Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie będzie ulica nowa. Ma nazywać się „Taśmowa”. Na pamiątkę dawnego Stilonu

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Nowa ulica, Taśmowa, będzie biegła za Intermarche i Miejskim Ośrodkiem Sztuki.
Nowa ulica, Taśmowa, będzie biegła za Intermarche i Miejskim Ośrodkiem Sztuki. Google Street View
Kiedyś gorzowski Stilon był potężnym zakładem, który pomagał budować nowoczesny Gorzów. Po latach potęga firmy trwa, niestety, tylko w pamięci tysięcy gorzowian i m.in. w nazwach ulic, które nawiązują do słynnej fabryki.

Mamy w Gorzowie fantastyczny mural ze stilonowskimi kasetami; mamy klub sportowy, który dumnie nosi nazwę patrona sprzed lat; mamy też ulicę Stilonową i inne, nawiązujące do dawnego zakładu: Chemiczną, Poliamidową czy Przędzalniczą. Co dalej?

Za marketem i MOS-em

Teraz ma pojawić się kolejna: ulica Taśmowa. Wprost upamiętniająca jeden z najsłynniejszych towarów Stilonu.
Według projektu uchwały ul. Taśmowa będzie niedługą jezdnią, równoległą do ul. Pomorskiej, biegnącą za marketem Intermarche i Miejskim Ośrodkiem Sztuki.

Uchwała w tej sprawie pojawi się na sesji 17 grudnia. Jeśli radni zagłosują na tak i projekt przejdzie bez zastrzeżeń, nowa nazwa ulicy będzie obowiązywała już w pierwszej połowie stycznia 2021 r.

Inicjatorem jest spółdzielnia

Po co nadawać nazwę wąskiej, schowanej uliczce gdzieś na tyłach sklepu i ośrodka sztuki? Nie można wykluczyć, że powodem jest inwestycja szykowana nieopodal, za MOS-em właśnie.

Już wiele lat temu magistrat zapowiadał, że może tam powstać budynek wielorodzinny. A prawdopodobieństwa tej teorii dodaje obecnie fakt, że inicjatorem nazwania ulicy jest spółdzielnia mieszkaniowa Górczyn, która jest jednym z najaktywniejszych deweloperów w Gorzowie.

Tutaj też będą budować

Na wyjeździe z miasta w kierunku Strzelec upamiętniono w podobny sposób inny zakład: Silwanę (po której budynkach został w tej części miasta już tylko gruz - czytaj TUTAJ).

Jest tu więc ul. Silwanowska i Jedwabnicza. I też szykuje się przy nich inwestycja. Na wielkich działach ma powstać centrum handlowe z marketem Selgros, stacją paliw i wieloma sklepami. Olbrzymia, prywatna inwestycja pochłonie miliony. Kolejne miliony w okolicy wydaje magistrat: buduje tu m.in. drugą nitkę ul. Walczaka i przedłuża linię tramwajową.

Budynki trafiły pod ochronę

Przypomnijmy: po Stilonie - poza pamięcią ludzi, zdjęciami i wspomnieniami - w mieście zostało też sporo obiektów. Jeden z nich, tzw. folia, olbrzymi, przemysłowy budynek, został trzy lata temu wyburzony. Wyburzony tak szybko, że nie udało się go urzędnikom obronić.

Jednak wnioski zostały wyciągnięte. Kilka miesięcy temu do rejestru zabytków wpisano cały zespół budynków dawnego zakładu „I.G. Farbenindustrie AG Filmfabrik Landsberg”, w których po wojnie mieściły się Zakłady Włókien Chemicznych. Pod ochroną znajdują się dzięki temu: dawny budynek dyrekcji, remiza, budynek bramny z portiernią, warsztaty oraz garaż.

„Pomimo wtórnych przekształceń budynki utrzymały dawny charakter, kształtowany ceramicznymi okładzinami elewacji, akcentowanych rytmicznie otworami okiennymi i drzwiowymi oraz skromnym detalem architektonicznym, a także zróżnicowaniem brył pod względem skali, geometrii oraz form dachów. Zmianie nie uległa sylweta zespołu, czytelna od strony ul. F. Walczaka, z masywnymi bryłami, kulisami bramy wjazdowej oraz akcentem pionowym wieży remizy. Zespół reprezentuje wartości historyczne w odniesieniu do dziejów przemysłu chemicznego, podkreślając znaczenie miasta, jako ważnego ośrodka gospodarczego, społeczno-politycznego oraz kulturalnego. Jest też świadectwem tendencji w architekturze modernistycznej lat 30. XX w. oraz rozpoznawalnym elementem historycznego zespołu przemysłowego w krajobrazie kulturowym Gorzowa. Warto podkreślić, iż wpisu dokonano z urzędu, aby ochronić przed rozbiórką ten ważny szczególnie w powojennej historii miasta zespół. Przed kilku laty jeden z budynków rozebrano, zagrożona wyburzeniem była również remizy z charakterystyczną wieżą. W takich wypadkach wpis do rejestru zabytków stanowi prawną formę ochrony zabytków, których zachowanie jest ważne nie tylko dla mieszkańców Gorzowa ale również naszego regionu” –

można było przeczytać w komunikacie konserwatora, w którym ogłaszał wpisanie obiektów postilonowskich do rejestru zabytków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Biurowiec Ursusa w Gorzowie zrównany z ziemią

Tak znikały zakłady mięsne w Gorzowie. Na ich gruzach powstała Askana

TEGO BUDYNKU NIE UDAŁO SIĘ OBRONIĆ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska