Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bibliotece w Międzychodzie możesz kupić książki miejscowych autorów

Dariusz Brożek
- Książką roku jest z pewnością album ,,Międzychodzianie i ich miasto'' autorstwa Krystyny Szczepańskiej-Hatzke - mówi Marta Stasiak z biblioteki.
- Książką roku jest z pewnością album ,,Międzychodzianie i ich miasto'' autorstwa Krystyny Szczepańskiej-Hatzke - mówi Marta Stasiak z biblioteki. Fot. Dariusz Brożek
Czytelnicy mogą tam nabyć wydawnictwa traktujące o historii miasta i okolic oraz tomiki miejscowych poetek. Część z nich ukazała się pod szyldem książnicy, która promuje w ten sposób lokalnych pisarzy, regionalistów i literatów.

Lokalną nowością wydawniczą jest broszura o wywodzącym się z Międzychodu znanym handlowcu Oscarze Tietz. Jej autorem jest Nils Busch-Petersen, główny zarządzający związków handlowych z Berlina. Można ja kupić w miejscowej książnicy.

- To nie lada gratka dla osób interesujących się historią naszego miasta. Mamy więcej takich lokalnych wydawnictw. Cieszą się sporym zainteresowaniem byłych i obecnych mieszkańców, ale także turystów - mówi dyrektor biblioteki i muzeum Antoni Taczanowski.

Międzychodzianie chętnie sięgają po książki i wiersze swych znajomych. Część z nich ukazała się pod szyldem książnicy. Jak zaznacza jej dyrektor, placówka od lat promuje literackie dokonania mieszkańców gminy i powiatu. A nawet sąsiadów z woj. lubuskiego.

Można tam kupić m.in. książki napisane przez emerytowanego nauczyciela z lubuskiego Pszczewa Franciszka Leśnego. Pierwsza opowiada o losach pszczewskich działaczy Związku Polaków w Niemczech Rodło z okresu międzywojennego, a druga poświecona jest dziejom wsi Silna.

To prawdziwy hit!

Wydawniczym hitem jest album ,,Międzychodzianie i ich miasto''. Jego autorka Krystyna Szczepańska-Hatzke opisała w nim życie mieszkańców w okresie międzywojennym, atutem wydawnictwa są setki ilustracji.

Kolejnym bestsellerem jest książka ,,Komary na zębach'' poznańskiego stomatologa Bartosza Niedziółkę, który pochodzi z Międzychodu i opisał w niej swe młodzieńcze lata w tym mieście.

- Organizujemy spotkania z autorami tych książek. Przychodzą na nie tłumy mieszkańców - dodaje A. Taczanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska