W głogowskiej hucie wybudują piec zawiesinowy

(abi)
Zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ta będzie miała również duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM (fot. Anna Białęcka
Zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ta będzie miała również duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM (fot. Anna Białęcka
Zarząd KGHM podjął ostateczną decyzję o budowie pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Będzie to najnowocześniejsza linii produkcyjna na świecie o zdolności produkcji 250 tysięcy ton miedzi "blister” rocznie.

Modernizacja polegać będzie na zastąpieniu przestarzałej, uciążliwej dla środowiska naturalnego i energochłonnej technologii, opartej o przetop koncentratów w piecach szybowych, nowoczesnym procesem zawiesinowym.

- Piece szybowe w hucie I wprawdzie spełniają potrzeby produkcyjne firmy, ale jest to technologia przestarzała i "schyłkowa”. Zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ta będzie miała również duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

Inwestycja pozwoli na produkcję hutniczą przez kolejne 40 lat, przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko naturalne oraz zredukuje w sposób znaczący emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

- Technologia oparta o piec zawiesinowy należy do najnowocześniejszych w świecie. Jej zastosowanie w Hucie Miedzi Głogów I postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku innych cennych metali towarzyszących - poinformowała rzeczniczka KGHM Anna Osadczuk..

Piec zawiesinowy pracuje już w Hucie Miedzi Głogów II. Rada Nadzorcza zaakceptowała budowę pieca w październiku 2008 roku. Od tego czasu trwały prace studialne i projektowe, obliczanie kosztów inwestycji i opracowanie biznes planu. Inwestycję przewiduje się zrealizować w nieco ponad cztery lata. Koszt budowy pieca to około 1,7 mld zł.

Jak zapewniono nas w KGHM, prace związane z zabudową nowej instalacji pieca zawiesinowego nie zakłócą planów produkcyjnych realizowanych w dotychczasowej technologii.

 

 

 

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie