Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwielbiają się przewracać

Robert Gorbat 95 722 69 37 [email protected]
W uczelnianym finale wagi do 85 kg Marcin Walaszczyk (z prawej) pokonał swego kolegę z ZWKF Maurycego Kłysza
W uczelnianym finale wagi do 85 kg Marcin Walaszczyk (z prawej) pokonał swego kolegę z ZWKF Maurycego Kłysza fot. Kazimierz Ligocki
- Sumo znakomicie zaspokaja oczekiwania dzieci. Bo one co chwilę mówią: popchnąłem kolegę, przewróciłem go i wygrałem! - mówi Małgorzata Kitowska, instruktorka i wiceprezeska UKS Mieszko przy SP 5 w Gorzowie Wlkp.

Działacze UKS Mieszko i ZWKF postanowili przeprowadzić w sobotę cztery imprezy naraz: I Puchar Zarządu Głównego AZS, I otwarte mistrzostwa ZWKF, otwarte mistrzostwa Gorzowa Wlkp. w minisumo (dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat) oraz pokazowe walki pięciolatków. Ku zaskoczeniu organizatorów, w hali w Parku Słowiańskim pojawiło się... aż 260 zawodniczek i zawodników! Przyjechali nie tylko z północno-zachodniej Polski, ale też z Warszawy, Dębicy i Rzeszowa.

- W naszym regionie funkcjonują zaledwie dwa kluby sumo: istniejący od 2004 roku UKS Mieszko Gorzów oraz założony miesiąc temu UKS Korona Kaława - usłyszeliśmy od instruktorki Małgorzaty Kitowskiej. - Mimo to nasz sport jest bardzo popularny w wielu szkołach podstawowych. Dlaczego? Bo zaspokaja naturalne potrzeby ruchowe dzieci, które ciągle mówią: popchnąłem kolegę, przewróciłem go i wygrałem!

Zasady sumo są proste: w ciągu trwającej zwykle kilka sekund walki trzeba wypchnąć przeciwnika poza dojo lub też zmusić go do dotknięcia okrągłej maty inną częścią ciała niż stopy. Zaczerpnięty z japońskiej tradycji rytuał pojedynków uczy zawodników powagi i poszanowania rywali. Trochę inne zasady obowiązują w minisumo. Dzieci mają skrócony ceremoniał, nie mogą też łapać się za głowy i stosować rzutów. Od kilku dni młodych Lubuszan uczy tej dyscypliny pięcioro nowych instruktorów: Sylwia Krzemień, Marta Urbaniak, Iwona Dębczyńska-Wróbel, Tomasz Zieliński i Krzysztof Idzikowski (ostatni w Kaławie).

- Bardzo chętnie godzę się od dwóch lat na treningi mojego dziewięcioletniego syna Wojciecha - zapewnia Tomasz Grzechnik z Gorzowa. - Chłopak rozwija swą koordynację ruchową, gibkość i zwinność. Bo sumo nie jest sportem siłowym, lecz zręcznościowym i technicznym.

Chętni do treningów w UKS Mieszko mogą się zgłaszać w poniedziałki i środy od godz. 18.00 do 19.00 do hali SP 5 przy al. Konstytucji 3 Maja w Gorzowie, zaś w UKS Korona - w piątki od 13.00 do 14.30 do hali SP w Kaławie.

NASI TRIUMFATORZY

I Puchar Zarządu Głównego AZS: kobiety, do 65 kg - Kamila Jachimowicz, do 80 kg - Angelika Ferlin; mężczyźni, do 85 kg - Marcin Walaszczyk, do 100 kg - Mateusz Bochenek (wszyscy z AZS AWF Gorzów Wlkp.).

I mistrzostwa ZWKF: kobiety, do 55 kg - Marika Wojdak, do 80 kg - Marta Urbaniak; mężczyźni, do 70 kg - Paweł Gorzelak, do 85 kg - Marcin Walaszczyk, do 100 kg - Paweł Krawczuk (wszyscy z ZWKF Gorzów Wlkp.).

Gorzowscy triumfatorzy otwartych mistrzostw miasta w minisumo: Filip Oszczyk (SP 16), Piotr Krajewski (SP 21), Adam Galant (SP 9), Piotr Bujarski (SP 21), Jakub Komasa, Mateusz Karaś (obydwaj z KSP), Jakub Buczak (SP 16), Wiktoria Maćkowiak, Filip Szatkowski, Aleksandra Pawłowska (wszyscy z SP 21) i Aleksander Chudzik (UKS Mieszko). Ranking szkół: 1. SP 21, 2. SP Kaława, 3. SP 9, 4.-6. SP 5, KSP i SP 16.

Najlepszy zawodnik AZS AWF Gorzów - Walaszczyk; najlepsi studenci ZWKF - Urbaniak i Gorzelak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska