Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kraju powódź. Zobacz sytuację w Polsce i woj. lubuskim (wideo, zdjęcia)

(pik)
fot. mmkrakow/mmsilesia
Poprzerywane wały, zamknięte drogi, pozalewane ulice miast - tak wygląda sytuacja na południu Polski. Fala powodziowa zmierza na północ kraju. Czy grozi nam powódź?

Sytuacja zmienia się praktycznie z godziny na godzinę. Na portale społecznościowe mmkrakow i mmsilesia internauci wysyłają setki zdjęć i dziesiątki filmów.

Oto relacja powodziowa w Krakowie. Środa, 19 maja 2010:

>>>8.46: Poziom wody zaczyna spadać. Obecnie wynosi 943 centymetry. Wczoraj o godzinie 22 wynosił ponad 950 cm.

>>>8.30: Poziom wód w Małopolsce nieco się obniżył. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 27 miejscach (był w 32), stan ostrzegawczy w 9 miejscach (był w 16). W 21 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.

>>>7.20: Ewakuacja mieszkanców ulicy Nowohuckiej, na wysokości ulic Na zakolu Wisły oraz Koszykarskiej.

>>>7.10: Dziś o 2.00 w nocy został przerwany wał przeciwpowodziowy na zakolu Wisły. Ul. Nowohucka jest zamknięta do odwołania.

Pełną relację z zalewanego Krakowa, wraz ze zdjęciami i filmami wideo znajdziesz na tej stronie

Na Śląsku są juz pierwsze ofiary powodzi. Również w tym regionie Polski internaci relacjonują na bieżąco sytuację powodziową. Na Podbeskidziu wszędzie ogłoszono alarmy powodziowe. Na Śląsku groźna jest rzeka Kłodnica.

Pełną relację z zalewanego Śląska, wraz ze zdjęciami i filmami wideo znajdziesz na tej stronie

Stan alarmowy w Małopolsce

W Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 32 miejscach, stan ostrzegawczy w 16 miejscach. W 20 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.
Zarządzono ewakuację ludności w Szczucinie (powiat dąbrowski) - mają pomagać w niej żołnierze.

W kilku miejscach w Małopolsce zostały podmyte słupy energetyczne. W sumie bez prądu jest ponad 8 tys. domów. W akcji ratunkowej bierze udział ponad 2 tysiące strażaków oraz prawie 7 tys. strażaków ochotników - maja do dyspozycji ponad 2 tys. samochodów.

Do tej pory ewakuowano prawie 1200 osób z całej Małopolski.

Sytuacja w Lubuskiem

Nasze województwo na razie nie jest zagrożone powodzią. Stan alarmowy i ostrzegawczy na Odrze został przekroczony w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie i Krośnie Odrz., ale rzeka powinna zostać w swym korycie. - Nie jest to wina sytuacji hydrologicznej, ale świadomego opróżniania zbiorników retencyjnych na Dolnym Śląsku - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik wojewody. - Chodzi o to, aby przygotować zbiorniki na napływ wody z czeskich gór.

Fala kulminacyjna powinna dotrzeć do naszego województwa pod koniec tygodnia lub na początku przyszłego. - Wszystko zależy od pogody, ale w tej chwili nie grozi nam powódź. Oczywiście stale monitorujemy sytuację - dodaje rzecznik.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w kontakcie z wrocławskimi Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Otrzymujemy komunikaty o sytuacji na południu kraju, które następnie są przekazywane do zagrożonych powiatów. Wczoraj wieczorem lubuskie centrum ostrzegało przed intensywnymi opadami, które mają się skończyć dziś w południe. Lokalnie może spaść nawet 40 mm deszczu.

Zapowiedzi pogodowe nie są optymistyczne. Ma padać do piątku. Deszcz może wrócić także na początku przyszłego tygodnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska