Modernizacja polegać będzie na zastąpieniu przestarzałej, uciążliwej dla środowiska naturalnego i energochłonnej technologii, opartej o przetop koncentratów w piecach szybowych, nowoczesnym procesem zawiesinowym.
- Piece szybowe w hucie I wprawdzie spełniają potrzeby produkcyjne firmy, ale jest to technologia przestarzała i "schyłkowa”. Zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ta będzie miała również duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.
Inwestycja pozwoli na produkcję hutniczą przez kolejne 40 lat, przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko naturalne oraz zredukuje w sposób znaczący emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
- Technologia oparta o piec zawiesinowy należy do najnowocześniejszych w świecie. Jej zastosowanie w Hucie Miedzi Głogów I postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku innych cennych metali towarzyszących - poinformowała rzeczniczka KGHM Anna Osadczuk..
Piec zawiesinowy pracuje już w Hucie Miedzi Głogów II. Rada Nadzorcza zaakceptowała budowę pieca w październiku 2008 roku. Od tego czasu trwały prace studialne i projektowe, obliczanie kosztów inwestycji i opracowanie biznes planu. Inwestycję przewiduje się zrealizować w nieco ponad cztery lata. Koszt budowy pieca to około 1,7 mld zł.
Jak zapewniono nas w KGHM, prace związane z zabudową nowej instalacji pieca zawiesinowego nie zakłócą planów produkcyjnych realizowanych w dotychczasowej technologii.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?