W Cybince będzie dom dziecka

Bożena BrylZaktualizowano 
Starosta znalazł pieniądze i dziś podpisze umowę z wykonawcą, a za kilka dni ruszy remont budynku w Cybince. Będzie w nim dom dziecka.

Dom w Cybince miał być gotowy tej jesieni. Pod koniec ubiegłego roku wojewoda dał 300 tys. zł na materiały budowlane i wyposażenie. Zakupy zostały zrobione, ale okazało się, że starostwo nie ma pieniędzy na rozpoczęcie remontu. Pojawiła się obawa, czy ta placówka w ogóle powstanie. W tej sytuacji kupiona za tysiące złotych chemia budowlana mogła się przeterminować i nadawać do wyrzucenia. W czerwcu Marcin Jabłoński przejmujący szefostwo po Aleksandrze Kozłowskim publicznie stwierdził, że jeszcze się nie spotkał z tak źle przygotowaną inwestycją, dlatego jej kontynuowanie będzie skomplikowane (pisaliśmy o tym 29 czerwca w artykule "Kłopoty z Naszą Chatą").

Ruszają roboty

Władze powiatu znalazły jednak sposób, żeby dom dziecka powstał. Dziś zostanie podpisana umowa z wykonawcą na ocieplenie budynku i wymianę stolarki okiennej. Wiosną rozpoczną się prace wewnątrz obiektu. Latem mają być gotowe dwa mieszkania dla dziesięcioosobowych rodzinek i hostel, który udzieli schronienia rodzinom powiatu słubickiego w sytuacjach kryzysowych, np. pogorzelcom. Następne dwa mieszkanka powstaną w kolejnym etapie. Skąd na to pieniądze? - To efekt innego spojrzenia na tę inwestycję - powiedział nam wicestarosta Andrzej Bycka, który pełnił tę funkcję także w poprzednim zarządzie powiatu. Tłumaczy, że wtedy kosztorys opiewał na około 4 mln zł, teraz po szczegółowych wyliczeniach zmniejszono wydatek o połowę i podzielono go na etapy. To budżet starostwa jest w stanie udźwignąć. A. Bycka zapewnia, że żadne kupione już materiały budowlane się nie zmarnowały. - Starosta przekonał niektórych słubickich właścicieli firm budowlanych, żeby wymienili nam kleje, którym się kończył termin ważności na świeższe - tłumaczy.

Dzieci czekają

Na miejsce w domu dziecka czeka już około 30 dzieci z powiatu słubickiego, które teraz mieszkają w takich placówkach w całej Polsce. - W Cybince dzieci będą tworzyły grupy funkcjonujące jak prawdziwe rodziny - mówi Jakub Piosik, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach. Zajmą oddzielne mieszkania, będą miały domowe obowiązki i razem będą spędzać większość czasu. Taka forma wychowania i opieki lepiej je przygotuje do samodzielnego, dorosłego życia.

W dawnej strażnicy będzie nie tylko dom dziecka. Tutaj przeniesie się komisariat policji w Cybince, który będzie miał osobne wejście.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
W dniu 26.11.2007 o 11:26, obserwator napisał:

A kto zada sobie trud i wyliczy ile rzeczy w szkołach zrobiono dzięki funduszom pochodzacym z ze składek rodziców i sponsorów pozyskanych przez tych samych rodziców lub dyrektorów - bo ogran prowadzacy na nic nie ma ( tak się tłumaczy).Obrońcy starych struktur powoli. Przesledźcie ilu pracowników księgowości itd. jest w szkołach. Ile dokumentów księgowych mają do przerobienia dziennie i popytajcie panowie jak to się przekłada na pracę w księgowości w firmach. Bronicie skostniałych struktur. Ludzie pracujący w szkołach mają prawo miec obawy, ale cóż, nauczyciele, lekarze wszyscy chcą podwyżek tylko innym ludziom nikt podwyżek nie daję, a przedsiębiorcom tez nikt uproscic życia nie chce. Wiec trzeba wprowadzac nowe rozwiązania, coż, że bolesne takie życie, trzeba sobie radzic i przec do przodu, a nie stac w miejscu. A co do Dyrektorów i inwestycji, to moze i porządni ludzie, ale pracowac cięzko wszyscy muszą, a wasze ujadanie skończy się wedy, kiedy zastapią Was młopdzi obecnie ludzie, którzy nie mają skrzywienia z poprzedniej epoki jak wielu. Zakres obowiązków, ltóre mają Dyrektorzy przy inwestycjach to na pewno tylko częsc wszystkiego, a gro z tego robione było pewnie poza szkołami (a już ledwo dawali sobie rade w szkołach). Przestawcie się Panowie na inne tory, bo ciężka praca w wydaniu komuny już minęła. Cho na pewno poswięcacie wiele pracy i czasu temu co robicie, to na owe czasy i oczekiwania jest to naprawdę nie za wiele. Drodzy nauczyciele, radni i Dyrektorzy. Pozdrawiam. Wpadliście już w rutynę.
o
obserwator
W dniu 23.11.2007 o 20:08, mieszkaniec napisał:

No właśnie, prześledź, na przestrzeni kilku lat. A potem napisz. Teraz piszesz jakich szkół? Za chwile napiszesz, na co w danej szkole. Posiądź chocby minimalną wiedze na ten temat, bo co chwila będziesz kluczył i wprowadzał ludzi w błąd.


A kto zada sobie trud i wyliczy ile rzeczy w szkołach zrobiono dzięki funduszom pochodzacym z ze składek rodziców i sponsorów pozyskanych przez tych samych rodziców lub dyrektorów - bo ogran prowadzacy na nic nie ma ( tak się tłumaczy).
G
Gość
W dniu 22.11.2007 o 22:19, mieszko napisał:

Dobrze funkcjonujące szkoły i ich Dyrektorzy????!!!! To jakiś żart ? Pewnie jesteś jednym z nich, albo nauczycielem i kolegą tego Dyrektora lub wazelinką. Bez sensu jest zatrudnianie w każdej szkole kasjerki, księgowych itp. Wszyscy się tam do tych posad przyzwyczaili, a dyrektorzy są z tego powodu ważniejsi. Ale do pracy i zmian ciężko ich namówic. Trzeba za nich pisac projekty, przeprowadzać zamówienia, robic inwestycje lub remonty, a do tego uważają, że tak musi byc. Poziom w szkołach niski. Może poza LO w Słubicach, które zrobi krok naprzód mam nadzieję (mowa o Dyrektorach i raczej tylko o nich, bo gro nauczycieli szkoda gadac), pozostałe cieniutko.


Czy Ty masz pojęcie o strukturach organizacyjnych szkół - chyba nie , bo gdzie masz kasjerki ( od dawna ich nie ma , gdyż środki finansowe przelewane są na konta bankowe) natomiast ksiegowe są i powinny być tym bardziej jak przy szkole funkcjonuje internat i stołówka.
Do pisania projektów jak dobrze pamietam utworzono odpowiednią komórkę przy starostwie to co oni tam robią.
Zgadzam się , że Dyrektorzy powinni zająć się poprawą funkcjonowania podległej jednostki , a nie znam takiego dyrektora który nie zajmował by się inwestycjami i remontami w jego jednostce , dlatego bzdury opowiadasz człowieku , a nawet niektórzy z nich nie mają czasu już teraz na realizację swoich obowiązków zgodnie z wytycznymi , a co to będzie po proponowanych zmianach przez starostwo - tragedia.
o
obserwator

O czym wy mówicie ? Czy macie pojęcie o funkcjonowaniu jakiejkolwiek szkoły i jej problemach ?
Chyba nie i podobnie jak pracownicy Starostwa ze Starostą na czele - bo co ma na celu ta reorganizacja w szkołach ponadpodstawowych ?
To jest centralizacja władzy i to jest zamach na inicjatywę oraz zaangażowanie Dyrektorów w pozyskiwanie funduszy i sponsorów na rzecz danej szkoły.
Ciekawe co w tym temacie zrobią nasi radni powiatowi i czy wogóle wiedzą co w tym temacie dzieje się w powiecie?
Będziemy obserwować i podsumowywać.

m
mieszkaniec
W dniu 23.11.2007 o 06:09, mieszkaniec napisał:

Zobacz w budżet ile poszło na remonty szkół i jakich szkół, a potem pisz !No właśnie, prześledź, na przestrzeni kilku lat. A potem napisz. Teraz piszesz jakich szkół? Za chwile napiszesz, na co w danej szkole. Posiądź chocby minimalną wiedze na ten temat, bo co chwila będziesz kluczył i wprowadzał ludzi w błąd.
m
mieszkaniec
W dniu 22.11.2007 o 11:46, mieszkaniec napisał:

W szkołe na przestrzeni ostatnich lat Powiat zainwestował tj. dał na remonty dziesięć razy tyle ile wpłynęło ze sprzedaży internatu, więc nie pisz bzdur.


Zobacz w budżet ile poszło na remonty szkół i jakich szkół, a potem pisz !
m
mieszko
W dniu 22.11.2007 o 14:20, Obserwator napisał:

Dom Dziecka jak najbardziej i za to brawa.Jednak to co planuje starosta zrobić ze szkołami w Słubicach to można nazwać dywersją albo działaniem pod wpływem dużej gorączki.Likwidacja administracji w szkołach - księgowości to cios w dobrze funkcjonujące szkoły i ich dyrektorów.Tak Panie Starosto i nie jest to chęć odciążenia ich w pracy bo to działanie da wręcz odwrotny efekt i wprowadzi większy bałagan( takie rozwiązanie już było przerabiane kilka lat wstecz i nie zdało egzaminu).Szukać oszczędności trzeba zacząć od siebie i tak np. po co ten nowy samochód za 200 tys. czy specjalny laptop dla potrzeb starosty jak również dodatkowy w samochodzie.Przykładów bezmyślności można mnożyć.Dobrze funkcjonujące szkoły i ich Dyrektorzy????!!!! To jakiś żart ? Pewnie jesteś jednym z nich, albo nauczycielem i kolegą tego Dyrektora lub wazelinką. Bez sensu jest zatrudnianie w każdej szkole kasjerki, księgowych itp. Wszyscy się tam do tych posad przyzwyczaili, a dyrektorzy są z tego powodu ważniejsi. Ale do pracy i zmian ciężko ich namówic. Trzeba za nich pisac projekty, przeprowadzać zamówienia, robic inwestycje lub remonty, a do tego uważają, że tak musi byc. Poziom w szkołach niski. Może poza LO w Słubicach, które zrobi krok naprzód mam nadzieję (mowa o Dyrektorach i raczej tylko o nich, bo gro nauczycieli szkoda gadac), pozostałe cieniutko.
O
Obserwator

Dom Dziecka jak najbardziej i za to brawa.
Jednak to co planuje starosta zrobić ze szkołami w Słubicach to można nazwać dywersją albo działaniem pod wpływem dużej gorączki.
Likwidacja administracji w szkołach - księgowości to cios w dobrze funkcjonujące szkoły i ich dyrektorów.
Tak Panie Starosto i nie jest to chęć odciążenia ich w pracy bo to działanie da wręcz odwrotny efekt i wprowadzi większy bałagan( takie rozwiązanie już było przerabiane kilka lat wstecz i nie zdało egzaminu).
Szukać oszczędności trzeba zacząć od siebie i tak np. po co ten nowy samochód za 200 tys. czy specjalny laptop dla potrzeb starosty jak również dodatkowy w samochodzie.
Przykładów bezmyślności można mnożyć.

m
mieszkaniec
W dniu 22.11.2007 o 06:09, mieszkaniec napisał:

są pieniądze dzieki sprzedaży internatu ekonomika w Ośnie. Co dostała szkoła? Figę! Takie były poprzednie i obecne rządy.W szkołe na przestrzeni ostatnich lat Powiat zainwestował tj. dał na remonty dziesięć razy tyle ile wpłynęło ze sprzedaży internatu, więc nie pisz bzdur.
m
mieszkaniec

są pieniądze dzieki sprzedaży internatu ekonomika w Ośnie. Co dostała szkoła? Figę! Takie były poprzednie i obecne rządy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3