W Gorzycy pod Międzyrzeczem zbierają na dzwonnicę

Dariusz Brożek
- Dochód ze sprzedaży ciast przeznaczamy na cele społeczne – mówią Renata Humeniuk, Agata Troczyńska i Barbara Kozdrowska.
- Dochód ze sprzedaży ciast przeznaczamy na cele społeczne – mówią Renata Humeniuk, Agata Troczyńska i Barbara Kozdrowska. fot. Dariusz Brożek
Udostępnij:
We wsi powstaje Koło Gospodyń Wiejskich. Stowarzyszenie jeszcze nie zostało zarejestrowane, ale panie już przymierzają się do remontu zabytkowej dzwonnicy. Pieką wyśmienite ciasta na festyny i ciułają pieniądze na ratowanie zabytku.

Drewniana wieża z dzwonem stoi koło szachulcowego kościółka z 1736 r. Jak zaznacza mieszkający obok Tomasz Biedziak, to jedyna taka dzwonnica w międzyrzeckiej gminie. Pozostałe rozleciały się ze starości lub spłonęły na przestrzeni wieków. Jest spróchniała, schody się sypią, dlatego nie można na nią wchodzić. Może się zawalić dosłownie w każdej chwili.

- Na jej odnowienie potrzeba sto tysięcy złotych. To astronomiczna kwota - mówi Anna Cmok, sołtys Gorzycy.

Od ziarnka do ziarnka

Zabytkowa dzwonnica zintegrowała mieszkańców, którzy od kilku miesięcy zbierają pieniądze na jej remont. W jaki sposób? Panie np. pieką wyśmienite ciasta, które sprzedawane są podczas wiejskich festynów i kiermaszów. Są pyszne, dlatego uczestnicy imprez nie szczędzą grosza na ratowanie zabytku i w zamian za swą hojność opychają się wyśmienitymi sernikami, jabłecznikami i struclami.

W sobotę wyśmienite ciasta pałaszowali uczestnicy rajdu, choć w tym przypadku dochód przeznaczony był na stypendia dla uzdolnionej młodzieży. - Na razie zebrałyśmy tysiąc dwieście złotych. Niby niewiele, ale jak głosi stare przysłowie, od ziarnka do ziarna aż zbierze się miarka - mówi Barbara Kozdrowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sosna
Lasu w okolicy co raz mniej ,drewko napewno nie poszło na dzwonnicę.
Otwieram ranking kto w Gorzycy wyciął najwiecej drzew.
I miejsce - 5 lat odsiadki.
G
Gość
W Gorzycy potrzebna dzwonnica jak drzwi w lesie.
~Anonim~
Chałka to mniejsza chała.A chała zawsze zostaje chałą .
~Jacek~
Agatka i Ty też ?
76967A
A tak naprawdę czyja to inicjatywa? Ta trójka ze zdjęcia nie wygląda na taką która wymyśliłaby ćwierćwieczne zbieranie datków w zamian za ciasteczka.
G
Gość
W dniu 29.05.2010 o 15:03, widz napisał:

Trochę matematyki :Koszt remontu dzwonnicy - 100.000,00 złZbiórka z ciasteczek - 1.200,00 złZostało jeszcze do nazbierania - 98.800,00 zł------------------------------------------------------Załóżmy , że datki zbierane były przez kilka miesięcy , to jest od trzech do dziesięciu, to :przy najlepszej opcji trzech miechów i nazbieranej przez ten czas kwocie 1.200,00 zł nasz radosne panie ciastkarki będą zbierać kasę przez 21 LAT.No to do roboty drogie rodaczki.


A niby po co ,kasę jak zwykle wyłudzą z naszych podatków, ta akcja to przykrywka przekrętów do wyprowadzania pieniędzy podatników na rzecz Watykanu.Okradanie własnej ojczyzny tak potrafią tylko ogłupieni.
w
widz
Trochę matematyki :
Koszt remontu dzwonnicy - 100.000,00 zł
Zbiórka z ciasteczek - 1.200,00 zł
Zostało jeszcze do nazbierania - 98.800,00 zł
------------------------------------------------------
Załóżmy , że datki zbierane były przez kilka miesięcy , to jest od trzech do dziesięciu, to :
przy najlepszej opcji trzech miechów i nazbieranej przez ten czas kwocie 1.200,00 zł nasz radosne panie ciastkarki będą zbierać kasę przez 21 LAT.
No to do roboty drogie rodaczki.
S
Seneka
W dniu 24.05.2010 o 13:45, Gość napisał:

G.ó.w.n.o ci do tego co ludzie robią ze swoimi pieniędzmi.Ja rozpalam stówkami w kominku tłuku.


200-wu setki mają lepszy ciąg , w kominku !!!buraku , brudzisz komin , ja tylko wale 200-setki , komin drożniejszy , kolor dymu ekologiczny ,!!! piękny zapach
P
PO ZAWODÓWCE
Jednak idzie błędy poprawić. Dziękuję w imieniu młodzieży.
G
Gość
W dniu 28.05.2010 o 15:39, Gacek napisał:

Dobrze ,że nie zagnieździły się w dzwonnicy nietoperze, trzeba byłoby wprowadzić trochę zmian wzorem naszej perełki MRU.Walił się zabytkowy pałac w Gorzycy nikt ciasteczek na jego ratowanie nie wyrabiał.Zabytkowy folwark i gorzelnia popadła w ruinę i nikt się tym nie przyjmował.Ale dzwonnica , to jest to, a gdzie Wojewódzki Konserwator Zabytków, gdzie wnioski na dotacje w tym unijne na ratowanie miejscowej perły.Ten stan trwa od czasów demoludów a przecież jesteśmy już w demokratycznej Europie.Trochę inicjatywy gospodarza obiektu a na pewno kasa by się znalazła.A tak poza konkursem - zk - co zrobiłaś / eś oprócz ciasteczek oprócz trzymania kciuków, bo ja je też tylko trzymam!


Bo ta reszta nie była czarnych to niech zginie ale to to co należy do złotego cielca to durny Polak ma remontować, nawet kosztem własnych wyrzeczeń.Demokracja jest dla mądrych.
G
Gacek
W dniu 28.05.2010 o 05:19, zk napisał:

A może by tak pomyśleć ,że zabytek zostanie uratowany. Miarą kultury człowieka jest to jak podchodzi do historii i zabytków materialnych wokół siebie. Bardzo dobra inicjatywa, wbrew temu co piszą wszyscy malkontenci. Trzymam kciuki.

Dobrze ,że nie zagnieździły się w dzwonnicy nietoperze, trzeba byłoby wprowadzić trochę zmian wzorem naszej perełki MRU.
Walił się zabytkowy pałac w Gorzycy nikt ciasteczek na jego ratowanie nie wyrabiał.
Zabytkowy folwark i gorzelnia popadła w ruinę i nikt się tym nie przyjmował.
Ale dzwonnica , to jest to, a gdzie Wojewódzki Konserwator Zabytków, gdzie wnioski na dotacje w tym unijne na ratowanie miejscowej perły.
Ten stan trwa od czasów demoludów a przecież jesteśmy już w demokratycznej Europie.
Trochę inicjatywy gospodarza obiektu a na pewno kasa by się znalazła.
A tak poza konkursem - zk - co zrobiłaś / eś oprócz ciasteczek oprócz trzymania kciuków, bo ja je też tylko trzymam!
z
zk
A może by tak pomyśleć ,że zabytek zostanie uratowany. Miarą kultury człowieka jest to jak podchodzi do historii i zabytków materialnych wokół siebie. Bardzo dobra inicjatywa, wbrew temu co piszą wszyscy malkontenci. Trzymam kciuki.
w
wróciłem
W dniu 27.05.2010 o 23:02, PO ZAWODÓWCE napisał:

,,Drewniana wieża z dzwonem stojącej koło sztachulcowego kościółka 1736 r.''ILE I JAKICH BŁĘDÓW MOŻNA ZROBIĆ W JEDNYM ZDANIU. CZY REDAKCJI NIE STAĆ NA OSOBĘ DO POPRAWIANIA BŁĘDÓW ?. JAKI JEST SENS I ZNACZENIE TEGO ZDANIA ?. POPRZEKRĘCANE WYRAZY, POZJADANE LITERY I NOWOMOWA ,,SZTACHULCOWEGO'' ,GDZIE PRAWDOPODOBNIE CHODZI O KONSTRUKCJĘ SZACHULCOWĄ. RĘCE OPADAJĄ, KAŻDY ROBI BŁĘDY, ALE TO ROBI SIĘ NAGMINNE, A NIE JEST TO GAZETKA SZKOLNA.


Nie miałbym pretensji do Redakcji, aczkolwiek image naszej lubuskiej sztandarówki budują ci którzy dla niej pisują.
Czas na zmiany.
P
PO ZAWODÓWCE
,,Drewniana wieża z dzwonem stojącej koło sztachulcowego kościółka 1736 r.''ILE I JAKICH BŁĘDÓW MOŻNA ZROBIĆ W JEDNYM ZDANIU. CZY REDAKCJI NIE STAĆ NA OSOBĘ DO POPRAWIANIA BŁĘDÓW ?. JAKI JEST SENS I ZNACZENIE TEGO ZDANIA ?. POPRZEKRĘCANE WYRAZY, POZJADANE LITERY I NOWOMOWA ,,SZTACHULCOWEGO'' ,GDZIE PRAWDOPODOBNIE CHODZI O KONSTRUKCJĘ SZACHULCOWĄ. RĘCE OPADAJĄ, KAŻDY ROBI BŁĘDY, ALE TO ROBI SIĘ NAGMINNE, A NIE JEST TO GAZETKA SZKOLNA.
G
Gość
W taki sposób szukają poklasku,ale ten naród nie składa się tylko z nawiedzonych czyli ogłupionych.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie