje. Pewnie jest świadomy tego, że odmowa podjęcia pracy bez podania przekonującego uzasadnienia, jest jednoznaczna ze skreśleniem zarejestrowanego z list pośredniaka.

Co za tym idzie, wyrejestrowany bezrobotny automatycznie traci ubezpieczenie. To oznacza, że np. gdy zajdzie potrzeba skorzystania z wizyty lekarskiej albo będzie konieczny pobyt w szpitalu, on będzie musiał zapłacić za to z własnej kieszeni. Widmo takich wydatków na niektórych bezrobotnych nadal nie robi wrażenia. Gdy określony czas upłynie, powrócą do PUP w celu ponownej rejestracji, a zatem i ponownego uzyskania ubezpieczenia.

Część niepracujących znalazła inne sposoby na życie: albo pracują nielegalnie i uważają, że im to bardziej opłaca się niż gdyby rozpoczęli pracę w oparciu o umowę, albo nie pracują, ponieważ utrzymują się z zasiłków i innych świadczeń przyznanych przez gminę oraz państwo.

Czytaj także na naszej stronie

O ile otrzymywanie zasiłku dla uprawnionych bezrobotnych jest czasowe, o tyle wybrani klienci korzystający ze wsparcia opieki społecznej przez długie lata mogą je otrzymywać, jeśli spełniają kryteria.

Zasiłek dla bezrobotnych. Kiedy można go stracić?

Wypłata zasiłku dla bezrobotnych może być przerwana w określonych okolicznościach. Natomiast cały zasiłek stracony.

Będzie tak, gdy osoba bezrobotna nie przyjmie zatrudnienia lub pracy zarobkowej, którą zaproponuje urząd pracy. Dodatkowo, gdy bezrobotny nie będzie chciał wykonać prac społecznie użytecznych lub nie weźmie udziału w stażu lub szkoleniu. Wówczas zasiłek można uzyskać ponownie dopiero po 120 dniach.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga! W takich sytuacjach można stracić zasiłek dla bezrobotnych - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska