W I Liceum Ogólnokształcącym we Wschowie powstał taki projekt, że szkoły z całego kraju codziennie do niego dołączają

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Krzysztof Kamil Baczyński z Barbarą, rok 1943
Krzysztof Kamil Baczyński z Barbarą, rok 1943 Domena publiczna/autor nieznany/Muzeum Literatury
Udostępnij:
Ponad 200 szkół z całej Polski zgłosiło się do „Projektu Baczyński”, który stworzyła i koordynuje Agata Karolczyk – Kozyra polonistka z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana ze Wschowy. Codziennie zgłaszają się kolejne placówki. Projekt realizowany jest pod patronatem medialnym Gazety Lubuskiej.
  • Fenomen Baczyńskiego i pokolenia Kolumbów.
  • 2021 rok – Decyzją Sejmu RP Rokiem K. K. Baczyńskiego.
  • Pomysł polonistki Agaty Karolczyk – Kozyry z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie
  • Baczyński żyje w pomysłach nauczycieli i uczniów.
  • Honorowy patronat nad projektem.

Pokolenie Kolumbów. Bolesne przeżycia rówieśników

– To jest moment przełomowy dla uczniów, kiedy przygotowując maturzystów do egzaminu z języka polskiego, wkraczamy w literaturę drugiej wojny światowej. Pokazuję młodzieży, w jakich czasach przyszło żyć pokoleniu Kolumbów. To była młodzież w tym samym wieku, co nasi maturzyści, a odebrano im młodość, możliwość uczenia się. Odebrano im wszystko to, co kojarzy się z młodością, planami, realizacją marzeń. Trzeba było stanąć z bronią w ręku do walki o ojczyznę, która zaledwie 21 lat wcześniej odzyskała niepodległość – wyjaśnia losy pokolenia Kolumbów Agata Karolczyk - Kozyra, polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie.

Również na lekcjach z uczniami klas pierwszych i drugich zawsze było duże zainteresowanie Kolumbami. W tym roku jest ono jeszcze większe. W listopadzie zeszłego roku bowiem Sejm RP zdecydował, że z okazji setnej rocznicy urodzin poety przypadającej w styczniu tego roku, rok 2021 będzie poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

– Kiedy przybliżam młodzieży prywatne życie Baczyńskiego, mówię, że szybko się ożenił. Uczniowie są zdziwieni i pytają, dlaczego to zrobił. Wyjaśniam wtedy, że pragnął mieć kogoś bliskiego, namiastkę normalności podczas wojny i że to była miłość, to też uczniów bardzo interesuje – przyznaje nauczycielka.

Wideo: Jaka będzie szkoła po lekcjach online?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Projekt Baczyński. Jak powstał pomysł?

Pomysłodawczynią i koordynatorką Projektu Baczyński jest Agata Karolczyk – Kozyra, znana ze swoich wcześniejszych licznych działań kreatywna polonistka. Opisywaliśmy ostatnio Lubuską Noc Belfrów, którą zorganizowała właśnie pani Agata.

Projekt Baczyński miał być jedynie wewnątrzszkolną akcją, której celem było zainteresowanie poezją i historią II wojny światowej.
– Rok Baczyńskiego zrodził pomysł, żeby przybliżyć twórczość poety, która jest dość trudna do zrozumienia dla młodzieży, a także pokazać jego postać i jego pokolenie – opowiada A. Karolczyk - Kozyra. – Potem zaproponowałam, aby wyjść z projektem dalej. Chyba nikt z nas nie podejrzewał, że projekt tak się rozrośnie i będzie tak wielkie zainteresowanie. To pokazuje, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie potrzebują takiej aktywizacji. Chcą działać, robić coś więcej. To jest szczególnie teraz ważne, kiedy jesteśmy tak długo na zdalnym nauczaniu.

Nauczyciele przyznają koordynatorce projektu, że trzeba zaktywizować młodzież i wyrwać z marazmu, który pojawił się w związku z pandemią koronawirusa. Okazuje się, że Baczyński – młody bohater, może być dzisiaj autorytetem dla młodzieży i może takie zadanie zrealizować.

Projekt Baczyński. Dołączyło ponad 200 szkół z całej Polski

Szkoły ze Wschowy, Zielonej Góry, Lubska i wielu innych miejscowości w kraju dołączają do projektu wschowskiego liceum. Wszystkich jest już ponad 200, a codziennie zgłaszają się kolejne. – To, co bardzo pozytywnie nas zaskakuje, to fakt, że zgłaszają się różne szkoły, podstawowe i ponadpodstawowe, zespoły szkół z małych miejscowości i takich metropolii jak Kraków, Poznań i Warszawa. Mamy uczestników chyba z wszystkich województw – podkreśla koordynatorka projektu.

I LO im. Tomasza Zana we Wschowie zaprasza kolejne szkoły. – Ten projekt ma bardzo szerokie cele. Ma nie tylko upamiętnić setną rocznicę urodzin Baczyńskiego poprzez prezentowanie poety i pokolenia Kolumbów, ma też zainteresować historią, dziedzictwem kulturowym kraju, kształtować postawę patriotyczną i obywatelską, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej – wyjaśnia Agata Karolczyk - Kozyra. – Chcemy także poprzez działania projektowe kształtować ogólnoludzkie zasady moralne, dostarczać pozytywnych wzorców osobowych, rozwijać zainteresowania uczniów, np. teatralne, poetyckie czy graficzne. Natomiast z punktu widzenia nauczycielskiego, projekt ma promować inspirujące rozwiązania metodyczne, pokazywać, że uczyć można na różne ciekawe sposoby.

Baczyński żyje w pomysłach nauczycieli i uczniów

Na Facebooku została założona grupa, do której przystępują szkoły uczestniczące w projekcie. Prezentują tam swoje pomysły na działania dotyczące propagowania twórczości K. K. Baczyńskiego i Kolumbów. Zaplanowano montaże słowno-muzyczne, wieczornice, wystawy, konkursy recytatorskie, wokalne i na prezentacje multimedialne. – Wszystkie działania dostosowane są do poziomu uczniów, którzy będą brali w nich udział – zapewnia koordynatorka projektu.

– Niech słowa Baczyńskiego będą dla nas wszystkich twórczą inspiracją – pisze Ewelina Porębska z Katolickiego LO im. Św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie i podaje pomysł na koło myśli. W VII LO im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie zaplanowano m.in.: projekt plastyczny, podkasty dotyczące interpretacji różnych wierszy poety, wykład, wieczornicę poetycką, akcję "Podaruj wiersz".

Organizator i patroni Projektu Baczyński

Organizatorem Projektu Baczyński jest I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie. Projekt odbywa się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Patroni honorowi to Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojewoda Lubuski i Powiat Wschowski.

Patronat medialny pełni Gazeta Lubuska.

Każda szkoła na zakończenie projektu otrzyma zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo. Czas trwania przewidziany jest do końca czerwca tego roku, lub w wyjątkowych sytuacjach od września do grudnia 2021 r.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Hugh Grant opowiedział o trudnościach nauki zdalnej. Jego syn był tak sfrustrowany, że zranił się piórem

Źródło: Cover Video/x-news

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie