Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie można już robić badania mammograficzne

Henryka Bednarska 095 722 57 72 [email protected]
Pierwsze badanie nowym mammografem wykonuje technik Alicja Pazoła
Pierwsze badanie nowym mammografem wykonuje technik Alicja Pazoła fot. Aleksander Majdański
Od dzisiaj można już w szpitalu robić badania mammograficzne. O ten sprzęt ratujący życie walczyliśmy od marca. I wreszcie służy pacjentkom!

- Nareszcie jest! Przecież szpital musi mieć taki sprzęt. W przyszłym roku muszę zrobić badania kontrolne. I wybiorę mammograf w szpitalu, bo wiem, że jest nowoczesny - powiedziała nam gorzowianka Maria Szołomicka.

Sprzęt stoi w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na terenie radiologii. Mammograf i komputer to całe wyposażenie gabinetu. Słowem XXI wiek. Trzeba przyznać, że aż serce cieszy się na ten widok. Ale najważniejsze - dzisiaj szpital zaczął badania. My trafiliśmy na panią Grażynę, pierwszą pacjentkę, która poddała się prześwietleniu nowym mammografem. - Badam się systematycznie, co dwa lata. No i właśnie nadszedł czas - usłyszeliśmy.

Biliśmy na alarm

Walkę o mammograf rozpoczęliśmy w marcu. Za skandal uznaliśmy to, że szpital wojewódzki od roku nie ma urządzenia, które może uratować życie. Rocznie na raka piersi zapada 12 tys. Polek, a ten sprzęt pozwala wykryć go we wczesnym stadium. Po naszym tekście ,,To wstyd i skandal'' dyrekcja lecznicy obiecała, że kupi urządzenie.

Zapytaliśmy marszałka, prezydenta Gorzowa, co zrobią, żeby pomóc mieszkankom północy regionu. Przypomnijmy: z braku mammografu musiały one jeździć na badania do Sulęcina, bo gorzowski szpital miał podpisaną umowę z tamtejszą lecznicą.

Po naszych publikacjach 31 marca rozpisano przetarg, marszałek dał na sprzęt 109 tys. zł, 100 tys. przekazała Rada Miasta w Gorzowie. Resztę z prawie 400 tys. zł, bo tyle kosztowało urządzenie, dołożył szpital.

Był testowany

Gorzowski mammograf jest jednym z nowocześniejszych urządzeń w kraju. Od stanowiska radiotechnika (tego z komputerem) oddziela go parawan ochronny. - Szyba jest ołowiowa - poinformował Paweł Werczyński, kierownik techników rtg. Pierwsze badanie wykonała Alicja Pazoła.

Jak tłumaczyła, lekarz otrzymał je do odczytu już w ciągu 15-20 minut. Szef radiologii Tomasz Tereszczyk przyznał, że urządzenie było wcześniej testowane. - Oczywiście jest bezpieczne - oświadczył.

Pacjentki mogą się już zgłaszać na badania. W ramach programu profilaktycznego dla kobiet 50-69 lat nie muszą mieć skierowania od lekarza. Bez problemu dostaną się tu także pacjentki przyszpitalnej poradni onkologicznej (ze skierowaniem). Pozostałe trafią tu, jeśli lekarz kierujący, np. ginekolog, podpisze z lecznicą umowę.

Rejestrować można się telefonicznie - nr tel. 095 733 15 00.

Tu się zbadasz

(jeśli Twój lekarz ma z placówką podpisaną umowę)

  • szpital w Sulęcinie - ul. Domańskiego, tel. 0 95 755 24 31
  • szpital w Nowej Soli - ul. Witosa, tel. 0 68 388 22 21
  • ,,Szpital na wyspie'' w Żarach - ul. Skarbowa, tel. 0 68 470 36 95
  • Diagnostyk w Zielonej Górze - ul. Wazów, tel. 0 68 452 77 94
  • Aldemed w Zielone Górze - Al. Niepodległości, tel. 0 68 324 42 44
  • Nowy szpital w Świebodzinie - ul. Matejki, tel. 0 68 382 74 66
  • Ars Medica Bis w Nowej Soli - ul. Muzealna, tel. 0 68 356 35 67
  • szpital wojskowy w Żarach - ul. Domańskiego, tel. 0 68 470 79 01
  • Artma w Gorzowie - Piłsudskiego, tel. 0 95 735 74 00
  • Panoramix w Gorzowie - Piłsudskiego, tel. 0 95 781 47 00
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska