Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kożuchowie zawalczą rycerze, alchemik poczaruje, damy dworu zatańczą. Przed nami jubileuszowy XXV Turniej Rycerski

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 przemarszem przez ulice miasta, barwnego korowodu, który wyruszy spod zamku.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 przemarszem przez ulice miasta, barwnego korowodu, który wyruszy spod zamku. Jarosław Wnorowski
W sobotę, 27 maja, w Kożuchowie, jubileuszowo bo już po raz dwudziesty piąty odbędzie się turniej rycerski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 przemarszem przez ulice miasta, barwnego korowodu, który wyruszy spod zamku. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy historyczni, rycerze konni, zespół muzyki dawnej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Redakcja „Gazety Lubuskiej” objęła wydarzenie swoim patronatem.

Podwójne mury piastowskiego miasta

Pomimo licznych przebudów mury Kożuchowa należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Zachowały się one niemal na całej średniowiecznej długości i dochodzą miejscami do 7 metrów wysokości. W XV-wiecznej baszcie Bramy Krośnieńskiej mieści się obecnie muzeum regionalne. To właśnie w jego okolicach, w fosie przy ul. Spacerowej stanie obozowisko rycerskie, a także średniowieczne kramy, na których znajdziemy m.in. ceramikę, zabawki, biżuterię, tkaniny i wyroby drewniane. Zlokalizowane tam będą również stoiska z gastronomią, a także kramy lokalnych wystawców. Ponadto, będą tam prowadzone warsztaty rzemiosł dawnych. Uczestnicy wydarzenia będą mogli własnoręcznie wykonać przedmioty rękodzieła – np. garncarskie, kowalskie czy tkackie.

Bardzo bogato prezentuje się program turniej rycerskiego w Kożuchowie.
Bardzo bogato prezentuje się program turniej rycerskiego w Kożuchowie. Jarosław Wnorowski

Średniowieczne hokus-pokus

Podczas turnieju rycerskiego nie może zabraknie książęcego alchemika, który kilka razy w trakcie wydarzenia zaprezentuje średniowieczny chemiczny „hokus –pokus”. Mag z pewnością wciągnie do zabawy publiczność. Na młodszych widzów przez cały dzień będą czekały gry, pokazy i animacje m.in. strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, walki na miecze, przeciąganie liny, zmagania siłaczy i wiele innych. Druga fosa, przy ulica Chopina, od godziny 14 stanie się natomiast areną walk i pokazów rycerskich. Turnieje będą się odbywać w formule pełno kontaktowych sportowych walk rycerskich. Walczyć w nich będą rekonstruktorzy – jedni z najlepszych zawodników w Polsce i na świecie, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i członkowie Rycerskiej Kadry Polski. Turnieje będą się odbywać według zasad jednej z dwóch światowych federacji walk. Poczynania rycerzy oceniać będą sędziowie biorący udział w imprezach rangi międzynarodowej. Rozegrane zostaną pojedynki indywidualne – 1 vs 1 oraz drużynowe.

Tak było w 2019 roku (materiał z You Tube - jotka)

Sztuka by nie spaść z konia

Organizatorzy zaplanowali pokaz kaskaderki konnej tzw. dżygitówki w wykonaniu „Apolinarski Group”. Pokazy te co roku cieszą się dużą popularnością i przyciągają liczną publiczność. Są niezwykle dynamiczne i widowiskowe, a zdarza się, że kaskaderzy spadają z koni. Ponadto, w programie znajdzie się: pokaz konny rycerski, pokazy tańca średniowiecznego, prezentacja sokolnicza, bitwa z udziałem konnych i pokaz artyleryjski. Wieczorem wystąpi zespół „Żniwa”. Wydarzenie zakończy się pokazem tańca z ogniem przygotowanym przez grupę „Signum Ignis” około godz. 23. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska