Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Folwarku Pszczew odbyła się gala wręczenia nagród ,,Osobowość Roku 2019 i 2020’’. Plebiscytu od lat organizowanego przez ,,GL’’

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Gala wręczenia nagród w plebiscycie ,,Osobowość Roku 2019 i 2020’’
Gala wręczenia nagród w plebiscycie ,,Osobowość Roku 2019 i 2020’’ Mariusz Kapała / GL
Po raz pierwszy w historii statuetki rozdaliśmy laureatom, którzy w pięciu kategoriach plebiscytowych byli nominowani do prestiżowego lauru w dwóch latach 2019 i 2020. Taką sytuację wymusiła ubiegłoroczna fala koronawirusa.

Jak na wstępie uroczystości podkreśliła prowadząca galę Katarzyna Borek, na tej sali znaleźli się dziś najlepsi z najlepszych w regionie w swych kategoriach. Lubuszanie osobowości roku wybierali w pięciu kategoriach: działalność społeczna i charytatywna, kultura, polityka samorządność i społeczność lokalna, biznes, nauka.

– Stoję tu przed znakomitym gremium, przed osobami szczególnie zasłużonymi dla województwa lubuskiego – stwierdził na wstępie redaktor naczelny ,,GL’’ Janusz Życzkowski. – Jestem pod wielkim wrażeniem rozmachu tego plebiscytu. W jego wyniku na tej sali znaleźli się Ci, którzy są szczególnie ważni dla Ziemi Lubuskiej.

Aż dech w piersi zapierało

Kogóż w Sali Wielkiej pszczewskiego Folwarku nie było: m.in. sołtysi, nauczyciele, działacze sportowi, samorządowcy, trenerzy, prezesi, działacze kultury, biznesmeni, naukowcy, aktor, strażniczka miejska, skrzypek i artysta operowy.

Wkrótce zaczęła się prezentacja laureatów. Okazało się, że mieszkańcy naszego regionu potrafią docenić nie tylko osoby działające lokalnie, ale także tych, którzy niosą pomoc Polakom za granicami. – Od lat pomagam Polakom na Kresach Wschodnich i to tam jest to bardziej zauważane – mówił wzruszony Zygmunt Muszyński z Kożuchowa. – Ale widzę, że to, co robię, jest także doceniane przez Lubuszan.

Dziękuję przyjaciołom Stali

Pierwszą część gali zakończył krótki koncert jednego z laureatów, zielonogórskiego – choć koncertującego już na świecie – skrzypka Mateusza Makucha. Jak grał? Tak, że w pewnym momencie jednemu z uczestników gali, choć to nie sala koncertowa, wyrwał się okrzyk ,,bis!’’.

Były i akcenty sportowe. Prezes Stali Gorzów Marek Grzyb, choć terminy miał napięte, z opóźnieniem co prawda, ale na galę zdążył. – To zaszczyt, dziękuję Polsce Press i Gazecie Lubuskiej, dziękuję wszystkim przyjaciołom Stali – powiedział po wręczeniu statuetki.

Zaszczepcie się!

W inną nutę, jakże ważną, uderzył swym krótkim wystąpieniu dyrektor Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze. Choć zapracowany, przybył do Pszczewa, żeby nie tylko odebrać statuetkę, podziękować współpracownikom, żonie za zrozumienie, ale przyjechał też z ważnym przesłaniem, które ujął w prostych słowach: - Jeżeli jeszcze się nie zaszczepiliście, to się zaszczepcie – mówił doktor Bartosz Kudliński. – Bo nie chciałbym Was u nas gościć.

Na zawsze pozostanie w pamięci uczestników występ światowej sławy artysty operowego Andrzeja Batora pochodzącego z Bledzewa. W podziękowaniu za to, jak docenili go Lubuszanie, zaśpiewał specjalnie przez siebie napisaną Arię na cześć Ziemi Lubuskiej. Ależ były brawa! – Czy to kiedy koncertowałem w kraju, czy w Ameryce i na innych kontynentach, moje serce zawsze było tutaj, na ukochanej Ziemi Lubuskiej - stwierdził wzruszony artysta.

Wielcy przez to, co czynią dla innych

Najcelniej chyba uroczystość spuentował właściciel Folwarku Pszczew Łukasz Robak. – Patrząc na tę salę, posłużę się słowami Jana Pawła II – wyznał. – Człowiek jest wielki nie przez to co ma, ale przez to co czyni dla innych.

NAGRODY W EDYCJI 2019

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA

 • Elżbieta Jeleńska, wolontariusz Caritas oraz Szlachetnej Paczki, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: bezinteresowną pomoc innym, oddawanie im swojego czasu wolnego, bez oczekiwania niczego w zamian.
 • Iwona Stępniewska, działaczka społeczna z Deszczna, powiat gorzowski. Nominacja za: … bezinteresowne poświęcanie swojego czasu zwierzętom. Gorzowianka, która przez około trzy miesiące – wraz z mężem Rafałem - swój wolny czas poświęcała „miasteczku” obrońców zwierząt, którzy z całej Polski zjeżdżali do gminy Deszczno.
 • ks. Sławomir Strzyżykowski, dziekan, kanonik, ksiądz proboszcz z Bytnicy, powiat krośnieński. Nominacja za: festyn parafialny w Bytnicy i zbiórkę pieniędzy na remont lokalnego kościoła oraz zaangażowanie w sprawy ważne dla lokalnej społeczności.
 • Zygmunt Muszyński, radny Rady Powiatu Nowosolskiego, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kożuchowie, powiat nowosolski. Nominacja za: organizowanie corocznego Festiwalu Kultury Kresowej w Kożuchowie, niesienie pomocy naszym rodakom na Kresach. Za zaangażowanie w budowę obwodnicy dla Kożuchowa.
 • Mariusz Zborowski, trener ze Słubice, powiat słubicki. Nominacja za: szkolenie piłkarzy Nie tylko trenuje, ale organizuje im atrakcje typu wyjazd na basen, na mecz Lecha Poznań czy Majalandu.
 • Lucyna Pęczek, animatorka kultury ze Starego Kurowa, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: rozkręcenie akcji charytatywnej dla Jasia Walickiego, walczącego z rakiem malucha ze Starego Kurowa.
 • Elżbieta Greczycho, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ze Świebodzina, powiat świebodziński. Nominacja za: 25-letnią działalność na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Integracja rodzin dzieci niepełnosprawnych, organizacja turniejów, wyjazdów, warsztatów, zajęć sportowych.
 • Łukasz Pokorski, przewodniczący Rady Miasta z Kargowej, powiat zielonogórski. Nominacja za: 25-letnią działalność na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Integracja rodzin dzieci niepełnosprawnych, organizacja turniejów, wyjazdów, warsztatów, zajęć sportowych.
 • Sławomir Świniuch, maszynista w firmie Lotos Kolej, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok1, z Żagania, powiat żagański. Nominacja za: skuteczną walkę o przywrócenie połączeń kolejowych Żagania i Żar z resztą świata oraz remont zabytkowej, liczącej 100 lat lokomotywy.
 • Mariola Alechno Buca, Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarach, powiat żarski – nie wiadomo, czy będzie, ale wyczytujemy. Nominacja za: serce dla potrzebujących i niepełnosprawnych osób.
 • Nikola Stupienko, Studentka II roku prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, miasto Zielona Góra. Nominacja za: to, że jako młoda kobieta bardzo mocno zaangażowała się w pomoc zwierzętom ze schroniska w Zielonej Górze.
 • Przemysław Uss, pracownik Urzędu Miejskiego, szef sztabu WOŚP SOK w Skwierzynie, manager Zespołu Tanecznego NOWINKA - NEW DANCE, prezes Stowarzyszenia NEW DANCE w Skwierzynie i Przytocznej, powiat międzyrzecki. Nominacja za: zaangażowanie działalność społeczną i charytatywną, organizację finałów WOŚP oraz wspieranie inicjatyw.
 • Katarzyna Rajfur, kosmetyczka z Sulęcina, powiat sulęciński. Nominacja za: nieustanną pomoc ludziom biedniejszym, schorowanym, samotnym.
 • Jakub Ślipko, nauczyciel WF w I Zespole Szkół we Wschowie, powiat wschowski. Nominacja za: organizację charytatywnych turniejów piłki nożnej, bezinteresowność, wrażliwość i serce na dłoni.

KATEGORIA KULTURA

 • Monika Makowska-Wiącek, wokalistka Gorzowskiej Orkiestry Dętej, anglistka Prywatnej SP o Profilu Artystycznym i nauczyciel śpiewu w Centrum Edukacji Art Dance Baby, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: wyjątkową umiejętność łączenia roli artystki z rolą pedagoga oraz wpływ na kształtowanie gorzowskiej kultury.
 • Jakub Korżyński, Miejski Dom Kultury w Witnicy, powiat gorzowski. Nominacja za: zaangażowanie i wolę bezinteresownej pomocy, osobom starszym i schorowanym.
 • Ewa Walkowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie, powiat międzyrzecki. Nominacja za: pokazanie, że w małej gminie można robić wielkie rzeczy i krzewić kulturę.
 • Alicja Chyżak - Fitas, reżyser teatru dzieci i młodzieży, instruktor teatralny w Nowosolskim Domu Kultury, powiat nowosolski. Nominacja za: rozwijanie zainteresowań twórczych dzieci i młodzieży, prezentowanie dorobku artystycznego w regionie i w Polsce.
 • Małgorzata Gniewczyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy, powiat słubicki. Nominacja za: pomysł i organizację Festiwalu Aniołów i Lokalnego Anioła, ciągłą gotowość do niesienia pomocy.
 • Bartosz Bandura, aktor Teatru Osterwy, reżyser z Drezdenka, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: działalność w ekipie Sinior Skład Family, propagującej kulturę hip-hopu.
 • Nikodem Mazurek i Oliwier Mazurek, Uczniowie I LO w Gorzowie Wielkopolskim, powiat sulęciński. Nominacja za: ogromne zaangażowanie w życie kulturalne i społeczne, m.in. w działania Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, a także ciągłą gotowość do pomocy innym i świetne inicjatywy.
 • Wioletta Jocz, założycielka autorskiej pracowni Kulturka w Świebodzinie, powiat świebodziński. Nominacja za: łączenie różnych dziedzin sztuki i korzystanie z jej wielowymiarowości.
 • Tomasz Krzymiński, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie, powiat wschowski. Nominacja za: umiejętność prowadzenia wielu inwestycji, dzięki którym teren nad Jeziorem Sławskim staje się jeszcze bardziej atrakcyjny.
 • Adrian Hekert, społecznik, organizator wydarzeń kulturalnych w mieście, Klub muzyczny Elektrownia, powiat żagański. Nominacja za: organizację wydarzeń kulturalnych w mieście oraz za bezinteresowną pomoc mieszkańcom w potrzebie.
 • Hubert Bąk, filmowiec z Trzebiela, powiat żarski. Nominacja za: szerzenie kultury, realizowanie się na polu filmowym i fotograficznym oraz wykorzystywanie swojej pasji do udziału w akcjach charytatywnych.
 • Mateusz Makuch, muzyk, skrzypek z Zielonej Góry, miasto Zielona Góra. Nominacja za: dorobek artystyczny i działalność koncertową na całym świecie, dzięki której rozsławia rodzinne miasto.
 • Paweł Widczak, miłośnik historii, prowadzi stronę Crossen an der Oder, mieszka w Krośnie Odrzańskim, powiat krośnieński. Nominacja za: prezentowanie zdjęć i materiałów wideo z przedwojennego Krosna Odrzańskiego i okolic.
 • Bogumił Hoder, artysta malarz miejscowości Koźla koło Świdnicy, powiat zielonogórski. Nominacja za: wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, liczne wystawy obrazów poza granicami kraju (m.in. w Nowym Jorku).

KATEGORIA POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ

 • Sebastian Pieńkowski, dyrektor oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: skuteczność w działaniach na rzecz pozyskania dla miasta działki pod inwestycje, która może być kołem zamachowym rozwoju Gorzowa.
 • Katarzyna Chmiel-Dera, radna gminy Kłodawa, inicjatorka i koordynatorka akcji "Stop biogazowni w Różankach", członek Zarządu Stowarzyszenia "Razem dla Różanek", Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Różankach, powiat gorzowski. Nominacja za: za to, że protest przeciwko biogazowni w Różankach zakończył się sukcesem.
 • Andrzej Chmielewski, społecznik, wiceprzewodniczący rady miejskiej, Międzyrzecz, powiat międzyrzecki. Nominacja za: publikacje związane z powiatem międzyrzeckim i ziemią lubuską oraz archiwizację wspomnień mieszkańców.
 • Paweł Jagasek, burmistrz miasta, Kożuchów, powiat nowosolski. Nominacja za: drogi, chodniki i oświetlenie na drogach każdej wsi oraz modernizację boisk.
 • Sylwia Łaźniewska, burmistrz Dobiegniewa, pierwszy wiceprezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, Dobiegniew, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za to, że: Działa w interesie mieszkańców, realizując inwestycje, wpływające na poprawę warunków życia. Stawia sobie ambitne cele, wymagające szybkości w podejmowaniu decyzji i skuteczności w działaniu, które już procentują i procentować będą w przyszłości - napisała Grażyna Gradowska, sekretarz miasta w Dobiegniewie, od której otrzymaliśmy obszerne uzasadnienie nominacji.
 • Wioletta Gołębska, sołtys, Rudnica, powiat sulęciński. Nominacja za: starania o to by we wsi żyło się lepiej. Napisała wiele projektów, dzięki którym wieś wypiękniała, mieszkańcy mają się, gdzie spotykać (dzięki niej jest świetlica), a także zdobyła pieniądze na huczną imprezę z okazji 480 lecia wsi.
 • Krystyna Pruchniewska, fotoreporter wschowanaszemiasto.pl ze Wschowy, powiat wschowski. Nominacja za: prowadzenie od 2002 roku swoistej kroniki Wschowy, utrwalanie na zdjęciach ważnych wydarzeń dla młodszych i starszych mieszkańców miasta, a także wszelkich zakątków, które dzięki temu nigdy nie zaginą i pozwolą wracać wspomnieniami do miejsc, które ulegają zmianom i upływowi czasu.
 • Zbigniew Trompa, radny Sulechowa, powiat zielonogórski. Nominacja za: walkę o remont ważnego dla lokalnej społeczności mostu w Cigacicach. Radny aktywnie włączył się w ruch protestacyjny, który doprowadził do tego, że premier Morawiecki przeznaczy fundusze na modernizacje przeprawy.
 • Dariusz Jadach, radny miejski, Żagań, powiat żagański. Nominacja za: pomysły ważnych dla różnych grup społecznych akcji i czynny w nich udział oraz niezłomność i bezkompromisowość. Dla żagańskiej społeczności pracuje już drugą kadencję. Jest pomysłodawcą wielu, niektórzy powiedzą, że może drobnych, ale jakże ważnych dla różnych grup społecznych miasta akcji
 • Teresa Kacprzak, strażniczka miejska, Żary, powiat żarski. Nominacja za: dbanie o ład i porządek na terenie miasta oraz akcję Bezpieczna Żaranka. Teresa Kacprzak od kilkudziesięciu lat jako funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Żarach dba o ład i porządek na terenie miasta.
 • Andrzej Olszak, członek Rady Sołeckiej w Raculi, Zielona Góra. Nominacja za: prowadzenie działań na rzecz lokalnej społeczności. Jest osobą, która niedawno przeniosła się do Zielonej Góry ze Szczecina. Tam również pracował dla innych. W ostatnim roku prowadził szereg akcji przy wsparciu lokalnych polityków i samorządowców.
 • Ziemowit Patek, radny miasta, Gubin, powiat krośnieński. Nominacja za: działalność społeczną i wsparcie rozwoju lokalnych sportowców.
 • Joanna Sierżant Rekret, prezes Stowarzyszenia Po prostu, Słubice, powiat słubicki. Nominacja za: niesienie pomocy skierowanej do dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami.
 • Tomasz Sielicki, burmistrz, Świebodzin, powiat świebodziński. Nominacja za: uważne słuchanie mieszkańców i ośmielenie ich do zgłaszania wielu inicjatyw społecznych. Wprowadził do Budżetu Obywatelskiego trzecią kategorię tzw. zadań miękkich, dzięki czemu mieszkańcy mogą pozyskać środki nawet na niewielkie przedsięwzięcia nieinwestycyjne.

KATEGORIA BIZNES

 • Marek Grzyb, prezes Stali Gorzów, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: za błyskawiczną i szybką akcję postawienia gorzowskiej Stali na nogi. Na co dzień właściciel firmy Cash Broker. Będąc prezesem, od razu przystąpił do działania. Namówił do powrotu do Stali jej najbardziej zasłużonego zawodnika zagranicznego (Nielsa-Kristiana Iversena) i przekonał do pozostania w drużynie Krzysztofa Kasprzaka. W ciągu kilku tygodniu swoimi ruchami przywrócił nadzieję kibiców, że Stal wróci do walki o najwyższe cele.
 • Dariusz Nawrocki, Klub Strzelecko Kolekcjonerski Pretor -strzelnica, klub strzelecki, szkolenia Doctor Classic - renowacja aut zabytkowych Doctor Gun - Sklep z bronią, Lubiszyn, powiat gorzowski. Nominacja za: otwarcie w listopadzie 2019 r. Lubiszynie pod Gorzowem Wlkp. jednej z najnowocześniejszych strzelnic w Polsce.
 • Bartosz Zaborowicz, właściciel firmy Polkan Software, radny miejski, Krosno Odrzańskie, powiat krośnieński. Nominacja za: prowadzenie firmy Polkan Software Polkan, zrzeszającą w swoich szeregach ludzi z bogatym doświadczeniem w wykonywaniu projektów software’owych osadzonych na własnym autorskim oprogramowaniu.
 • Tomasz Dysiewicz, właściciel firmy Ogrodzenia24.com, Nowa Sól, powiat nowosolski. Nominacja za: dynamiczny rozwój firmy i dziesięciokrotny wzrost sprzedaży w przeciągu 3 lat, a także za tworzenie miejsc pracy oraz wspieranie akcji charytatywnych.
 • Agnieszka Olejniczak, właścicielka firmy C&D, Strzelce Krajeńskie, powiat strzelecko-drezdenecki. Statuetka została już przesłana. Nominacja za: serce do biznesu, łączenie pracy z pasją i udział w akcjach charytatywnych.
 • Wiesława Stefanowska, pomysłodawczyni prywatnych gabinetów Lekarze na Dworskiej, Świebodzin, powiat świebodziński. Nominacja za: pomysł i otwarcie prywatnych gabinetów Lekarze na Dworskiej w Świebodzinie, profesjonalne podejście do pacjentów, wzorową organizację przyjęć.
 • Łukasz Kaczmarek, właściciel firmy Montaż Instalacji Automatyki Łakata, Kargowa, powiat zielonogórski. Nominacja za: zaangażowanie i bezinteresowną pomoc dla ośrodka socjoterapeutycznego ,,Gniazdo" w Kargowej. W 2019 roku pomógł m.in. przy generalnym remoncie pomieszczenia w placówce, dzięki czemu dzieci zyskały długo wyczekiwaną łazienkę.
 • Ewa Bielecka, Dyrektorka Niepublicznego Przedszkola i Żłobka „Wesołe Boberki”, Żagań, powiat żagański. Nominacja za: pani Ewa to osoba nad wyraz opiekuńcza, podróżnicza (Kenia, Tanzania, Zanzibar, Sri Lanka), to osoba, która nad wyraz przedkłada dobro dzieci nad swoim ego. OSOBA, która zasługuje nie tylko na zaufanie, ale też na pełny podziw.
 • Izabela Klimas-Niekalo, właściciel szkoły nauki jazdy Partner, Żary, powiat żarski. Nominacja za: prowadzenie szkółki bezpiecznego poruszania się po drogach oraz skuteczne zachęcanie motocyklistów do akcji pomocowych na rzecz chorych dzieci.
 • Mirosław Tworek, prezes FreeEn, Zielona Góra. Nominacja za: sukcesy w zdobywaniu rynku zarządzania energią, system informatyczny pozwalający zarządzać w przedsiębiorstwie mediami i osiągać realne korzyści i oszczędności.
 • Alicja Ignas Ignaszewska, prowadzi swój biznes, Skwierzyna, powiat międzyrzecki. Nominacja za: organizację darmowych zajęć zumby na skwierzyńskim rynku i współpracę z fundacjami charytatywnymi. Jej przygoda z tańcem zaczęła się, kiedy… nauczyła się chodzić.
 • Klaudia Kozłowska, kosmetyczka, Górzyca, powiat słubicki. Nominacja za: wsparcie finansowe na rzecz osób chorych i biednych i akcję, w której wykonuje co miesiąc 1 darmowy make up permanentny brwi dla jeden pani po przebytej chorobie nowotworowej. W 2019 roku została nagrodzona statuetką sponsora za pomoc i wielkie serce dla Emilki z Zielonej Góry.
 • Judyta Kulaczkowska, sprzedawca, Sulęcin, powiat sulęciński. Nominacja za: pracę z młodzieżą i bycie szkoleniowcem Koła PZW Nr 2 „Lin” Sulęcin, które w 2019 roku zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na "najaktywniejsze Koło Okręgu Gorzowskiego w zakresie pracy z młodzieżą za 2018 rok”.
 • Karolina Grys, właścicielka firmy Alpaczkowo Alpakoterapia, Wschowa, powiat wschowski. Nominacja za: umiejętność połączenia pracy z wielką pasją, która w efekcie daje starszym i młodszym ludziom dużo radości, a przede wszystkim służy rehabilitacji i terapii. Za współgranie ze światem zwierząt - wspaniałymi alpakami.

NAGRODY W WIELKIM FINALE WOJEWÓDZKIM

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA

 • III miejsce: Mariusz Zborowski, trener ze Słubice, powiat słubicki. Nominacja za: szkolenie piłkarzy Nie tylko trenuje, ale organizuje im atrakcje typu wyjazd na basen, na mecz Lecha Poznań czy Majalandu.
 • II miejsce: Zygmunt Muszyński, radny Rady Powiatu Nowosolskiego, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kożuchowie, powiat nowosolski. Nominacja za: organizowanie corocznego Festiwalu Kultury Kresowej w Kożuchowie, niesienie pomocy naszym rodakom na Kresach. Za zaangażowanie w budowę obwodnicy dla Kożuchowa.
 • I miejsce: Jakub Ślipko, nauczyciel WF w I Zespole Szkół we Wschowie, powiat wschowski. Nominacja za: organizację charytatywnych turniejów piłki nożnej, bezinteresowność, wrażliwość i serce na dłoni.

KATEGORIA KULTURA

 • III miejsce: Paweł Widczak, miłośnik historii, prowadzi stronę Crossen an der Oder, mieszka w Krośnie Odrzańskim, powiat krośnieński. Nominacja za: prezentowanie zdjęć i materiałów wideo z przedwojennego Krosna Odrzańskiego i okolic.
 • II miejsce: Ewa Walkowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie, powiat międzyrzecki. Nominacja za: pokazanie, że w małej gminie można robić wielkie rzeczy i krzewić kulturę.
 • I miejsce: Mateusz Makuch, muzyk, skrzypek z Zielonej Góry, miasto Zielona Góra. Nominacja za: dorobek artystyczny i działalność koncertową na całym świecie, dzięki której rozsławia rodzinne miasto.

KATEGORIA SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

 • III miejsce: Teresa Kacprzak, strażniczka miejska, Żary, powiat żarski. Nominacja za: dbanie o ład i porządek na terenie miasta oraz akcję Bezpieczna Żaranka. Teresa Kacprzak od kilkudziesięciu lat jako funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Żarach dba o ład i porządek na terenie miasta.
 • II miejsce: Andrzej Chmielewski, społecznik, wiceprzewodniczący rady miejskiej, Międzyrzecz, powiat międzyrzecki. Nominacja za: publikacje związane z powiatem międzyrzeckim i ziemią lubuską oraz archiwizację wspomnień mieszkańców.
 • I miejsce: Andrzej Olszak, członek Rady Sołeckiej w Raculi, Zielona Góra. Nominacja za: prowadzenie działań na rzecz lokalnej społeczności. Jest osobą, która niedawno przeniosła się do Zielonej Góry ze Szczecina. Tam również pracował dla innych. W ostatnim roku prowadził szereg akcji przy wsparciu lokalnych polityków i samorządowców.

KATEGORIA BIZNES

 • III miejsce: Marek Grzyb, prezes Stali Gorzów, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: za błyskawiczną i szybką akcję postawienia gorzowskiej Stali na nogi. Na co dzień właściciel firmy Cash Broker. Będąc prezesem, od razu przystąpił do działania. Namówił do powrotu do Stali jej najbardziej zasłużonego zawodnika zagranicznego (Nielsa-Kristiana Iversena) i przekonał do pozostania w drużynie Krzysztofa Kasprzaka. W ciągu kilku tygodniu swoimi ruchami przywrócił nadzieję kibiców, że Stal wróci do walki o najwyższe cele.
 • II miejsce: Mirosław Tworek, prezes FreeEn, Zielona Góra. Nominacja za: sukcesy w zdobywaniu rynku zarządzania energią, system informatyczny pozwalający zarządzać w przedsiębiorstwie mediami i osiągać realne korzyści i oszczędności.
 • I miejsce: Dariusz Nawrocki, Klub Strzelecko Kolekcjonerski Pretor - strzelnica, klub strzelecki, szkolenia Doctor Classic - renowacja aut zabytkowych Doctor Gun - Sklep z bronią, Lubiszyn, powiat gorzowski. Nominacja za: otwarcie w listopadzie 2019 r. Lubiszynie pod Gorzowem Wlkp. jednej z najnowocześniejszych strzelnic w Polsce.

KATEGORIA NAUKA

 • III miejsce: Wanda Długosz-Bujak, dyrektor szkoły Eduatut w Gorzowie Wielkopolskim. Nominacja za: wspieranie uczniów, aktywną pomoc w zdobywaniu zawodu. Dyrektorka, której zależy na każdym uczniu, często pomaga nie tylko w sprawach szkolnych. Dla Pani Wandy nie ma rzeczy niemożliwych do rozwiązania, zawsze pomaga rozwikłać problemy, często angażując czas własny. Dyrektor z pasją.
 • II miejsce: prof. dr hab. Wiesław Hładkiewicz, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierownik Katedry Teorii Polityki, Zielona Góra. Nominacja za: wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim.
 • I miejsce: Kajetan Bielicki, profesjonalny hodowca owadów egzotycznych z Gorzowa Wielkopolskiego - nie będzie go, ale wyczytujemy. Nominacja za: przekładanie pasji na naukę, imponujący poziom profesjonalnej wiedzy na temat owadów egzotycznych i ich hodowli, zwycięstwa w konkursach na projekty naukowe i miejsce w gronie stypendystów Klubu Rotary Gorzów.

NAGRODY W EDYCJI 2020

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA

 • Urszula Niemirowska, prezes fundacji Pozytywka w Gorzowie Wielkopolskim - nie wiadomo, czy będzie, ale wyczytujemy. Nominacja za: ogromną troskę o dzieci z fundacji Pozytywka, okazywane im serce i pomoc. Za zorganizowanie pomocy starszym - programem Złota rączka, i ogólnie za ogromną empatię i chęć niesienia pomocy potrzebującym.
 • Jakub Korżyński, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Witnicy, Mościce, powiat gorzowski. Nominacja za: organizowanie akcji, w których zawsze łączy zabawę z pomocą innym, między innymi Cabrio Mikołaje. Słodycze i paczki trafiły m.in. do seniorów i dzieci.
 • Zbigniew Pawłowski, zastępca prezesa Gubińskiego Stowarzyszenia Abstynentów Lubsza, powiat krośnieński. Nominacja za: wkład w społeczność lokalną oraz ratowanie i pomoc ludziom z problemem alkoholowym.
 • Stanisław Szafran, pracownik na rzecz Fundacja Polska Hybryda Centrum Badań nad Zagrożeniami Asymetryczno-Hybrydowymi w Słubicach, powiat słubicki. Nominacja za: zorganizowanie akcji ,,Chleb dla wszystkich" - rozdawanie darmowego pieczywa dla potrzebujących mieszkańców gminy przed świętami Wielkanocnymi.
 • Krystyna Czechowicz, Pielęgniarka środowiskowa z Dobiegniewa, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: wielkie serce i empatyczne podejście do pacjentów.
 • Izydor Sobecki, nauczyciel wychowania fizycznego i muzyki w Szkole Podstawowej w Lubniewicach, Prezes OSP Glisno, powiat sulęciński. Nominacja za: zaangażowanie i działalność na rzecz mieszkańców i rozwoju miejscowości Glisno. Jest pomocny, życzliwy i otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Zawsze uśmiechnięty i motywujący innych do działania. Współorganizator wielu imprez na terenie sołectwa.
 • Henryka Zaremba, społeczniczka, działaczka charytatywna, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich „Pasja” w Radzyniu. Nominacja za: działalność na rzecz lokalnej społeczności. Po przejściu na emeryturę, zamieszkała na stałe w Radzyniu i zaczęła działać na rzecz lokalnej społeczności. W kwietniu 2019 r. założyła KGW w Radzyniu Za pierwsze pieniądze panie kupiły niezbędny sprzęt, a potem zaczęły działać charytatywnie.
 • Bartosz Kudliński, kierownik Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze. Nominacja za: stworzenie od podstaw szpitala tymczasowego, poświęcając się temu w zupełności. Zbudował atmosferę, w której zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, chcą pracować. Wraz ze współpracownikami opracował i wdrożył szereg działań, które usprawniają opiekę nad osobami chorymi na Covid-19.
 • Jacek Bełz, przedsiębiorca z Międzyrzecza, powiat międzyrzecki. Nominacja za: działalność społeczną i charytatywną na rzecz lokalnej społeczności. Jacek Bełz w marcu 2020 stworzył grupę koronawolontariuszy, którzy do dziś pomagają w zakupach osobom w potrzebie.
 • Edyta Dąbrowska, Prezes USK trójka, Broker, Prezes stowarzyszenia z Otynia, powiat nowosolski. Nominacja za: dobre serce, zaangażowanie w akcje charytatywne, pomoc zwierzętom i ludziom
 • Piotr Marczenia, nastolatek ze Świebodzina, powiat świebodziński. Nominacja za: rekonstrukcję starego, poniemieckiego cmentarza w Podłej Górze.
 • Bogumiła Hajdasz, przewodnicząca gminnej rady seniorów w Świdnicy, powiat zielonogórski. Nominacja za: walkę na rzecz godniejszego życia seniorów w gminie Świdnica, za troskę i pamięć o nich w czasie pandemii koronawirusa, za działania, które pomogą starszym osobom w codziennym życiu. Za zarażanie innych pasją - do tworzenia, pomagania, ale i łowienia ryb!
 • Anna Kulczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu, powiat żagański. Nominacja za: działanie na rzecz osób niepełnosprawnych.
 • Dorota Matysiak i Mariola Słomka, Fundacja Bliżej Kobiet z Żary, powiat żarski. Nominacja za: działalność na rzecz rozwoju i zdrowia kobiet w lokalnej społeczności. Organizację warsztatów pod hasłem "Zakochane w życiu", spotkań z psychologiem, brafitterką. Pobudzanie kobiet (niezależnie od wieku, stanu cywilnego, zawodu) do pasji, szukania siebie, nowych dróg rozwoju.

KATEGORIA KULTURA

 • Dominika Caddick, autorka książki książek z Gorzowa Wielkopolskiego, Gorzów Wlkp. Nominacja za: napisanie i wydanie dwóch książek oraz promowanie piękna miasta. Pierwsza „Jednak”, to pełna emocji opowieść spisana w formie noweli. Druga “... tak miało być” to kontynuacja losów bohaterów pokazująca, że nawet jeśli życie wywraca nam się do góry nogami nie zawsze jest to koniec... wręcz przeciwnie czasem to dopiero początek.
 • Andrzej Bator, artysta śpiewak operowy z Bledzewa, powiat międzyrzecki. Nominacja za: rozsławianie Polski i Ziemi Lubuskiej na świecie, bycie ambasadorem kultury polskiej.
 • Tomasz Radziszewski, gitarzysta, muzyk, śpiewak operowy z Nowej Soli, powiat nowosolski. Nominacja za: ciągły rozwój talentu muzycznego i niesienie widzom i słuchaczom radości z odbierania muzyki. W 2020 roku ukazała się debiutancka płyta pana Tomasza "Guitar Portrait". To renesansowe tańce, impresjonistyczne preludia i m.in. kanon klasycznej muzyki gitarowej.
 • Paulina Pieluszczak-Suchodolska, sołtys Trzebicza, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: to, że kultywuje rodzinną tradycję robienia pisanek. Wspólnie z kołem gospodyń wymyśliła Konkurs Tradycji Wielkanocnych w Trzebiczu. Co roku wpływa na niego kilkaset prac, nie tylko z gminy.
 • Renata Sypień, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Świebodzinie, powiat świebodziński. Nominacja za: doprowadzenie placówki do światowych standardów. Przez 10 lat rządów pani dyrektor doprowadziło do tego, że szkoła muzyczna jest budynkiem, którym Świebodzin może się chwalić w całym kraju.
 • Paulina Sobieszkoda, pracownica Gozdnickiego Domu Kultury, powiat żagański. Nominacja za: inicjatywę "Glina kołem się toczy", która wspiera lokalną tradycję garncarską i za doprowadzenie do uruchomienia nowej pracowni przy Gozdnickim Domu Kultury.
 • Małgorzata Cegielska, dyrektorka Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach, powiat żarski. Nominacja za: całokształt pracy włożonej w zapewnienie dostępu do kultury mieszkańcom Żar i okolic w trudnym roku pandemii i dystansu społecznego.
 • Radosław Hałuszczak - Artysta RADO LORD, Artysta, Aktywista LGBTQ+ z Zielonej Góry, Zielona Góra. Nominacja za: działalność na rzecz osób LGBTQ+ poprzez artystyczne wystawy.
 • Małgorzata Chołuj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniewicach, powiat sulęciński. Nominacja za: inicjatywę "gminnych elfów", które przed świętami roznosiły podarunki do domów mieszkańców Lubniewic. Pani Małgorzata koncentruje się nie tylko na organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży oraz promowaniu lokalnych artystów, ale też organizuje koncerty i spektakle, jakie odbywają się w dużych miastach.
 • Tomasz Kulik, fotograf z Kostrzyna nad Odrą, powiat gorzowski. Nominacja za: powrót do analogowej fotografii, która uwiecznia współczesny Kostrzyn, a także za to, że jego praca zachęca mieszkańców do przekazywania swoich starych zdjęć na kliszach, nawet sprzed kilkudziesięciu lat.
 • Stanisław Straszkiewicz, nauczyciel, lokalny miłośnik fotografii z Krosna Odrzańskiego, powiat krośnieński. Nominacja za: wieloletnią działalność na rzecz młodzieży oraz krzewienie historii Krosna Odrzańskiego i okolicy. W swoim archiwum ma mnóstwo zdjęć Krosna Odrzańskiego z różnych okresów, które chętnie udostępnia, tym samym upamiętniając lokalną historię.
 • Edyta Kręgiel, trenerka wokalna, nauczycielka śpiewu ze Słubic, powiat słubicki. Nominacja za: ogrom pracy włożony w trenowanie dzieci oraz w szczególności za prowadzenie Sary Egwu James, która odnosi ogromne sukcesy i zobaczymy ją w wiosennej edycji programu "The Voice Kids".
 • Remigiusz Kuropka, dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej CKiR we Wschowie, powiat wschowski. Nominacja za: profesjonalizm i pasję, z jaką prowadzi muzyków orkiestry, także w wymagających czasach izolacji społecznej, oraz za nagranie debiutanckiej płyty #modwschowa.
 • Tomasz Furtak, dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury, powiat zielonogórski. Nominacja za: wieloletnią pracę, która przez ogólnopolski zasięg organizowanych projektów promowała też woj. lubuskie, także za granicami kraju.

KATEGORIA POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

 • Magdalena Słomińska-Pędziwiatr, starosta gorzowski, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: to, że powiat gorzowski, jako samorząd, rośnie w siłę. Efekt? Budżet jest coraz większy (gdy w 2020 przygotowywano budżet na 2021, to wzrósł on z 72 mln do 93 mln zł), starostwo remontuje coraz więcej dróg. Czasy, gdy starostwu groziło bankructwo, to już przeszłość.
 • Artur Stojanowski, przewodniczący rady miejskiej w Witnicy, powiat gorzowski. Nominacja za: nowatorski sposób kontaktu z mieszkańcami, na kanale YouTube, gdzie informuje mieszkańców o obradach rady miasta czy też o miejskich inwestycjach.
 • Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza, powiat międzyrzecki. Nominacja za: aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu unijnych i rządowych dotacji na liczne inwestycje realizowane w gminie Międzyrzecz.
 • Edyta Pąk, dzielnicowa, policjantka ze Słubic, powiat słubicki. Nominacja za: ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności.
 • Krzysztof Neryng, wójt Gmin Szczaniec, powiat świebodziński. Nominacja za: skuteczne zarządzanie gminą, dobrą politykę prospołeczną i otwarcie na mieszkańców.
 • Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy, powiat żagański. Nominacja za: wykazanie się wyjątkowym hartem ducha i siłą psychiczną. Pokonał wszystkie przeciwności losu, jak sam mówi - udało się dzięki olbrzymiemu wsparciu mieszkańców gminy. Nie osiada na laurach i praktycznie każdego dnia stara się wprowadzać nowe inicjatywy w gminie.
 • Leszek Mrożek, wójt gminy Żary, powiat żarski. Nominacja za: aktywną postawę oraz zaangażowanie w życie mieszkańców całej gminy.
 • Andrzej Olszak, polityk, społecznik z Zielonej Góry, Zielona Góra. Nominacja za: działania społeczne i polityczne. Laureat tytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna. Z wykształcenia etnolog. - Od zawsze aktywny społecznie w lokalnych przedsięwzięciach.
 • Kinga Kowal, nauczycielka Przedszkola nr 1 im. Przyjaciół Stumilowego Lasu w Krośnie Odrzańskim, powiat krośnieński. Nominacja za: pełną pasji i zaangażowania pracę nad rozwojem dzieci w wieku przedszkolnym i poprowadzenie je do wygranej w konkursie Szkolne Przygody Gangu Fajniaków w kategorii „Ziemia”.
 • Marek Budziński, prezes nowosolskiego Klubu Abstynenta „Odrodzenie” w Nowej Soli, powiat nowosolski. Nominacja za: aktywną, rzetelną i społeczną pracę na rzecz pomocy ludziom z chorobą alkoholową i ich rodzinom.
 • Zofia Dajczak, radna wojewódzka ze Strzelec Krajeńskich, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: wieloletnią pracę z młodzieżą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzelcach Krajeńskich, którego jest dyrektorką oraz za objęcie mandatu radnej wojewódzkiej.
 • Marek Szreder, sołtys Grochowa, powiat sulęciński. Nominacja za: serce oddane dla mieszkańców wsi Grochowo i wielkie zaangażowanie w rozwój miejscowości.
 • Robert Wagner, założyciel i komandor Ratownictwa Wodnego w Sławie, powiat wschowski. Nominacja za: dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Dba o bezpieczeństwo nie tylko w sezonie letnim. Pracuje nie tylko w towarzystwie ludzi, ale także... czworonogów. Jego przyjaciel nowofundland o wdzięcznym imieniu Grand również ratuje ludzi.
 • Krystyna Urbańska, radna gminy z Bojadeł, powiat zielonogórski. Nominacja za: działanie na rzecz powstrzymania budowy odchowalni drobiu oraz mieszalni pasz w Bojadłach.

KATEGORIA BIZNES

 • Anna Borowiecka, właścicielka Reha-Med Kliniki Kosmetologii i Trychologii w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: zaufanie wśród najbardziej wymagających klientów - miłośników tego, co najlepsze i najbardziej prestiżowe.
 • Robert Szczepkowski, prezes Hanke Tissue w Kostrzynie nad Odrą, powiat gorzowski. Nominacja za: rozwój i rozbudowę firmy produkującej bibuły tissue, a także ręczniki kuchenne, chusteczki higieniczne czy papier toaletowy.
 • Sylwia Stańczak-Wieczorek, kosmetolog wykładowca i szkoleniowiec, właścicielka salonu kosmetycznego Wenus w Krośnie Odrzańskim, powiat krośnieński. Nominacja za: osiągane sukcesy w dziedzinie kosmetologii. To wielokrotna finalistka mistrzostw Polski i mistrzostw międzynarodowych w wizażu oraz makijażu permanentnym.
 • Jędrzej Soporowski, prezes zarządu Living Food Sp. z o.o., Trzciel, powiat międzyrzecki. Nominacja za: wprowadzanie na rynek produktów innowacyjnych, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, równocześnie dbając o środowisko naturalne. Pan Jędrzej od ponad 11 lat zajmuje się produkcją ekologicznych probiotyków w formie płynnej.
 • Klaudia Maskiera, właścicielka Poradni Dietetycznej i Dietetyk w Nowej Soli i Nowym Miasteczku, powiat nowosolski. Nominacja za: całokształt pracy zawodowej, prowadzenie poradni dietetycznej pomagającej zmieniać nawyki żywieniowe. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć i metamorfoz. Udziela się lokalnie, prowadząc warsztaty żywieniowe i zawsze jest pomocna. To świetny edukator zdrowego żywienia i kobieta sukcesu.
 • Maciej Bak, prezes szpitala w Drezdenku, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: to, że nie ustaje w zdobywaniu pieniędzy i środków na to, by szpital powiatowy mógł coraz lepiej leczyć. Efekt? W 2021 lecznica będzie miała tomograf komputerowy.
 • Dionizy Woiński, właściciel Woiński SPA w Lubniewicach, mieszkaniec Krzeszyc, powiat sulęciński. Nominacja za: sprawne działanie w biznesie. Pierwszy, dobrze prosperujący biznes, pozwolił na stworzenie miejsca wyjątkowego. Woiński SPA od lat jest w czołówce lubuskich SPA i jest jedynym tak okazałym obiektem w powiecie sulęcińskim. Działające w Lubniewicach SPA, przekłada się na promocję lokalnej turystyki.
 • Marta Młodziejewska, fotograf, przedsiębiorca ze Świebodzina, powiat świebodziński. Nominacja za: niezwykłe zaangażowanie w działanie na rzecz dobra i rozwoju lokalnej społeczności.
 • Agnieszka Woronowska-Rybka, właścicielka firmy Pieczarki Agusie i hodowca psów rasowych z Siedlnicy, powiat wschowski. Nominacja za: skuteczne wypromowanie własnego produktu na rynku.
 • Miłosz Brodzikowski, Radny Sulechowa, dyrektor trzech przedszkoli i żłobka w Sulechowie, powiat zielonogórski. Nominacja za: prowadzenie z sukcesami placówek w Sulechowie. Prowadzone przez pana Miłosza przedszkole dwa razy zdobyło tytuł Przedszkola Roku przyznany przez czytelników "Gazety Lubuskiej".
 • Zdzisław Kondratowicz, właściciel Kaktusiarni w Żaganiu, powiat żagański. Nominacja za: pracę i hobby, które przyciągają co roku wycieczki z całej Polski do domu pana Zdzisława.
 • Maciej Karnicki, prezes Zarządu Swiss Krono Sp. z o.o. z Żar, powiat żarski. Nominacja za: dalszy, intensywny rozwój firmy, skierowanie jej na tory wpływające pozytywnie na klimat oraz za wsparcie lokalnych szpitali i placówek służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa.
 • Dineshkumar Musalekar, prezes Lumel S.A., Lumel Alucast Sp. z o.o. z Zielonej Góry, Zielona Góra. Nominacja za: realizację największej inwestycji w 70-letniej historii Lumelu - budowę zakładu nowoczesnych technologii Lumel 4.0 oraz centrum sportowo-rekreacyjnego z pełnowymiarową halą sportową, siłownią, salą do bilardu, tenisa stołowego i piękną kafeterią.
 • Monika Wilk-Kang, właścicielka Zajazdu Las, Dwa, Trzy, nauczycielka, strażak OSP w Ośnie Lubuskim, powiat słubicki. Nominacja za: prowadzenie zajazdu, społeczną aktywność oraz propagowanie tolerancji wśród mieszkańców.

NAGRODY W WIELKIM FINALE WOJEWÓDZKIM

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA

 • III miejsce: Urszula Niemirowska, prezes fundacji Pozytywka w Gorzowie Wielkopolskim. Nominacja za: ogromną troskę o dzieci z fundacji Pozytywka, okazywane im serce i pomoc. Za zorganizowanie pomocy starszym - programem Złota rączka, i ogólnie za ogromną empatię i chęć niesienia pomocy potrzebującym.
 • II miejsce: Bartosz Kudliński, kierownik Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze. Nominacja za: stworzenie od podstaw szpitala tymczasowego, poświęcając się temu w zupełności. Zbudował atmosferę, w której zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, chcą pracować. Wraz ze współpracownikami opracował i wdrożył szereg działań, które usprawniają opiekę nad osobami chorymi na Covid-19.
 • I miejsce: Zbigniew Pawłowski, zastępca prezesa Gubińskiego Stowarzyszenia Abstynentów Lubsza, powiat krośnieński. Nominacja za: wkład w społeczność lokalną oraz ratowanie i pomoc ludziom z problemem alkoholowym.

KATEGORIA KULTURA

 • III miejsce: Andrzej Bator, artysta śpiewak operowy z Bledzewa, powiat międzyrzecki. Nominacja za: rozsławianie Polski i Ziemi Lubuskiej na świecie, bycie ambasadorem kultury polskiej.
 • II miejsce: Małgorzata Cegielska, dyrektorka Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach, powiat żarski. Nominacja za: całokształt pracy włożonej w zapewnienie dostępu do kultury mieszkańcom Żar i okolic w trudnym roku pandemii i dystansu społecznego.
 • I miejsce: Radosław Hałuszczak - Artysta RADO LORD, Artysta, Aktywista LGBTQ+ z Zielonej Góry, Zielona Góra. Nominacja za: działalność na rzecz osób LGBTQ+ poprzez artystyczne wystawy.

KATEGORIA SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

 • III miejsce: Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza, powiat międzyrzecki. Nominacja za: aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu unijnych i rządowych dotacji na liczne inwestycje realizowane w gminie Międzyrzecz.
 • II miejsce: Leszek Mrożek, wójt gminy Żary, powiat żarski. Nominacja za: aktywną postawę oraz zaangażowanie w życie mieszkańców całej gminy.
 • I miejsce: Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy, powiat żagański. Nominacja za: wykazanie się wyjątkowym hartem ducha i siłą psychiczną. Pokonał wszystkie przeciwności losu, jak sam mówi - udało się dzięki olbrzymiemu wsparciu mieszkańców gminy. Nie osiada na laurach i praktycznie każdego dnia stara się wprowadzać nowe inicjatywy w gminie.

KATEGORIA BIZNES

 • III miejsce: Anna Borowiecka, właścicielka Reha-Med Kliniki Kosmetologii i Trychologii w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski. Nominacja za: zaufanie wśród najbardziej wymagających klientów - miłośników tego, co najlepsze i najbardziej prestiżowe.
 • II miejsce: Maciej Bak, prezes szpitala w Drezdenku, powiat strzelecko-drezdenecki. Nominacja za: to, że nie ustaje w zdobywaniu pieniędzy i środków na to, by szpital powiatowy mógł coraz lepiej leczyć. Efekt? W 2021 lecznica będzie miała tomograf komputerowy.
 • I miejsce: Dionizy Woiński, właściciel Woiński SPA w Lubniewicach, mieszkaniec Krzeszyc, powiat sulęciński. Nominacja za: sprawne działanie w biznesie. Pierwszy, dobrze prosperujący biznes, pozwolił na stworzenie miejsca wyjątkowego. Woiński SPA od lat jest w czołówce lubuskich SPA i jest jedynym tak okazałym obiektem w powiecie sulęcińskim. Działające w Lubniewicach SPA, przekłada się na promocję lokalnej turystyki.

KATEGORIA NAUKA

 • III miejsce: dr hab. n. med. Paweł Golusiński, lekarz, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra. Nominacja za: przeprowadzenie pierwszej w Polsce, w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, operacji onkologicznej rejonu głowy i szyi z zastosowaniem śródoperacyjnego obrazowania fluorescencyjnego z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG).
 • II miejsce: Dawid Murawa, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, chirurg ogólny, chirurg onkolog. Nominacja za: wielkie zaangażowanie i upór w realizację nowatorskich zabiegów przeprowadzanych u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ma na swoim koncie wiele nowatorskich operacji i zabiegów: podskórne, mało inwazyjne amputacje z rekonstrukcją piersi, termoablację mikrofalową, wielogodzinne, skomplikowane operacje pacjentów z nowotworami. Jest autorem kilkuset publikacji i wykładów z zakresu chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego oraz gruczołu piersiowego. Chorzy cenią go nie tylko za wiedzę, merytoryczne podejście do każdego przypadku, ale i uważność i empatię w stosunku do drugiego człowieka.
 • I miejsce: Rafał Paczała, lekarz okulista z Zielonej Góry. Nominacja za: holistyczne podejście do pacjenta. W Centrum Okulistycznym Oculistic leczy choroby takie jak: zwyrodnienie plamki żółtej w postaci suchej i wysiękowej, jaskrę, a także otworzył pierwsze w województwie Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, zawsze stara się znaleźć przyczynę choroby, a nie tylko leczyć objaw. W programie lekowym dla osób z AMD wysiękowym podaje iniekcję dla blisko 300 pacjentów. Od wielu lat zajmuje się laseroterapią siatkówki w różnych chorobach. Zdrowie pacjentów jest dla niego najwyższą wartością. To dla nich wyposaża swój gabinet w najnowszy sprzęt diagnostyczny i leczniczy, a także cały czas rozwija się i poszukuje innowacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska