Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii Zielonogórskiej: koncert symfoniczny „Szlachetna klasyka”. Koncert na trąbkę zagra solista FZ - Jonasz Dziuba

OPRAC.:
Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
W piątek, 25 września 2020 r., w Filharmonii Zielonogórskiej koncert pod hasłem „Szlachetna klasyka”
W piątek, 25 września 2020 r., w Filharmonii Zielonogórskiej koncert pod hasłem „Szlachetna klasyka” Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
- Zielona Góra stała się moim prawdziwym domem – mówi Jonasz Dziuba, solista Filharmonii Zielonogórskiej, który podczas piątkowego wydarzenia, 25 września 2020 r., wykona Koncert na trąbkę Es-dur J. Hummela.

Filharmonia Zielonogórska zaprasza w piątek, 25 września 2020 r., na koncert symfoniczny „Szlachetna klasyka”. Początek o godz. 19.00. Bilety: 40/35 zł.

Filharmonia Zielonogórska: Koncert obojowy F-dur W. A. Mozarta - polskie prawykonanie

Koncert na trąbkę wykona Jonasz Dziuba

W programie koncertu 25 września 2020 r.:

  • W. A. Mozart – Uwertura do op. Czarodziejski flet
  • J. Hummel – Koncert na trąbkę Es-dur
  • J. Haydn – Symfonia D-dur nr 104

Wykonawcy:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
  • Piotr Wacławik – dyrygent
  • Jonasz Dziuba – trąbka

Wykonawcą partii solowej będzie Jonasz Dziuba: absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Igora Cecocho, obecnie student studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. Z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej Jonasz Dziuba występował m.in. podczas koncertów z okazji Roku G. Ph. Telemanna w pałacu hrabiego Promnitz’a w Żarach.

- Zielona Góra stała się moim prawdziwym domem, mam już swoją ulubioną piekarnię, restaurację, kawiarnię itp. Poznałem świetne ścieżki rowerowe, okoliczne jeziora, znalazłem wiele wspaniałych miejsc… - mówi Jonasz Dziuba - solista FZ od 2019 r. - w rozmowie z Sylwią Nowicką-Galek z Filharmonii Zielonogórskiej.

O repertuarze koncertu „Szlachetna symfonika”

Epoka klasycyzmu w dziejach muzyki zaznaczyła się trwale głównie przez charakterystyczne uporządkowanie prowadzenia muzycznej narracji w ramach tzw. formy sonatowej. Klasyczność obejmowała również sposób prowadzenia linii melodycznej, dominację faktury homofonicznej i charakterystyczny akompaniament, którego wyznacznikiem była symetria struktury harmonicznej.

Słuchając dziś muzyki doby klasycyzmu oddajemy się przyjemności obcowania z ładem i porządkiem, harmonią i logiką konstrukcji muzycznej. Może nie bez powodu taką muzykę nazwano później muzyką absolutną.

Program dzisiejszego koncertu to dzieła schyłku epoki klasycyzmu, powstałe w niewielkim jak na muzykę odstępie czasowym kilkunastu lat.

Uwertura do opery Czarodziejski flet KV 620 Wolfganga Amadeusza Mozarta tworzona na kilka dni przed premierą (30 września 1791) dowodzi twórczego mistrzostwa Mozarta, jest jednocześnie ostatnim dziełem z gatunku operowego, podsumowującym twórczość wielkiego mistrza.
Również swoistym podsumowaniem twórczości Józefa Haydna jest jego Symfonia D-dur nr 104 – ostatnia z symfonii w katalogu dzieł kompozytora. Napisana w 1795 roku jako ostatnia z cyklu tzw. „Symfonii londyńskich” dziś należy do kanonu repertuarowego niemal wszystkich orkiestr na świecie wchodząc podobnie jak Uwertura Mozarta do zbioru przebojów muzyki klasycznej.

Filharmonia Zielonogórska: inauguracja Festiwal Dni Muzyki nad Odrą 2020 - IX Symfonia Beethovena - Oda do radości

Uczniem Haydna, dziedziczącym stanowisko kapelmistrza na dworze księcia Esterhazy’ego był Johann Nepomuk Hummel, który wstępując do nadwornej orkiestry skomponował w grudniu 1803 roku koncert na trąbkę. Utwór został wykonany po raz pierwszy w dniu Nowego Roku 1804, czym Hummel podkreślił swoją pozycję nadwornego muzyka. Trzyczęściowe dzieło oparte na klasycznej formie sonatowej jest wyraźnie osadzone w stylistycznych ramach epoki. Podkreśla dominującą rolę instrumentu solowego wirtuozowsko dialogującego z orkiestrą w prezentacji muzycznych tematów.
(źródło: Filharmonia Zielonogórska)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska