Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brzeźnicy upamiętnili generała Sikorskiego

Bogusław Malicki
Tablica poświęcona gen. Sikorskiemu.
Tablica poświęcona gen. Sikorskiemu. Bogusław Malicki
W piątek, 17 maja br. w Brzeźnicy odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi Władysławowi Sikorskiemu.
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi Władysławowi Sikorskiemu.

W Brzeźnicy upamiętnili generała Sikorskiego

Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół przy ul. Zielonogórskiej 26, w którym jest Gimnazjum im. Generała Władysława Sikorskiego. W maju br. mija 132. rocznica urodzin (20.05.1881 r.) i 70. rocznica śmierci (4.07.1943 r.) generała Sikorskiego.

Na placu, między budynkami szkoły, odbyła się pierwsza część uroczystości. Jan Kruk, dyrektor Zespołu Szkół w Brzeźnicy przywitał zaproszonych gości, m.in. generała dywizji Janusza Adamczaka, d-cę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Jerzego Adamowicza, wójta gminy Brzeźnica, księdza, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji kombatanckich oraz mieszkańców Brzeźnicy i wojsko.

Generał brygady rez. Zbigniew Szura, prezes Stowarzyszenia "GIBRALTAR 1943" podziękował wszystkim obecnym za przybycie i opowiedział o gen. Sikorskim. Mówił, że nie tylko był to wybitny wojskowy i polityk, ale szczególnie wielki patriota. Przemawiała także Bożena Sławiak, poseł na Sejm RP. Przeczytano list w sprawie tej uroczystości pani poseł Bożenny Bukiewicz, skierowany do gen. Zbigniewa Szury.

Przy tablicy

Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową z napisem: "W hołdzie generałowi broni Władysławowi Eugeniuszowi Sikorskiemu (1881-1943). W latach 1939-1943 Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych i Premierowi Rządu na Uchodźstwie. Człowiekowi, który położył wielkie zasługi w obronie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. W 70. rocznicę Jego śmierci w katastrofie gibraltarskiej. Społeczeństwo Brzeźnicy. Brzeźnica, maj 2013 r." i ksiądz ją poświęcił. Był apel poległych i salwa honorowa. Delegacje i uczestnicy uroczystości złożyli przy tablicy wieńce i kwiaty. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Część edukacyjna i artystyczna

Kolejna część uroczystości odbyła się w sali sportowej. Historyk dr Włodzimierz Kwaśniewicz, przedstawił rys historyczny generała Sikorskiego. Mówił o jego życiu i działalności.

Wręczono nagrody dla najlepszych uczestników konkursu historycznego o gen. Sikorskim. Stanisław Szymkowiak, pełnomocnik Zarządu Województwa Lubuskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Zielonej Górze wręczył książki dla Jana Kruka, dyrektora ZS w Brzeźnicy oraz Jarosława Skorulskiego, dyrektora SP nr 17 w Zielonej Górze.

Uczniowie Zespołu Szkół pokazali program artystyczny. Tańczyli i śpiewali przedstawiciele Zespołu Górali Czadeckich "WATRA" z Brzeźnicy. W tle był portret gen. Sikorskiego i film historyczny.

Wystawa

W dalszej części uroczystości wszyscy zainteresowani obejrzeli wystawę pt. "Generał Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz". Plansze wystawy zostały przygotowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i udostępnione dzięki pomocy Bogusława Malickiego, członka Zarządu Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" i Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego. Na 16 planszach pokazano zdjęcia i dokumenty z życia i działalności generała.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska