Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu doby dochodzi do 120 mln stosunków płciowych. Przeczytaj o innych ciekawostkach o nas samych

oprac. (pik)
Ludzkie ciało ma wiele tajemnic. Część z nich już odkryto, większość jest bardzo zaskakująca. Wciąż jeszcze mamy jednak przed samymi sobą wiele do ukrycia
Ludzkie ciało ma wiele tajemnic. Część z nich już odkryto, większość jest bardzo zaskakująca. Wciąż jeszcze mamy jednak przed samymi sobą wiele do ukrycia fot. sxc.hu
Czy wiesz, że gdyby mężczyzna się nie golił miałby brodę długą na 9 metrów? I że mamy na ciele tyle samo włosów, co szympansy? A że nie możesz pogilgotać sam siebie? Nie? To przeczytaj ten tekst.

Cała masa ciekawostek tkwi w ludzkich włosach. I tak na przykład włos kobiecy ma o połowę mniejszą średnicę niż męski. Dzięki temu te należące do mężczyzn są silniejsze i mogą utrzymać ciężar nawet 100 gramów. Kolejną ciekawostką jest fakt, że codziennie tracimy od 80 do 100 mieszków włosowych.

Jest to jednak sprawa indywidualna i zależy od płci, pory roku, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Trzeba ich stracić co najmniej połowę, żeby ktokolwiek zauważył, że zaczynamy łysieć. Kolejna informacja może nieco dziwić, ale okazuje się, że ludzie mają tyle samo włosów, co włochate szympansy. Różnica tkwi jednak w tym, że ludzie mają je drobniejsze, a część w ogóle jest bezbarwna i mało widoczna. I na koniec: ludzkie włosy są niezniszczalne. Oczywiście można je spalić, ale nie straszne im zmiany klimatu, temperatury, woda. Nie straszne mu różne kwasy i substancje koloryzujące. To dlatego tak często zapychają one odpływy w naszych umywalkach...

A włosy w nosie? Ktoś zastanawiał się, jaką długość osiągają w ciągu całego życia? Słuzymy odpowiedzią. Dochodzą do dwóch metrów!

Mózg to wodnista galareta

Słów kilka o naszych oczach. Kiedy się rodziny są zawsze niebieskie. Dopiero później melanina, czyli substancja, która nadaje oczom odpowiednią barwę, zmienia swój kolor pod wpływem światła.

Chyba najbardziej tajemniczym organem naszego ciała jest mózg. Składa się w 80% z wody i jest różowawą, galaretowatą substancją. Najbardziej aktywny jest w czasie snu. Badania niektórych naukowców dowodzą, że jakość i częstotliwość naszych snów zależy od inteligencji. Nie wszyscy wiedzą, że bóle głowy nie oznaczają tego, że boli nas mózg. Ból odczuwa uciskana tkanka, która go otacza. Energia, którą na swoją pracę zużywa mózg wystarczyłaby na zasilenie 10 watowej żarówki.

Wzrok, słuch, węch, czyli tajemnice naszych zmysłów

Uważajmy na obfite posiłki. Dlaczego? Bo po nich gorzej słyszymy. Jeśli chodzi o wzrok, to nie jest z nim najlepiej. Tylko jedna trzecia populacji widzi idealnie. Kobiety wyprzedzają mężczyzn jeśli chodzi o węch. Jeśli już przy nosie jesteśmy, to człowiek jest w stanie zapamiętać ok. 50 tys. różnych zapachów. To pod warunkiem, że nie należymy do 2% populacji, która nie rozróżnia zapachów w ogóle.

Praworęczni żyją dłużej

Nasze ciało wytwarza takie ilości ciepła, że w ciągu pół godziny mogłoby zagotować dwa litry wody. W ciągu całego życia naskórek, który łuszczy się z naszego ciała osiąga masę ok. 50 kg. I ciekawostka o praworęcznych. Żyją nawet 9 lat dłużej od tych, którzy posługują się lewą ręką. Dlaczego? Bo zwykle urządzenia techniczne skonstruowane są dla osób praworęcznych. Stąd częste wypadki i taka, a nie inna statystyka.

Teraz słów kilka o najmniejszych i największych komórkach naszego ciała. Te największe posiadają kobiety i są nimi komórki jajowe. Najmniejsze posiadają mężczyźni i są to plemniki. Na zakończenie budująca informacja. Dziennie na świeci dochodzi do ok. 120 milionów aktów płciowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska