Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Głogowie leczą w rytmie muzyki

(zico)
Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z muzykoterapii
Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z muzykoterapii zico
- Moja córka bardzo polubiła te zajęcia - cieszy się głogowianka, Danuta Piskorz. W Domu "Uzdrowienie Chorych" jej dziecko, wraz z innymi, uczestniczy w rehabilitacji poprzez rytm i muzykę.

Wśród wielu dodatkowych ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych, muzykoterapia cieszy się coraz większą popularnością, także w Głogowie.

Rehabilitacja poprzez rytm i muzykę prowadzenia jest od ubiegłego roku w Domu "Uzdrowienie Chorych" prowadzonym przez Stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża. - Do zwykłych zajęć dla dzieci i młodzieży chcieliśmy dołączyć coś nowego - mówi nam prowadząca ośrodek siostra Małgorzata Malska. - Pomysł padł na muzykoterapię. W formie zabawowej łączymy naukę śpiewu, tańca i rytmiki - dodaje.
Nowa, dodatkowa propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem. W zajęciach uczestniczy ok. 20 młodych ludzi, ale za każdym razem ich przybywa. - Rozważamy możliwość podzielania zajęć na grupę młodą i starszą - tłumaczy s. Malska.

W muzykoterapii biorą udział osoby z niepełnosprawnością umysłową. Czynnie uczestniczą w niej również rodzice i opiekunowie. - Okazało się, że moja córka bardzo polubiła zajęcia przy muzyce i to także widać w domu - mówi nam mama Kariny, Danuta Piskorz.

Terapia trwa około półtorej godziny, raz albo dwa razy w miesiącu. Prowadzona jest w przestronnym, podziemnym pomieszczeniu ośrodka. Na początku jest tzw. rozgrzewka, polegająca na odpowiednich ćwiczeniach, dzięki którym dzieci powoli wchodzą we właściwy rytm.

Od początku prowadzi je, w charakterze wolontariuszki, głogowska muzykoterapeutka, Lidia Słotwińska. - To są nasze pierwsze próby pracy z dziećmi niepełnosprawnymi - informuje L. Słotwińska. - Na razie wszyscy uczymy się, jak ewentualnie w przyszłości tego typu zajęcia organizować. Ale już stwierdzam, że jest to grupa bardzo wdzięczna. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, a to jest najważniejsze - dodaje.
Podopieczni ośrodka nie tylko śpiewają i tańczą w rytm muzyki. Mają do dyspozycji instrumenty, jak tamburyna, bębenki czy grzechotki.

- Muzykoterapia, to nie tylko są zajęcia same w sobie - mówi s. Malska. - Tutaj spotykają się dzieci razem z opiekunami. To ważny element integracyjny - tłumaczy.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska