W IV lidze znamy już mistrza, ale emocji dalej nie brakuje!

Paweł Górski
Na sześć kolejek przed końcem sezonu poznaliśmy mistrza IV ligi! Z awansu cieszyć się już może gorzowski Stilon. Nie oznacza to jednak, że w 28. kolejce zmagań na lubuskich boiskach brakowało emocji.

Święto w Gorzowie

Jednym z najważniejszych meczów 28. kolejki IV ligi był pojedynek Stilonu Gorzów z Ilanką Rzepin, który w przypadku remisu lub zwycięstwa gorzowian przypieczętowałby ich awans do III ligi. Scenariusz ten został wprowadzony w życie i piłkarze Stilonu po zwycięstwie 4:1 mogli świętować powrót na czwarty poziom rozgrywkowy.

Od samego początku gra toczyła się pod dyktando gospodarzy, którzy prowadzenie objęli w 28 minucie za sprawą rzutu karnego wykonanego przez Dawida Sadowskiego. Po przerwie niespodziewanie doszło do wyrównania, którego autorem został… piłkarz Stilonu, Patryk Nidecki, który skierował futbolówkę do własnej siatki. Potem jednak wszystko szło już po myśli gorzowian, którzy trafieniami Łukasza Maliszewskiego, Mateusza Gorgiela i Michała Fernezy dobili opadających z sił gości.

– Nasz cel na spotkanie z Ilanką był prosty: wygrać i przypieczętować awans sześć kolejek przed zakończeniem sezonu – oświadczył kapitan Stilonu Łukasz Maliszewski. – Przed rozpoczęciem rozgrywek nie sądziliśmy, że przyjdzie nam to aż tak łatwo. Ale, szczerze mówiąc, innego kandydata do awansu, poza nami, nie było… Jestem przekonany, że nie zabraknie nam motywacji aż do ostatniego spotkania. Nikomu nie odpuścimy, będziemy się starali wygrywać każdy kolejny mecz.

Niespodzianka w Ośnie Lubuskim

Kolejkę otworzyło spotkanie wicelidera tabeli, Spójni Ośno Lubuskie z dobrze radzącymi sobie na wiosnę rezerwami Lechii Zielona Góra. Faworytem pojedynku byli gospodarze, choć młodzi zielonogórzanie już na jego półmetku prowadzili po bramce do szatni Konrada Sitko. Niedługo po przerwie podwyższył Kornel Wieczorek, na co miejscowi odpowiedzieli golem Dawida Szczecińskiego z 70 minuty. Ostatecznie trzy punkty z Ośna Lubuskiego wywiozła Lechia II, czym zepchnęła Spójnię z drugiego miejsca w tabeli.

Odra nowym wiceliderem

Na zwolniony przez ośnian fotel wicelidera tabeli wskoczyła Odra Nietków, która po wcześniejszej, derbowej porażce wróciła na zwycięską ścieżkę. W Kostrzynie podopieczni trenera Wojciecha Skarżyńskiego pokonali miejscową Celulozę 2:0. Prowadzenie dał gościom w 14 minucie Patryk Trzmiel i wynik 0:1 utrzymywał się niemal do samego końca spotkania. W doliczonym czasie gry gospodarzy dobił Michał Lewaszow.

Zwycięstwo zainkasowane w trzy minuty

Pojedynek Promienia Żary z Koroną Kożuchów długo trzymał kibiców w bezbramkowym napięciu. W pierwszej połowie dominowali goście, którzy mieli nawet okazję do otwarcia wyniku z rzutu karnego. Wtedy jednak świetnie interweniował bramkarz Promienia, Bartłomiej Madeja i rezultat pozostał bez zmian. Po przerwie inicjatywę przejęli żaranie, którzy również długo nękali defensywę rywala. Dopiero w ostatnich minutach przypieczętowali oni swoją przewagę dwoma szybkimi trafieniami Karola Łyczko i Kacpra Floriańczyka.

– Była to dla nas bardzo ciężka przeprawa, ale spodziewaliśmy się, że Korona przyjedzie i będzie chciała wyszarpać jakieś punkty, bo cały czas walczy o utrzymanie w IV lidze. Byliśmy na to przygotowani, ale nasza dyspozycja dnia przerodziła się w trudne momenty i kolejny raz wyszarpaliśmy to zwycięstwo w końcówce – powiedział po meczu Karol Łyczko.

Piast Czerwieńsk wciąż na fali

Zespół z Czerwieńska, który jeszcze do niedawna można było nieładnie określić chłopcem do bicia, zwyciężył czwarty mecz z rzędu. Tym razem z terenu Piasta bez punktów wyjechała Pogoń Świebodzin. Gospodarze prowadzenie objęli w 35 minucie za sprawą trafienia Aleksandra Wójcika, a 10 minut przed końcem spotkania przyjezdnych dobił Konrad Zagórski. Tym samym podopieczni trenera Tomasza Trubiłowicza zbliżyli się do niezagrożonej spadkiem pozycji na pięć punktów i nadal mają szanse na uniknięcie degradacji.

Wyniki 28. kolejki IV ligi:

• Spójnia Ośno Lubuskie – Lechia II Zielona Góra 1:2 (Szczeciński – Sitko, Wieczorek)
  • Meprozet Stare Kurowo – Czarni Browar Witnica 5:2 (Antczak 2, Szwiec, Kurdykowski, Sosnowski – Yakovenko, Spiliszewski samobójcza)
  • Celuloza Kostrzyn – Odra Nietków 0:2 (Trzmiel, Lewaszow)
  • Promień Żary – Korona Kożuchów 2:0 (Łyczko, Floriańczyk)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Czarni Żagań 3:0 (Bieleń 2, Szafer)
  • Syrena Zbąszynek – Polonia Słubice 0:1 (Gronostaj)
  • Piast Czerwieńsk – Pogoń Świebodzin 2:0 (Wójcik, Zagórski)
  • Stilon Gorzów – Ilanka Rzepin 4:1 (Sadowski, Maliszewski, Gorgiel, Fernezy – Nidecki samobójcza)
  • Budowlani Murzynowo – Piast Iłowa 2:4 (Helak 2 – Kowal 2, Cruz, Słomiński)