Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie powstaje drugie gimnazjum sportowe

Anna Rimke
Uczniowie chemika słyną z dobrych wyników sportowych. Na zdjęciu drużyna siatkówki z nauczycielem Michałem Wieczorkiem podczas wczorajszych rozgrywek na hali sportowej, która należy do szkoły.
Uczniowie chemika słyną z dobrych wyników sportowych. Na zdjęciu drużyna siatkówki z nauczycielem Michałem Wieczorkiem podczas wczorajszych rozgrywek na hali sportowej, która należy do szkoły. fot. Kazimierz Ligocki
W przyszłym tygodniu radni mają powołać gimnazjum sportowe przy ul. Czereśniowej. - Mamy nowe boiska. Wkrótce wyremontujemy halę sportową. Więc to najlepsza baza dla takiej szkoły - tłumaczyła wczoraj dyrektorka chemika Jolanta Korpusińska.

- Dlatego pomysł powołania gimnazjum sportowego i ewentualnie takiego samego liceum jest chyba trafiony - dodaje. Przyznaje, że nie bez obaw przyjęli tę propozycję. Do tej pory szkoła kształciła tylko młodzież na poziomie ogólniaka i technikum.

Nabór w dwóch etapach

Przypomnijmy, kiedy w ubiegłym roku urzędnicy wyszli z propozycją przeniesienia Gimnazjum nr 13 z ul. Szwoleżerów właśnie na Czereśniową, spotkało się to z ostrym sprzeciwem kadry pedagogicznej i rodziców. W efekcie urzędnicy wycofali się z tego pomysłu. - Teraz jednak nie ma być to przenoszenie istniejącej szkoły. A utworzenia bezobwodowego gimnazjum, do którego będą przyjmowani uczniowie z całego miasta i regionu - tłumaczy J. Korpusińska. Dla dzieci spoza miasta szkoła dysponuje internatem.

- To szansa dla placówki. Bo do szkół średnich dociera niż demograficzny i trzeba szukać innych pomysłów na utrzymanie szkoły - wyjaśnia Zofia Bednarz, wiceprezydent miasta.

Jeśli radni w przyszłym tygodniu powołają gimnazjum sportowe, to już od września przy ul. Czereśniowej młodzież będzie uczyła się w dwóch klasach: piłki nożnej oraz koszykówki dziewcząt i siatkówki chłopców. Nabór do szkoły będzie w dwóch etapach. Pierwszy to sprawdzian sprawnościowy. A dopiero później będą brane pod uwagę oceny kandydatów.

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Czereśniowej działają już tzw. klasy sportowe. Ale to nazwa potoczna, bo uczą się w niej dziewczęta, które trenują piłkę nożną. Poza tym szkoła słynie z bardzo dobrych wyników sportowych uczniów.

Remont w wakacje

Od ubiegłego roku szkoła ma dobra bazę sportową. Powstał tu kompleks boisk z zapleczem w ramach rządowego programu Orlik. A w grudniu wreszcie udało się miastu przejąć halę od likwidatora klubu sportowego i przekazało ją szkole. Korzystają z niej nie tylko uczniowie, ale też kluby sportowe, zakłady pracy, a podczas weekendów są tu imprezy masowe.

Hala jest w kiepskim stanie. Ale już za kilka miesięcy zacznie się jej remont. Miasto przeznaczyło na to 1 mln zł. Teraz przygotowywany jest projekt prac. - Mamy nadzieję, że remont uda się zrobić w czasie wakacji. Na początek na pewno trzeba wymienić okna i drzwi, bo są w najgorszym stanie. Chcemy też częściowo zabudować okna - mówi dyr. Korpusińska. W hali niezbędny jest też remont szatni, bo pomieszczenia przeciekają. Trzeba też wymienić siedziska, ocieplić i wymalować ściany. Na razie nie wiadomo, jaki zakres tych prac uda się wykonać w tym roku.

W mieście już od ponad czterech lat działa Zespół Szkół Sportowych przy ul. Stanisławskiego. Ale tam kształci się młodzież, która trenuje sporty wodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska