W której gminie w powiecie nowosolskim jest już prosta droga...

  W której gminie w powiecie nowosolskim jest już prosta droga do uchwalenia budżetu obywatelskiego?

  Zdjęcie autora materiału

  Eliza Gniewek-Juszczak

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  - Warto było wprowadzić budżet obywatelski - chwalił we wrześniu burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, podczas otwarcia bieżni

  - Warto było wprowadzić budżet obywatelski - chwalił we wrześniu burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, podczas otwarcia bieżni ©Paweł Jagasek / Facebook

  Czy są szanse na budżet obywatelski w gminach, w których jeszcze go nie ma? Zapytaliśmy włodarzy Nowej Soli, Otynia, Nowego Miasteczka i Bytomia Odrzańskiego.
  - Warto było wprowadzić budżet obywatelski - chwalił we wrześniu burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, podczas otwarcia bieżni

  - Warto było wprowadzić budżet obywatelski - chwalił we wrześniu burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, podczas otwarcia bieżni ©Paweł Jagasek / Facebook  Do tej pory budżetu obywatelskiego, czyli kwoty przeznaczonej w budżecie miasta lub gminy do podziału przez samych mieszkańców, nie ma w Nowej Soli.
  Ale prezydent Wadim Tyszkiewicz włącza zielonej światło inicjatywom nowosolan. – Nie wiadomo, czy zdążymy w 2019 roku, ale chcemy taki budżet wprowadzić i wprowadzimy. W przyszłym roku tematem zajmie się nowy sekretarz miasta – informuje prezydent Nowej Soli.
  Dlaczego trzecie co do wielkości miasto w regionie nie miało dotąd takiego budżetu? - dopytujemy prezydenta. – Po pierwsze, Nowa Sól była w tak trudnej sytuacji, że nam nie w głowie były budżety. Po drugie, budżet taki ma uaktywnić nowosolan, aby bardziej czuli się gospodarzami miasta. Nie chodzi o to, żeby ktoś nam podpowiedział co robić, bo my mamy długą listę zaplanowanych inwestycji. To będzie pole do aktywizacji mieszkańców, zachęta do działania i większej odpowiedzialności za miasto.

  Otyń


  Zielone światło dla budżetu obywatelskiego jest także w mieście i gminie Otyń. - Tak, jak najbardziej jestem za budżetem obywatelskim – przyznaje burmistrz Otynia Barbara Wróblewska. - Do tej pory nie był możliwy w związku z tym, że 2018 rok mieliśmy przepełniony inwestycjami, które pochłonęły masę czasu. Był rozruch przedszkola, teraz budowa żłobka. W tym roku nie mieliśmy możliwości do tego tematu podejść. Ale nie ukrywam, że w przyszłym roku będziemy się skrupulatnie przygotowywać do regulaminu budżetu obywatelskiego. Wszystkie dokumenty trzeba stworzyć. Od 2020 roku budżet obywatelski powinien zacząć funkcjonować w naszej gminie.
  Pieniądze, które zostaną przeznaczone na ten cel, na początek będą zbliżone do kwoty funduszu sołeckiego dla Otynia, który 1 stycznia odzyskał prawa miejskie i stracił ten fundusz.

  Nowe Miasteczko


  Budżetu obywatelskiego nie ma też w Nowym Miasteczku. - Długo zastanawiałam się nad zasadnością wprowadzenia budżetu obywatelskiego - przyznaje Danuta Wojtasik, burmistrz Nowego Miasteczka. - Ale po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”, a także doświadczeń innych samorządów, doszłam do wniosku, iż jest to bardzo dobra forma zaangażowania mieszkańców w wydatkowanie środków z budżetu, ale w gminach miejskich.
  Danuta Wojtasik uważa, że w miastach wszystkie proponowane zadania mają podobną szansę na zdobycie głosów. - W gminach miejsko - wiejskich i wiejskich, gdzie wielkość miejscowości jest różna, zadania w małych miejscowościach już na wstępie skazane są na porażkę. Rodzi to niepotrzebne frustracje i nieporozumienia - podkreśla burmistrz Wojtasik. - Dlatego nie wystąpię z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie utworzenia budżetu obywatelskiego na terenie naszej gminy. Jeśli z taką inicjatywą wystąpią radni lub mieszkańcy i zostanie on wprowadzony, będziemy go realizować.

  Bytom Odrzański


  Bez budżetu obywatelskiego z pewnością jeszcze przez jakiś czas obędą się mieszkańcy miasta i gminy Bytom Odrzański. - Wszyscy już w kraju mówią, że trzeba ludzi zaangażować. Rozmawiając z moimi mieszkańcami poinformowałem, żebyśmy poczekali z budżetem obywatelskim do zakończenia inwestycji z dofinansowaniem unijnym, bo praktycznie tylko takie robimy, a później rozpoczniemy dyskusję o tym, czy wprowadzać taki budżet i w jakiej kwocie - informuje burmistrz Jacek Sauter. - Jeśli by to miało zaangażować ludzi, mieliby pokazać nam samorządowcom co należy robić, chociaż my mamy mandat społeczny, to jestem zdecydowanie za.
  Burmistrz Bytomia Odrzańskiego zaznacza, że wprawdzie gmina z 20-milionowym budżetem realizuje inwestycje za 30 mln zł, ale na razie nie ma pieniędzy na taki cel. - Rynek budowlany, wzrost kosztów wskazują, że rok 2019 i 2020 będą jeszcze czasem zaciskania pasa, aby pokończyć i rozliczyć zadania. Na pewno w małej, biednej gminie musimy do tego podejść tak strategicznie, bo jeśli zaczniemy, to ciężko byłoby przerywać, a znowu przeznaczać na ten cel 50 czy 100 tys. zł byłoby śmieszne. Uważam, że ta kwota powinna być większa- podkreśla Jacek Sauter.

  Zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy ustala samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie budzetalert.pl, który opracowują dziennikarze „Gazety Lubuskiej” i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju, będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować, umożliwiać dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

  W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić:
  • czy Twoja miejscowość organizuje budżet obywatelski
  • jakie są zasady zgłaszania projektów i głosowania
  • jakie kwoty przeznacza samorząd na budżet obywatelski, ile to jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca
  • ile dotychczas było edycji, ile projektów już zrealizowano.

  To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

  Budżet alert

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo