Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko w Łagowie za rok

(wak)
Niebawem mogą w Łagowie pojawić się kuracjusze.
Niebawem mogą w Łagowie pojawić się kuracjusze. Mariusz Kapała
Już w tym roku ma stanąć w stanie surowym budynek rozlewni oraz pijalni wody mineralnej. Będą też wyniki badań powietrza. Decyzja o przyznaniu statusu uzdrowiska, zapewne już w przyszłym roku.

Właściciel firmy Bakra Dariusz Zachar, która buduje rozlewnię, zdradził nam swoje plany:
- Powstanie tu obiekt o powierzchni około 700 mkw. Najważniejszy będzie zakład produkujący wodę mineralną. Ale powstanie też pijalnia tej wody.
Dariusz Zachar dodał, że na początku przymierza się do produkcji dwóch rodzaju wód, mineralnej i solankowej. Obie są wysokiej jakości i najpewniej szybko staną się popularne.
- Nie chcę, by wytwórnia była nastawiona na dużą produkcję. Chcę, by zakład opuszczał produkt premium, a więc woda - nazwijmy to - luksusowa. Tym bardziej, że zgodnie z wcześniejszymi badaniami mineralna z Łagowa jest jedną z najlepszych wód w kraju.

Czy zakład i pijalnia będą gotowe w 2014 roku? - pytamy.
- Taki mam plan, ale jak będzie, pokaże przyszłość. Dużo zależy od tego, kiedy Łagów uzyska status zdroju czy uzdrowiska. Wtedy będę mógł starać się o pieniądze unijne, na doposażenie zakładu i pijalni. A na takie przedsięwzięcia potrzebne są duże pieniądze - tłumaczy Dariusz Zachar.
Dodajmy, że zakład i pijalnia powstaną na skraju Łagówka, tuż obok odkrytego jeszcze w latach 70-tych odwiertu wody mineralnej. Na razie jest tam wylana potężna płyta, na której niebawem rozpocznie się wznoszenie murów.

To pokazuje, że prace nad uzyskaniem przez Łagów statusu pierwszego w Lubuskiem uzdrowiska przebiegają w ekspresowym tempie. Kolejny dowód to badanie walorów leczniczych miejscowego powietrza. Już od kilku tygodni specjaliści z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania pobierają próbki powietrza i dokonują ich analizy. Wyniki badań będą znane już pod koniec 2013 roku. Duże zmiany dokonały się w Morenie, gdzie ma być sanatorium. Współwłaściciel Moreny Waldemar Domerecki powiedział nam: - Pod potrzeby przyszłego uzdrowiska przygotowujemy zarówno Morenę, jak też Basztową. Morena jest obecnie remontowana. Wcześniej udało nam się naprawić dach, obecnie malujemy pokoje, a gabinety wyposażamy w nowy sprzęt. A wszystko z myślą, by za rok czy później przyjąć pierwszych kuracjuszy - tłumaczy pan Waldemar.

Nasz rozmówca dodaje, że jeżeli Morena miałaby charakter pensjonatu czy hotelu, to w Basztowej byłaby pijalnia wód oraz część rozrywkowa. - Basztową też remontujemy, lokal ma dostęp do jeziora, stąd tu kuracjusze mogliby np. wsiąść do łodzi, by popływać po jeziorze. A wieczorem także się zabawić.
Agnieszka Romankiewicz-Heck z firmy Euro-Invest w Gorzowie Wlkp. powiedziała nam, że jeszcze w tym roku spodziewa się wizyty w Łagowie przedstawiciela ministerstwa zdrowia. Euro-Invest przygotowuje tzw. operat uzdrowiskowy, w którym ma się znaleźć wszystko to, co trzeba zrobić, by Łagów stał się zdrojem.
- Kiedy to może się stać?- pytamy panią Agnieszkę.
- Nie chcę być huraoptymistką, ale być może już w przyszłym roku. A najpóźniej w 2015 roku. Przygotowania do osiągnięcia tego celu, postępują nadzwyczaj dobrze - dodała nasza rozmówczyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska