Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W argentyńskiej dżungli odkryto nazistowskie schrony z II wojny światowej (wideo)

(m. korn), źródło: newsweek.pl
Zarówno konstrukcja jak i wykorzystane materiały oraz znaleziony monety i porcelana wskazują, że schrony mogły być dziełem nazistów.
Zarówno konstrukcja jak i wykorzystane materiały oraz znaleziony monety i porcelana wskazują, że schrony mogły być dziełem nazistów. YouTube
Dlaczego ktoś pokusił się o wybudowanie bunkrów na tak trudno dostępnych terenie, jakim jest serce dżungli w Ameryce Południowej? Zdaniem argentyńskich archeologów, zlokalizowany przy granicy z Paragwajem kompleks budynków to nazistowskie schrony.

Nazistowskie schrony z II wojny światowej odkryte w dżungli

Badania archeologiczne ukazujące pozostałości nazistowskich Niemiec:

Jak podaje Newsweek, dowodzący grupą badawczą Daniel Schávelzon zasygnalizował, że podczas II wojny światowej niemieckie lotnictwo zajmowało się budowaniem dobrze ukrytych schronów, przeznaczonych dla elity nazistowskiego przywództwa. Kryjówki w głównej mierze starano się lokować w trudno dostępnych miejscach, jak pustynia, góry oraz dżungla.

Znalezione nieopodal Teyu Cuare bardzo dobrze ukryte budowle, których grubość ścian sięga trzech metrów, składają się z pomieszczeń mieszkalnych oraz magazynów. W ich pobliżu archeolodzy znaleźli m.in. porcelanę oraz niemieckie monety z lat 1938-1941.

To nie pierwszy raz, kiedy odkrywa się nazistowskie kompleksy, ulokowane w trudnych do zdobycia i zlokalizowania miejscach. Jak wyjaśnia Daniel Schávelzon prace nad wykopaliskami nadal trwają. Szef grupy badawczej nie ma wątpliwości, że ulokowanie schronów w miejscu, jakim jest dżungla wymagało niezwykłego wysiłku.

Odrzuca się także przypuszczenia o tym, że bunkry mogły być wykonane przez miejscową ludność. Zdaniem Schávelzona świadczy o tym m.in. nietypowa dla tamtejszych rejonów architektura oraz wykorzystane materiały. Nazistowskie monety, a także elementy porcelany z okresu wojennego również nie mogą być przypadkiem.

Teyu Cuare mogło być wybrane ze względu na bliskość do Paragwaju, który z kolei mógłby służyć, jako lokacja strategiczna, gdzie w razie potrzeby można szybko dojechać. Szacuje się, iż po II wojnie światowej w okolice Argentyny uciekło kilku tysięcy nazistów, m.in. Josef Mengele oraz Adolf Eichmann, który został skazany w Izraelu na karę śmierci. Sam Mengele, znany również jako "Anioł Śmierci", mimo iż za jego głowę wyznaczono nagrodę przekraczającą 10 mln marek, nigdy nie stanął przed sądem.

Przeczytaj też:Amerykański konwój wojskowy przejedzie przez Polskę (wideo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska