Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W "GL" debatowali o stanie czystości powietrza [WIDEO]

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Wideo
od 16 lat
Kto zatruwa powietrze w naszym regionie? Czy Lubuszanie powinni obawiać się trującego smogu? W jaki sposób możemy wpłynąć na poprawę czystość powietrza w Lubuskiem? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi eksperci, którzy wzięli udział w „Debacie smogowej” organizowanej przez „Gazetę Lubuską”.

Pełna relacja wideo z debaty na końcu artykułu.

31 marca w redakcji „Gazety Lubuskiej” zaproszeni goście rozmawiali na temat jakości powietrza atmosferycznego w naszym regionie.

Problem smogu, czyli zanieczyszczonego powietrza utrzymującego się nad terenami wielkich miast i obszarami przemysłowymi, wielokrotnie podnoszony jest w mediach. Nasza redakcja również zainteresowała się tym tematem i zapytała czołowych, lubuskich ekspertów o stan czystości powietrza w Lubuskiem.

Jak zatem przedstawia się sytuacja smogowa w naszym regionie? Czy stężenie zanieczyszczeń w Lubuskiem jest wysokie? Z takimi pytaniami zmierzyli się w debacie: Przemysław Susek, naczelnik wydziału monitoringu środowiska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Czesław Fiedorowicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Daniel Babula, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Żary, Monika Łabuz-Suwała, dyrektor generalny Elektrociepłowni Zielona Góra, Mirosław Rawa, dyrektor Elektrociepłowni w Gorzowie Wlkp., Adam Koziński, kierownik projektu usługi energetyczne w EWE Energia, Natalia Chyża, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Gorzów, Urszula Podgajna, kierownik Biura Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Zielona Góra, Remigiusz Krajniak, prezes Fundacji Rozwoju Ekologicznego i Ochrony Środowiska „Eko Lubusz” Żary oraz Danuta Styś, przedstawicielka Fundacji Rozwoju i Ochrony Środowiska „Eko Lubusz”.

Alarm smogowy najczęściej wprowadzany jest w Krakowie, gdzie poziom niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM10 oraz PM2,5 kilkakrotnie przekracza dopuszczalne normy. Tym samym można stwierdzić, że ofiarami smogu padają mieszkańcy dużych metropolii. Jednak z problemem smogu borykają się także silnie rozwijające się miasta o średniej wielkości.

A co najbardziej zanieczyszcza nasze powietrze? Są to zakłady przemysłowe, elektrownie i oczywiście silniki samochodów oraz zanieczyszczenia pochodzące z procesu spalania śmieci i węgla niskiej jakości (tzw. niska emisja).

W kwestii czystości powietrza nasze województwo dobrze wypada na tle innych, polskich regionów, jednak przedstawiciele lubuskich władz, a także przedsiębiorstw wciąż szukają rozwiązań i wdrażają nowe technologie mające na celu dalszą poprawę jakości lubuskiego powietrza.

Więcej o „Debacie smogowej” przeczytacie Państwo w piątkowym dodatku „Gazety Lubuskiej”.

Zobacz całą debatę. Relacja wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska