Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie przy Kostrzyńskiej trzeba wyburzyć domy pod remont ulicy

Renata Ochwat
Projektant Adam cegielnik prezentuje koncepcję przebudowy
Projektant Adam cegielnik prezentuje koncepcję przebudowy fot. Kazimierz Ligocki
- Kostrzyńska będzie bardzo nowoczesną drogą, ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, ale trzeba wyburzyć domy - mówi Andrzej Cegielnik. Wczoraj zaprezentował koncepcję przebudowy zniszczonej ulicy.

- Trzeba wyburzyć 30 domów tuż przy torowisku na odcinku od placu Słonecznego do Dobrej - mówi Cegielnik, projektant koncepcji przebudowy ul. Kostrzyńskiej.

Remont już za dwa lata

Wczoraj w magistracie w sprawie remontu Kostrzyńskiej odbyła się specjalna konferencja prasowa. - Negocjacje zaczniemy w przyszłym roku. Będziemy domy wykupywać lub za odszkodowaniem wywłaszczać - tłumaczy dyrektor wydziału inwestycji Tadeusz Mitka.

Inwestycja ruszy, jeśli miasto zdobędzie dofinansowanie. Szacunkowy koszt przebudowy 4,5 km ulicy to 115 mln zł. - Będziemy ubiegać się o pieniądze z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania, czyli dodatkowych źródeł unijnych, ale one przewidziane są dopiero na 2012 r. Dlatego prace nie zaczną się wcześniej - mówi wiceprezydent Urszula Stolarska.

Koncepcja zakłada, że w miejscu wyburzonych domów przebiegnie przesunięta linia tramwajowa. Po obu jej stronach pójdą po dwie jezdnie przebudowanej ul. Kostrzyńskiej. Przy styku z ul. Dobrą powstanie rondo. Od niego ulica zostanie poprowadzona za budynkami i będzie miała cztery pasma. - W ten sposób obecna ul. Kostrzyńska od Dobrej aż do mleczarni zamieni się w małą senną uliczkę osiedlową - mówi projektant.

Bez ograniczeń w ruchu

Fragment od mleczarni aż na drugą stronę powstającej S3 wybuduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, bo powstaną tu zjazdy z trasy szybkiego ruchu.

Następny dwujezdniowy kawałek, aż do granic miasta, wybuduje magistrat. - Na całości ulica zyska chodniki i ścieżkę rowerową - mówi projektant.

Na pytanie o ewentualne utrudnienia w ruchu dyrektor Mitka odpowiada, że ich nie będzie. - Najpierw zbudujemy nową nitkę torowiska w miejscu wyburzonych domów, aby drugą cały czas mogły jeździć tramwaje. Potem do remontu pójdzie druga nitka i komunikacja przeniesie się na odnowioną - mówił.

W tym samym czasie ruszy budowa nowych odcinków ulicy, pomiędzy placem Słonecznym i Dobrą i dalej do mleczarni. - Na samym końcu remontowana będzie stara ulica, aby przez cały czas była tu droga do komunikacji - zaznacza Mitka. Remont potrwa około dwóch lat i powinien zakończyć się w okolicach 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska