Uzdrowisko w Łagowie powstanie już za dwa lata?

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Agnieszka Romankiewicz-Heck, główny analityk w Euro-Inveście, od siedmiu lat zajmuje się uzdrowiskami, a od 11 - funduszami unijnymi
Agnieszka Romankiewicz-Heck, główny analityk w Euro-Inveście, od siedmiu lat zajmuje się uzdrowiskami, a od 11 - funduszami unijnymi AR-H
Udostępnij:
- W 2015 roku perła Ziemi Lubuskiej może stać się uzdrowiskiem - mówi Agnieszka Romankiewicz-Heck z Zachodniego Centrum Konsultingowego Euro-Invest w Gorzowie, R+H Inwestycje.

- Pani spółka przygotowuje dokument, który pokaże co Łagów musi zrobić, by zostać uzdrowiskiem. Co się w nim znajdzie?
- Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym operat to obszerny dokument, w którym muszą znaleźć się wszystkie istotne z punktu widzenia statusu uzdrowiska informacje o gminie, to jest: charakterystyka jej klimatu i surowców leczniczych, w tym przypadku wód leczniczych, charakterystyka lokalnej infrastruktury technicznej, urbanistyczny projekt stref ochrony uzdrowiskowej, w których będzie odbywało się lecznictwo uzdrowiskowe. W dokumencie znajdzie się też opis posiadanych lub planowanych zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, mam tu na myśli przychodnie uzdrowiskowe, sanatoria, pijalnię wód, parki zdrojowe.

- I jak to wygląda po kilku miesiącach analiz?
- Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentu, mamy za sobą jego etap koncepcyjny, w ramach którego oceniliśmy, na bazie istniejących źródeł, możliwości Łagowa jako potencjalnego uzdrowiska. Zaprojektowaliśmy strefy ochrony uzdrowiskowej, które obecnie są na etapie konsultacji. Kolejnym etapem winny być badania właściwości leczniczych klimatu oraz potwierdzenie właściwości leczniczych lokalnej wody, a także dalsze konsultacje z lokalną społecznością, organizacjami, przedsiębiorcami, również tymi, którzy będą chcieli aktywnie współuczestniczyć w tworzeniu uzdrowiska.

- Czy klimat Łagowa ma właściwości lecznicze?
- Wydaje się, że tak, chociaż pod tym względem trzeba go jeszcze przebadać. W mojej ocenie nie powinniśmy być jednakże zaskoczeni wynikami tych badań. Łagowskie jeziora i lasy, w tym Łagowski Park Krajobrazowy, a także brak większego przemysłu na tym terenie mają doskonały wpływ na jakość lokalnego powietrza. Zresztą o walorach klimatu Łagowa krążą już legendy. W świadomości wielu odwiedzających go ludzi Łagów już od dawna funkcjonuje jako kurort klimatyczny.

- A więc to wyniki badań klimatu zadecydują o pierwszym uzdrowisku w Lubuskiem?
- Wyniki badań klimatu, ale również wyniki badań lokalnej wody leczniczej faktycznie zadecydują o tym, czy Łagów stanie się uzdrowiskiem oraz jakiego rodzaju kierunki lecznicze będą mogły być tu realizowane. Jak wspomniałam, wyniki badań klimatu powinny nas zadowolić. Podobnie jest z lokalnymi wodami, które były już wykorzystywane w celach leczniczych w XVIII wieku - wtedy to istniała tu pierwsza lokalna pijalnia wód mineralnych. Ich doskonałe właściwości potwierdzono ponownie w trakcie badań w 70. latach XX wieku, po wykonaniu odwiertu IG-1, zaś w 2006 roku Rada Ministrów w swoim rozporządzeniu zaliczyła po raz kolejny złoża wód w Łagowie do leczniczych. Mam nadzieję, że najświeższe badania tylko to potwierdzą, otwierając tym samym gminie Łagów drogę do uzdrowiska.

- Pozostaje nam tylko zapytać, kiedy to się stanie?
- Odpowiedź nie jest prosta. Gmina, by uzyskać świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu i wody, musi dysponować wynikami z co najmniej trzech pomiarów prowadzonych w odstępach rocznych. Tylko z tymi świadectwami może złożyć do Ministerstwa Zdrowia wspomniany operat uzdrowiskowy, który jest rodzajem wniosku o nadanie statusu uzdrowiska. Wydaje się, że realną datą jest rok 2015, pod warunkiem, że pierwsza faza badań będzie miała miejsce w tym roku. Czasu pozostało niewiele.

- Dziękuję za rozmowę.

Nieruchomości z Twojego regionu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie