Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dębnie inwestują w infrastrukturę i edukację

Jakub Pikulik 95 722 57 72 [email protected]
Aby oddać głos na burmistrza Piotra Downara, wystarczy wysłać sms wladza.33.tak lub wladza.3.nie na numer 72051 Koszt sms 2,44 z VAT. Do wczoraj oddano na burmistrza 4 głosy na "tak” i 3 na "nie”.
Aby oddać głos na burmistrza Piotra Downara, wystarczy wysłać sms wladza.33.tak lub wladza.3.nie na numer 72051 Koszt sms 2,44 z VAT. Do wczoraj oddano na burmistrza 4 głosy na "tak” i 3 na "nie”. fot. UM Dębno
Burmistrz Dębna chwali się zrealizowanymi inwestycjami. Część mieszkańców zarzuca mu jednak, że niektóre z nich były nietrafione i było to marnowanie pieniędzy podatników.

- Dobrze, że powstałą hala sportowa, bo takiego miejsca w Dębnie brakowało. Ale mam wątpliwości, czy taka inwestycja powinna być realizowana akurat teraz, kiedy miasto ma wiele innych potrzeb - zastawia się Sławomir Budrak, mieszkaniec gminy. Budowa nowoczesnej hali sportowo - rekreacyjnej kosztowała 15 mln. zł i zakończyła się w zeszłym roku. - To trafiona inwestycja, służy wszystkim mieszkańcom i myślę, że obrana kolejność realizowanych przez nas inwestycji była trafiona - odpowiada Piotr Downar, burmistrz Dębna. Do swoich sukcesów zalicza też włączenie terenów gminy w obręb Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powodem do dumy dla burmistrza są też wyremontowane drogi. Nowa nawierzchnia powstała na ulicach: Różanej, Czereśniowej, łączniku I Armii, Daszyńskiego, Jeziornej, Grunwaldzkiej i w Oborzanach. - Faktycznie, jeździ się lepiej. Ale do zrobienia wciąż jeszcze jest sporo. W coraz gorszym stanie jest główna ulica miasta - wytyka Piotr, kierowca z 16-letnim stażem. Dębno inwestuje tez w edukację. - Już od szkoły podstawowej maluchy uczą się dwóch języków. Paradoksalnie, problemem są nawet nie tyle pieniądze, co brak nauczycieli. W mniejszych szkołach na terenie gminy nie ma po prostu osób chętnych do nauki języków - tłumaczy burmistrz. - To bardzo dobry i trafiony pomysł. Dzieci uczą się obowiązkowo języka angielskiego i jako dodatkowego niemieckiego. To się przydaje choćby w czasie wymiany uczniów, którzy przyjeżdżają do nas z Niemiec. Młodzi ludzie potrafią się między sobą porozumieć - tłumaczy Izabela Grzegolska, dyrektor szkoły podstawowej nr 3.

W Dębnie, podobnie jak w większości gmin, budżet uchwalony jest głównie pod realizację planowanych inwestycji. - To ostatnia szansa, żeby starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli prześpimy ten czas, to być może w przyszłości taka szansa już się nie powtórzy - tłumaczy P. Downar. Budżet Dębna to 78 mln zł, z czego 42 przeznaczone są na inwestycje.

Zobacz sylwetkę kandydata w naszym serwisie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska