Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W czwartek w południe mieszkanki Nowej Soli zatrzymały wycinkę trzech dębów. Ale czy te drzewa uda się uratować?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ulica Brzozowa dzisiaj jest w części gruntowa. Rosną przy niej m.in. dęby. To ma się zmienić
Ulica Brzozowa dzisiaj jest w części gruntowa. Rosną przy niej m.in. dęby. To ma się zmienić Nadesłane przez Czytelniczkę
– To są piękne, stare dęby. Na jednym z nich bytuje chroniony owad. Tak się nie robi – przekonuje pani Katarzyna. W czwartek udało się te drzewa uratować, wycięto inne. Ale tędy ma przebiegać ważna dla miasta droga, którą magistrat planuje od wielu lat.

Pani Katarzyna poszła porozmawiać z pracownikami firmy, która przyjechała na miejsce na zlecenie urzędzie miasta, aby wycinać drzewa. – Zastanawiałam się, co jeszcze mogę zrobić – przyznaje.

O które miejsce chodzi? Zobacz na mapie?

Protest przyjęty

Zadzwoniliśmy do urzędu miejskiego i firmy, która dostała zlecenie na wycinkę z pytaniami w tej sprawie. – Decyzja o wycince nie jest ostateczna. Właśnie z urzędnikami bierzemy udział w wizji lokalnej – powiedział nam pracownik firmy. – Będą zrobione ekspertyzy. Wszystkie dęby, co mają być wycinane, będą sprawdzane od góry do dołu. Dopiero po wynikach będzie decyzja.
– Dlaczego wizja lokalna jest dopiero dzisiaj, kiedy wjechał sprzęt? – dopytujemy.
– Po proteście mieszkańców okazało się, że jest tutaj chroniony owad – słyszymy.

Powód wycinki drzew przy ul. Brzozowej? Budowa drogi

Miasto przygotowuje teren pod inwestycję. Będzie to budowa drogi przez dawny Dozamet (rondo Dozamet, ul. Brzozowa i Wyspiańskiego).
– Na tę chwilę dęby przy ul. Brzozowej nie będą wycięte. Miasto zleci wykonanie opinii dotyczącej trzech sztuk dębów, które kolidują z planowana inwestycją – wyjaśnia Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego. – W przypadku stwierdzenia obecności chronionych gatunków, wystąpimy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na odstępstwo od zakazu dotyczącego niszczenia siedliska gatunku chronionego. Jeśli otrzymamy taką zgodę, konary drzewa z chronionym gatunkiem będą przemieszczone w ściśle określone miejsce w uzgodnieniu z Lasami Państwowymi.
Ewa Batko podkreśla, że przy tego typu inwestycjach zdarzają się niekiedy sytuacje, w których trzeba wycinać drzewa. – Staramy się, aby to były jednak sytuacje sporadyczne – podkreśla rzecznik prasowa urzędu.

Koszty i dofinansowanie drogi przez dawny Dozamet

Budowa drogi według planów ma kosztować 10 mln zł. W budżecie na 2020 rok przewidziano 6,1 mln zł. Na kolejny rok planowana do wydania kwota to 3,9 mln zł. Inwestycja otrzymała wsparcie z programu rządowego.

CZYTAJ TEŻ:
Czy i kiedy ciężarówki ominą centrum Nowej Soli?

Nowa droga pobiegnie przez teren Dozametu

Budowa ronda przy Dozamecie w Nowej Soli coraz bliżej

POLECAMY:
Zielona Góra. Wycinka stwarzających zagrożenie gałęzi z drzew stojących przy budynku zielonogórskiej galerii BWA. 07.02.2020

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska