Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lasach koło Żagania zaczynają się opryski. Gdzie i kiedy?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Dromadery strzegą bezpieczeństwa w lasach.
Dromadery strzegą bezpieczeństwa w lasach. Nadleśnictwo Karwin
W pierwszej dekadzie kwietnia nad lasami w województwie dolnośląskim i części lubuskiego rozpoczną się opryski przeciw chrabąszczom oraz barczatce sosnówki - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu. Akcja zaczyna się już od jutra (od 7 kwietnia 2023).

- Decyzja o lotniczych opryskach lasów w naszym regionie powstała w wyniku planów Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gorzowie Wielkopolskim - informuje starostwo powiatowe w Żaganiu. Opryski odbędą się z zastosowaniem środka ochrony roślin Mospilan 20 SP w zakresie ograniczania populacji chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca oraz środka ochrony Foray 76 B w zakresie ograniczania populacji barczatki sosnówki.

Gdzie będą pryskać?

Zabiegi ograniczające chrabąszcze wykonane zostaną na terenie nadleśnictw: Milcz, Oborniki Śląskie
Zabiegi ograniczające barczatkę sosnówkę na terenie nadleśnictw: Przemków, Ruszów, Świętoszów, Chocianów, Bolesławiec, Pieńsk, Węgliniec.

Kiedy będą pryskać?

Zabiegi wykonywane będą w okresie od 7 kwietnia br. w zależności o warunków pogodowych oraz rozwoju drzewostanów. Zabiegi z przerwami mogą potrwać do czerwca br. Przy sprzyjających warunkach pogodowych oprysk będzie wykonywany wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Chrabąszcz majowy
Chrabąszcz majowy Nadleśnictwo dojlidy Iwona jóźwicka

Jak wygląda chrząszcz majowy?

Nadleśnictwo Dojlidy informuje, że długość jego ciała wynosi 25-35 mm, ma brązowe pokrywy skrzydłowe, a na głowie blaszkowate czułki. Samiec ma czułki złożone z siedmiu blaszek, a samica z sześciu. Odnóża zaopatrzone w ostre pazurki. W ciągu dnia chrząszcze przesiadują na drzewach, są odrętwiałe i niezbyt chętne do ruchu. Żerują najchętniej na liściach dębu, ale nie pogardzą też liśćmi brzozy, buka czy klonu. Dopiero podczas ciepłych, bezwietrznych wieczorów uaktywniają się i wtedy też intensywnie latają. Larwy mają bardzo silny gryzący aparat gębowy i ogromny apetyt. Podgryzają korzonki młodych drzewek, krzewów i często powodują ich zamieranie. W tej formie stanowią ogromne zagrożenie dla młodych sadzonek drzewek hodowanych na szkółkach leśnych oraz upraw i młodników. Wyrządzają również duże szkody w rolnictwie i sadach. Dorosłe owady żerują w koronach drzew około dwóch tygodni. W ciągu kilku dni potrafią ogołocić drzewo z liści, co powoduje jego osłabienie. Takie bezlistne drzewo ma ograniczoną wymianę gazową, przez co staje się mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Naturalnym wrogiem chrabąszcza majowego są nietoperze. Pędraki są przysmakiem kretów, myszy, borsuków i dzików, a także szpaków i gawronów.

Barczatka sosnówka
Barczatka sosnówka Wikipedia

Jakie spustoszenia sieje barczatka sosnówka?

Na jednym drzewie może żerować nawet kilkaset sztuk niezwykle żarłocznych gąsienic barczatki sosnówki o długości od 2-6 cm. Potrafią one doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do zamierania drzewostanów lub silnego zahamowania przyrostu drzew.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z otwarcia tężni w szprotawskim parku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska