MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bibliotece Norwida wydarzenia 10. Festiwalu Literackiego – Proza Poetów i... spotkanie z autorką erotycznego romansu - „Sekret bodyguarda"

Zdzisław Haczek
Zmysłowa prapremiera erotycznego romansu zielonogórzanki Marty Maciejewskiej – „Sekret bodyguarda” 19 września 2020 r.
Zmysłowa prapremiera erotycznego romansu zielonogórzanki Marty Maciejewskiej – „Sekret bodyguarda” 19 września 2020 r. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
- Nasze wydarzenia: edukacyjne, kulturalne, promocyjne – zostały przeniesione do sieci, ale odbywają się! – mówi GL o działalności Biblioteki Norwida w Zielonej Górze w czasie pandemii dyrektor wojewódzkiej książnicy dr Andrzej Buck.

Dyrektor Biblioteki Norwida dr Andrzej Buck wymieniając pola działalności książnicy w momencie zaostrzonych obostrzeń w czasie pandemii (patrz: wideo), wskazuje m.in. na trwający właśnie jubileuszowy 10. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej - Proza Poetów.

Co jeszcze w programie 10. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej - Proza Poetów w najbliższym czasie

10. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej - Proza Poetów potrwa do 9 grudnia 2020 r. Na razie wydarzenia odbywają się online – transmisje można śledzić na Facebooku Biblioteki Norwida https://www.facebook.com/biblioteka.norwida

23 listopada 2020 (poniedziałek), godz. 18.00 – spotkanie z Jolantą Pytel i rozmowa o jej najnowszym tomiku „Starość przez chwilę młoda”, wydanego z okazji 50-lecia twórczości poetki, założycielki i prezes Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Prowadzenie Halinka Bohuta-Stąpel. Wiersze czyta Beata Beling.

Jolanta Pytel – urodziła się w 1952 w Zielonej Górze. Jest poetką, literatką i animatorką życia kulturalnego. Debiutowała w roku 1970 wierszem drukowanym w „Nadodrzu”. Swoje utwory publikowała w wielu pismach literackich, m. in.: „Pro Libris”, „Pegaz lubuski”, zbiorach poetyckich i almanachach. Jest autorką kilkunastu tomików wierszy, m. in.: Opowieść o Gabrielu (1976), Tyle światła wokół (1978), Przeznaczenie/Destiny (1994), Oko śmierci (1994), Przebudzenie/Awakenings (1995), 40 i cztery (1996), Czarny aptekarz (1999), Requiem dla Helenki (1999), Włócznia słońca (2003), Wejście w niebo (2006), Zegar/The Clock (2010), Nad urwiskiem (2011), Poza czasem (2014). Jej twórczość była tłumaczona na język niemiecki i angielski.
Za tomik „Włócznia słońca” Jolanta Pytel otrzymała w r. 2004 Lubuski Wawrzyn Literacki. W 2015 jej książka „Poza czasem” była nominowana do tej nagrody. W roku 2020 otrzymała Honorowy Wawrzyn Literacki za całokształt twórczości. Od 25. lat jest prezesem Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. W tym roku Jolanta Pytel świętuje jubileusz 50-lecia twórczości.

24 listopada 2020 (wtorek), godz.12.00 - spotkanie autorskie z Martą Grzybowską, autorką debiutanckiej książki „Ponad”. [Rozpisani.pl, 2019]. Prowadzenie: Sandra Stempniewska. (mediateka Góra Mediów).

Marta Grzybowska – rocznik ’95, bydgoszczanka. Zaczęła pisać, gdy miała jedenaście lat. Jak mówi, bolesne dzieciństwo i zawarte w nim przeżycia zmusiły ją do przelewania myśli na papier. Pisanie to jej przeznaczenie. Oprócz tego dużo czyta. Najczęściej wybiera filozofię i psychologię, choć zaznacza, że czasem serce rwie się w bardziej romantyczny rytm. Jej bohaterka, Layla Rain, to z pozoru zwyczajna nastolatka. W połowie dziecko. Za jednym ciosem traci ojca w wypadku samochodowym, a matka w wyniku żałoby zostaje przewieziona do szpitala psychiatrycznego. Na ten czas trafia do bezwzględnego wujka, który nie uznaje jej ani jej uczuć. Od tego momentu jej życie zamienia się w walkę. Otrzymuje dar. Widzi oraz słyszy więcej niż przeciętny człowiek. Ufa temu bezgranicznie. Idzie wprost za tym. Prowadzi zabłąkane dusze- widma, których konstrukcja zdarzeń za życia pękła. Layla usiłuje ją naprawić, jak i połączyć dwa Światy: rzeczywistości, gdzie uczęszcza do pobliskiego Liceum i próbuje odnaleźć się pomiędzy rówieśnikami, jak i tego, który nadają jej smutne widma. Jej wyjątkowy naszyjnik i sieć snów prowadzą ją do tajemniczej wyspy, gdzie przemieszczają się widma. Wyspa ta została podzielona na cztery części i tam czeka na nią gorszy ból niż się spodziewała. To tam opadają maski. Cała prawda wychodzi na jaw. Layla otwiera oczy i zaczyna rozumieć, kim tak naprawdę jest. Życie przeplata się ze śmiercią. Dramat rozciąga się za dramatem, ale Layla odnajduje w sobie siłę, aby przetrwać i walczyć dalej.

25 listopada 2020 (środa), godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem, powieściopisarzem i scenarzystą, autorem biografii Leopolda Tyrmanda (pisarza roku 2020 w Polsce) – „Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” (2016) oraz najnowszej, której premiera miała miejsce 14 października – „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” [wyd. Marginesy, 2020].

Marcel Woźniak – urodził się w 1984 w Kwidzynie; polski pisarz i scenarzysta, autor trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim oraz biografii Leopolda Tyrmanda.
W lipcu 2015 roku rozpoczął pracę, jako pisarz. Książka „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” miała premierę 26 października 2016 roku i była pierwszą oficjalną biografią Leopolda Tyrmanda. 14 października 2020 roku miała swoją premierę kolejna jego książka biograficzna o Leopoldzie Tyrmandzie „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” .
Pisarz ma na swoim koncie także trylogię kryminalną o detektywie Leonie Brodzkim „Powtórka”, „Mgnienie” i „Otchłań”. Przypomnijmy, że rok 2020 jest ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda, bowiem właśnie w tym roku mija 100. rocznica urodzin tego sławnego polskiego pisarza, publicysty i popularyzatora jazzu w Polsce.

Z Marcelem Woźniakiem rozmowę poprowadzi Andrzej Winiszewski - dziennikarz radiowy, twórca wielu audycji i podcastów tematycznych, historycznych i monograficznych poświęconych muzyce jazzowej emitowanych na antenie Polskiego Radia oraz w programie radiojazz.fm. Autor tekstów historycznych, recenzji i relacji publikowanych na łamach polskiej prasy muzycznej. Twórca cyklu audycji poświęconych międzywojennym i powojennym początkom jazzu w Polsce i ich związkom z historią światowej kinematografii oraz pionierom polskiego jazzu lat 20. i 30. XX w. Twórca cyklu audycji radiowych oraz spotkań tematycznych w sieci polskich bibliotek o Leopoldzie Tyrmandzie z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza. Od ponad dekady wykładowca w Instytucie Muzyki (kierunek Jazz i Muzyka Estradowa) na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz wykładowca na licznych Warsztatach Jazzowych.

27 listopada 2020 (piątek), godz. 18.00 – spotkanie z Radosławem Rakiem, laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”, autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki.

Radek Rak – właściwie Radosław Rak, urodził się w 1987 w Dębicy; polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” w roku 2020.
W 2006 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Studiował weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, obecnie mieszka i prowadzi praktykę w Krakowie.
Pierwsze teksty zamieszczał na forum internetowym „Nowej Fantastyki” pod pseudonimem "Ajwenhoł". Krótkie formy jego autorstwa były później publikowane w czasopismach „Nowa Fantastyka”, „Lampa”, „Fraza”, „Fantastyka” – wydanie specjalne, „Fenix Antologia” oraz e-zinach „Esensja” i „Szortal na wynos”. Przygotował również opowiadania do antologii „Legendy polskie” oraz „Tarnowskie Góry Fantastycznie”.

Debiut książkowy pisarza miał miejsce w 2014 roku wraz z publikacją powieści „Kocham cię, Lilith” nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Później związał się z Powergraphem, gdzie wydał dwa kolejne tytuły: „Puste niebo” (2016) i „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019).
W 2017 otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść „Puste niebo”. W 2020 został laureatem Nagrody Literackiej „Nike”, głównej Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

A już poza festiwalem - spotkanie online z Martą Maciejewską, autorką pikantnego romansu ,,Sekret bodyguarda”

24 listopada 2020 (wtorek) o godz. 18.00 Biblioteka Norwida zaprasza na spotkanie online z Martą Maciejewską, autorką debiutanckiej książki ,,Sekret bodyguarda”.

Marta Maciejewska – mieszkanka Zielonej Góry, absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej pasją i jednocześnie zawodem jest taniec, który kocha od dziecka. Założyła Szkołę Tańca Dance Art, gdzie uczy między innymi tańca brzucha. Wraz z koleżankami stworzyła i prowadziła kanał na YouTube, który obserwuje 450 tys. użytkowników. Odkrywając w sobie miłość do pisania, uwolniła swoje prawdziwe JA tak długo spychane na boczny tor.

,,Sekret bodyguarda'” to opowieść o „wielkich pieniądzach, romantycznej miłości i pikantnym seksie, a wszystko to z nutą sensacji (...) nieznany świat namiętności kobiety i mężczyzny, których połączyła tajemnica”. Książka weszła do wielkiej 5 Legimi. Według słów autorki: „Czytelnicy zagłosowali, że jest to najchętniej czytana pozycja zaraz obok Remigiusza Mroza”.

Szał zmysłów! Prapremiera książki zielonogórzanki Marty Maciejewskiej – „Sekret bodyguarda”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska