W budynku przy ul. Osadniczej w Zielonej Górze doszło do tragedii. Zginął człowiek. Obiekt jest niebezpieczny i niezabezpieczony

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Budynek przy ul. Osadniczej 18A w Zielonej Górze, od lat straszy swoim wyglądem. W tym pustostanie można spotkać m.in. bezdomnych oraz narkomanów. Ostatnio w środku znaleziono zwłoki mężczyzny. Robert Górski
W opuszczonym budynku przy ul. Osadniczej w Zielonej Górze znaleziono zwłoki mężczyzny. Najprawdopodobniej spadł ze schodów i nadział się na wystający pręt po barierce. Miejsce jest niebezpieczne i niezabezpieczone. W każdej chwili może dość do kolejnej tragedii.

Do makabrycznego odkrycia doszło 27 kwietnia. W opuszczonym budynku przy ul. Osadniczej 18A w Zielonej Górze, należącym dawniej do fabryki zgrzeblarek bawełnianych Falubaz, odnaleziono zwłoki około 50-letniego mężczyzny. Prawdopodobnie spadł ze schodów i nadział się na wystający pręt po barierce. Jego zwłoki zostały zabezpieczone przez prokuratora do sekcji.

Co było przyczyną zagonu mężczyzny?

– Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze nadzoruje postępowanie w sprawie nagłego zgonu mężczyzny w Zielonej Górze, przy ul. Osadniczej – potwierdza Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Wstępnie, przeprowadzający oględziny ciała na miejscu zdarzenia lekarz sądowy wskazał na obrażenia – pękniecie kości czaszki.

- Brak jest w chwili obecnej jednoznacznej opinii na temat przyczyny zgonu – prokuratura oczekuje na opinię z przeprowadzonej sekcji zwłok oraz opinię badania pobranej podczas sekcji krwi na obecność alkoholu i ewentualnie środków odurzających – przekazał w piątek prok. Zbigniew Fąfera.

Postępowanie jest w toku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pustostan zamieszkują bezdomni, narkomani i byli więźniowie

Jak mówi Robert Górski, lekarz pogotowia ratunkowego, który był na miejscu zdarzenia, obiekt jest dobrze znany patrolom policji i zespołom ratownictwa medycznego. – Kilka razy byłem tam w nocy na wizytach u osób, które nielegalnie zamieszkują pustostan. Przeważnie są to osoby bezdomne. Bywają też narkomani oraz byli więźniowie, którzy wyszli na wolność i nie mają gdzie się podziać – opowiada R. Górski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pustostan przy Osadniczej to bardzo niebezpieczne miejsce

Trzypiętrowy budynek o długości ponad 170 metrów od wielu lat popada w ruinę. Wszędzie jest pełno śmieci, butelek, strzykawek, gruzu itp. Złomiarze ukradli stąd co tylko się dało. Zniknęły m.in. barierki na klatkach schodowych. Jest tu bardzo niebezpiecznie, a na domiar złego, obiekt nie jest w żaden sposób zabezpieczony. - Do środka może wejść każdy, bez żadnego problemu. Także dzieci mieszkający w blokach po drugiej stronie ulicy – mówi Robert Górski, który dodaje też, że problem zgłosił już do urzędu miasta.

- Mam nadzieję, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego coś zrobi w tej sprawie i będzie można chociaż zamurować lub w jakiś inny sposób zabezpieczyć otwory okienne i wejścia do budynku, aby utrudnić dostanie się do środka osobom postronnym. Może uda się nie dopuścić do kolejnej tragedii – dodaje R. Górski.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odpowiada

W czwartek (7 maja) wysłaliśmy w tej sprawie maila do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zielonej Górze z pytaniami dotyczącymi ewentualnych kroków, jakie może podjąć, aby doprowadzić do zabezpieczenia tego budynku przed wejściem na jego teren osób postronnych. Do poniedziałku (11 maja) nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi.

Aktualizacja
Natomiast we wtorek, 12 maja, otrzymaliśmy odpowiedź Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zielonej Górze, Krzysztofa Wujczyka.

Jak poinformował inspektor, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

  1. utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust. 2;
  2. zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w ostatnich latach nie prowadził i aktualnie nie prowadzi postępowania wobec obiektów położonych przy ul. Objazdowej 18-20 w Zielonej Górze oraz nie miał zgłoszenia co do nieprawidłowości występujących w tym budynku.

- W związku z zaistniałą sytuacją PINB Miasto Zielona Góra przystąpił do działań polegających na ustaleniu właściciela przedmiotowego obiektu oraz próby skontaktowanie się z właścicielem (do tej pory bezskuteczne) w celu przymuszenia właściciela do właściwego zabezpieczenia obiektu – informuje Krzysztof Wujczyk.

- Kontrola przedmiotowego obiektu może nastąpić zgodnie z przepisami KPA dopiero po skutecznym powiadomieniu strony (właściciela) oraz po ustaniu przyczyny, jaką jest CORONA VIRUS - ustawa z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach.... (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.) – czytamy w odpowiedzi.

Natomiast przebywanie osób postronnych bez zgody właściciela na terenie jego własności stanowi naruszenie "miru domowego" określonego w przepisach Konstytucji (art. 47) oraz Kodeksu cywilnego (w szczególności art. 23).

Jak podkreśla Krzysztof Wujczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie dysponuje środkami oraz możliwościami, aby zabezpieczać prywatne nieruchomości przed dostępem osób trzecich.

Zadania Nadzoru Budowlanego zostały określone w art. 84 Prawa budowlanego:

Art. 84. Zadania organów nadzoru budowlanego
1. Do zadań organów nadzoru budowlanego należy:

  1. kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego;
  2. kontrola działania organów administracji architektoniczno-budowlanej;
  3. badanie przyczyn powstawania katastrof budowlanych;
  4. współdziałanie z organami kontroli państwowej.

2. Organy nadzoru budowlanego są obowiązane do:

  1. bezzwłocznego przesyłania organom administracji architektoniczno-budowlanej kopii decyzji i postanowień wynikających z przepisów prawa budowlanego;
  2. prowadzenia ewidencji decyzji, postanowień i zgłoszeń, o których mowa w art. 82b obowiązki organów administracji architektoniczno-budowlanej ust. 1 pkt 2;
  3. prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych;
  4. prowadzenia ewidencji zawiadomień o kontrolach, o których mowa w art. 62 kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania ust. 1 pkt 3.

3. (uchylony)

4. (uchylony)

5. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wzór i sposób prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych.

6. Ewidencja rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych powinna zawierać w szczególności: określenie organu prowadzącego ewidencję, dane osobowe lub nazwę inwestora oraz inne niezbędne dane pochodzące ze składanych zawiadomień i decyzji.

W budynku przy ul. Osadniczej w Zielonej Górze doszło do tra...

ZOBACZ TEŻ

Zobacz również: Kawiarnia Żywica znika z mapy Zielonej Góry. Mieszkańcy w wyjątkowy sposób przyszli podziękować jego właścicielom

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie