Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata po urodzeniu jest niewiele większa od ludzkiego kciuka

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata. To pierwszy przychówek ogrodu w 2023 roku
W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata. To pierwszy przychówek ogrodu w 2023 roku ŚOZ / Aneta Furgalińska
Dobre wieści płyną z Parku Śląskiego. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziła się pigmejka karłowata, czyli najmniejsza małpa świata! To pierwszy w 2023 roku przychówek w chorzowskim zoo.

W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata

W środę 1 lutego Śląski Ogród Zoologiczny przekazał radosne wieści - na świat przyszła pigmejka karłowata, czyli najmniejsza małpa świata. Młode urodziło się już 5 stycznia, ale ogród poinformował o tym dopiero teraz. To standardowa procedura w tego typu sytuacjach. Maluszek jest pierwszym potomkiem chorzowskiej pary pigmejek – Leona i Leokadii.

- Malucha początkowo trudno było zauważyć, ponieważ młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 gramów. Większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie - tłumaczy Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Mała pigmejka ma już prawie miesiąc. Jak przekonują jej opiekunowie jest zdrowa i szybko rośnie, dzięki czemu coraz łatwiej można zauważyć ją na grzbiecie ojca. Nie znamy jeszcze płci – jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero gdy maluch będzie przemieszczał się samodzielnie. To również standardowa procedura w ogrodach zoologicznych.

- Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców - przypomina ŚOZ. - Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę „L” - zapowiada ogród.

Pigmejka, specyfika gatunku

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu Amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa. Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 gramów. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W chorzowskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata! Pigmejka karłowata po urodzeniu jest niewiele większa od ludzkiego kciuka - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska