Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W cieniu najsłynniejszych budowli świata (zdjęcia)

oprac. decha
Najsłynniejsze piramidy to te w egipskiej Gizie
Najsłynniejsze piramidy to te w egipskiej Gizie Tomasz Gawałkiewicz
Piramidy, a raczej jedna z nich Cheopsa, są jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego, który możemy podziwiać. I bez wątpienia stożkowe konstrukcje są najsłynniejszymi i najłatwiej rozpoznawalnymi budowlami świata. Najlepiej znane są oczywiście te egipskie, chociaż nie brak ich w innych krajach i na innych kontynentach.

[galeria_glowna]
Ich historia rozpoczyna się jakichś 5 tys. lat temu. Około roku 2650, oczywiście przed naszą erą, zbudowano jedną z pierwszych piramid schodkowych - grobowiec faraona Dżesera w Sakkarze koło Memfis. Konstrukcja zaprojektowana przez słynnego Imhotepa składa się z sześciu nałożonych na siebie mastab. Jego rodacy docenili geniusz, gdyż w tzw. okresie późnym architekt ten był czczony jako bóg.
Piramidy egipskie, jak sugerują archeologowie, były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grobowcami faraonów. Jedną z ich funkcji, a także innych grobowców, było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wierzyli starożytni Egipcjanie, nadal żyje po śmierci człowieka. Od czasów III dynastii piramidy stały się także symbolem boskości i władzy faraona.

Piramidy schodkowe zostały wyparte przez konstrukcję łamaną - taką jak ta wybudowana dla króla Snofru w Dahszur. Później przyszła pora na te najlepiej znane piramidy w kształcie ostrosłupa. Piramidy w Gizie to trzy największe piramidy zbudowane w Egipcie. Największa i najsłynniejsza z nich wybudowana około 2560 roku Cheopsa (podstawa o boku 227,0 m i wysokość 147,0 m). Uchodzi też za najbardziej tajemniczą.
Jej ściany były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Rdzeń skonstruowano z ciosów miejscowego wapienia. Piramida Cheopsa składa się z 2,5 miliona bloków kamiennych, o łącznej wadze 6 miliona ton. Waga jednego bloku wynosiła od 3 do 80 ton. Wejście do piramidy znajduje się pośrodku ściany północnej, na wysokości 20 m i prowadzi do stromego korytarza, na przedłużeniu którego wykuto w skale komorę grobową... Archeolodzy wciąż nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób starożytni Egipcjanie budowali piramidy.

Aby zobaczyć piramidy nie trzeba lecieć do Egiptu, Ameryki Południowej, czy na Wyspy Kanaryjskie. Najbliżej nas jest ta w Parku Branickim w Chociebużu (Cottbus). Na jeziorze znajduje się tam piramida, w której pochowany został założyciel parku, podróżnik, ks. H. von Pückler. Kilka piramid zobaczymy także w Polsce. W Lipie (fragment zamku), Aleksandrowie Kujawskim (grób), w Łaziskach (grób), Karczewie, Krynicy, Międzybrodziu
Najbardziej znanym w Polsce grobowcem w kształcie piramidy jest piramida w Rapie z 1811.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska