Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakich miesiącach gorzowianki najczęściej zachodzą w ciążę?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Statystycznie najwięcej dzieci rodzi się w Gorzowie w styczniu.
Statystycznie najwięcej dzieci rodzi się w Gorzowie w styczniu. Pixabay
Styczeń to miesiąc, w którym panie z Gorzowa i okolic najczęściej rodzą swoje potomstwo. Za to najrzadziej do poczęcia dochodzi w marcu. Na sali porodowej najluźniej jest więc w grudniu.

Do poczęcia dziecka w Gorzowie i okolicach najczęściej dochodzi w kwietniu, a także w grudniu. Tak wynika z naszych redakcyjnych obliczeń na podstawie danych urodzeń z ostatnich sześciu lat (2017-2022).

Ile dzieci urodziło się w 2022?

Początek roku to zwykle czas podsumowań. Nie inaczej było w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. W pierwszych dniach stycznia gorzowska lecznica opublikowała dane dotyczące liczby urodzeń, jakie miały miejsce na jej terenie.

W zeszłym roku przy ul. Dekerta na świat przyszło 1186 dzieci. Około 55 proc. z nich to maluchy par mieszkających w Gorzowie. Magistrat poinformował nas bowiem, że w 2022 odnotowano w urzędzie 657 urodzeń. Pozostała część to maluchy z szeroko rozumianych okolic Gorzowa.

Ze szpitalnych statystyk za ubiegły rok wyszło, że najwięcej noworodków było w sierpniu (111 dzieci), a najmniej w lutym (78).

- To przypadek - oceniła Aleksandra Szymańska, rzecznik gorzowskiej lecznicy, gdy zastanawialiśmy się, czy tak jest co roku. No i rzeczywiście...

W styczniu porodów najwięcej

Z przeanalizowanych danych dotyczących urodzeń wynika, że w szpitalu w Gorzowie najwięcej dzieci przychodzi na świat w styczniu. W latach 2017-2022 w pierwszym miesiącu roku urodziło się tu łącznie 698 maluchów. W sierpniu (łącznie przez sześć lat) było 688 porodów, a we wrześniu 674.

Najmniej porodów w szpitalu w Gorzowie jest w grudniu.
Najmniej porodów w szpitalu w Gorzowie jest w grudniu. Pixabay

Najmniej urodzeń w ostatnich w latach 2017-2022 było w grudniu (551), który przegrywa nawet z krótkim lutym (576).
- No dobra, ale miesiąc miesiącowi nie jest równy. Jeden ma 30 dni, drugi 31, a luty to w ogóle ma najmniej dni, więc wyniki mogą być zafałszowane - mógłby ktoś powiedzieć. Otóż nie za bardzo...

Cztery porody dziennie

Wzięliśmy pod uwagę długości poszczególnych miesięcy, a także to, że luty co cztery lata ma o jeden dzień więcej. I co? Zwycięzca wyszedł nam ten sam. Przez ostatnie sześć lat każdego dnia w styczniu rodziło się - statystycznie - 3,75 dziecka. I jest to najwyższy wynik w ciągu roku! We wrześniu średnia porodów w Gorzowie wynosiła z kolei 3,74, a w sierpniu - 3,70. Przypomnijmy: oba miesiące są też w pierwszej trójce, gdy bierzemy pod uwagę liczbę urodzeń w konkretnych liczbach.

Skoro ciąża trwa dziewięć miesięcy, nie może być inaczej, do poczęć dzieci dochodzi w najczęściej, gdy pary poczują wiosnę, a więc w kwietniu. A skoro dużo dzieci rodzi się też w sierpniu i wrześniu, wychodzi, że pary mają się ku sobie także w listopadzie. To jest ten miesiąc, w którym po okresie letnim dużo przebywamy w domu, bo nie kusi nas już ładna pogoda.

Ona i on mają się ku sobie także w grudniu. Zdaniem ekspertów wrześniowe porody to efekt świąt Bożego Narodzenia, kiedy zwykle mamy więcej czasu dla bliskich. Kiedyś obliczono nawet, że najwięcej dzieci przychodzi na świat 21 września. Wiele by się zatem zgadzało.

W marcu ludzie się nie kochają?

Co ciekawe, choć do wielu poczęć dochodzi w kwietniu, to jakoś nie za bardzo pary „myślą o dziecku” w marcu, czyli miesiąc wcześniej. Powód? Być może zmęczenie zimą i niecierpliwe wyglądanie wiosny (tej, co to sprzyja „uniesieniu”). Efekt na pewno jest jednak taki, że w grudniu w Gorzowie rodzi się najmniej dzieci. Średnia grudniowa dla gorzowskiego szpitala za ostatnie lata to 2,96 porodu dziennie.

Lockdown w sypialni

Co jeszcze można dostrzec w statystykach urodzeń z ostatnich kilkudziesięciu miesięcy? To, że mieszkańcy Gorzowa i okolic musieli się przestraszyć (lub inaczej: uważali, by się nie pozarażać) tuż po wybuchu pandemii koronawirusa. Statystycznie najmniej porodów (2,67 dziennie) było bowiem w grudniu 2020, czyli... dziewięć miesięcy po wprowadzeniu pierwszego lockdownu. Co też ciekawe, w pierwszych tygodniach pandemii, w trakcie doby od siódmej rano 7 kwietnia do siódmej rano 8 kwietnia 2020 ustanowiony został szpitalny rekord. W ciągu 24 godzin urodziło się aż 12 dzieci!

Teraz sytuacja wraca juz do normy. W minionym roku po raz pierwszy od kilku lat gorzowski Urząd Stanu Cywilnego odnotował wzrost liczby sporządzonych aktów urodzenia. Uczciwie jednak trzeba zauważyć, że wśród 1441 takich dokumentów (jest ich więcej niż porodów w szpitalu, bo USC rejestruje też m.in. dzieci urodzone przez gorzowian za granicą) 168 dotyczyło dzieci obcokrajowców, z czego w 148 przypadkach Ukraińców.

Gorzów nie będzie miał 100 tys. mieszkańców?

Populacja Gorzowa cały czas jednak spada. 31 grudnia 2022 Gorzów liczył sobie już tylko 107 928 mieszkańców zameldowanych na stałe. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z Gorzowa ubyło - zmarło lub się wyprowadziło - aż 2 318 osób. Tempo kurczenia się populacji miasta (około 200 osób miesięcznie) utrzymuje się od lat. Jeśli tak będzie nadal, już w 2026 w Gorzowie może mieć mniej niż 100 tys. mieszkańców.

Liczba urodzeń w szpitalu w Gorzowie w 2022: styczeń - 97, luty - 78, marzec - 98, kwiecień - 102, maj - 95, czerwiec - 98, lipiec - 103, sierpień - 111, wrzesień - 101, październik - 107, listopad - 102, grudzień - 94.

Dzienna średnia urodzeń w latach 2017-2022:

styczeń 3.75, luty - 3.40, marzec - 3.32, kwiecień - 3,57, maj - 3.41, czerwiec - 3.42, lipiec - 3.40, sierpień 3.70, wrzesień 3.74, październik - 3.61, listopad - 3.28, grudzień 2.96.

Czytaj również:
Gorzów. W kilka chwil przybyło 105 drzewek. Rodzice posadzili je dla swoich maluchów

Zobacz wideo: Mamusie, matule, mateczki...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska