Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„W lesie o lesie” przy kawie z żołędzi. Terenowa konferencja prasowa w Tucholi

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Ewelina Fabiańczyk, Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Piotr Droszczak - leśniczy ds. Szkółkarskich w Nadleśnictwie Krzystkowice
Ewelina Fabiańczyk, Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Piotr Droszczak - leśniczy ds. Szkółkarskich w Nadleśnictwie Krzystkowice Agnieszka Linka
Dzięki zaproszeniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze przedstawiciele mediów mieli okazję poznać szkółkę leśną w Tucholi. Była kawa z żołędzi, herbata na patyku, jarzębina do herbaty, ostry sos mirabelkowy do wędlin i miód faceliowy. Były też rozmowy o lesie - jak wygląda proces produkcji sadzonek, ciekawych odmianach sosen i wielkich “szychach” oraz skrzydlatych mieszkańcach lasu.

Leśne przedszkole

Leśne przedszkole w Tucholi działa od 1982 r. i ma ponad 14 ha z czego 617 arów to powierzchnia, na której produkowane są sadzonki drzew. Szkółką opiekuje się Piotr Droszczak - leśniczy ds. Szkółkarskich. W siedmiu kwaterach produkcyjnych rosną przede wszystkim sosny pospolite, dęby szypułkowe i bezszypułkowe, brzozy brodawkowate, lipy drobnolistne i graby pospolite. Sadzonki spędzają w szkółce różną ilość czasu, w zależności od gatunku. Buki i dęby najczęściej goszczą na obszarze szkółek przez 2-3 lata. Rekordzistką pod tym względem jest prawie zawsze jodła, której tak „niespieszno” do lasu, że z dobrodziejstw szkółek w nizinnych nadleśnictwach korzysta przez 4-5 lat. Na drugim biegunie znajduje się sosna, która rzadko kiedy pozostaje w szkółkach dłużej niż jeden rok.

Sadzenie "Medialnej Lipy"
Sadzenie "Medialnej Lipy" Agnieszka Linka

Sosny to “szychy” wśród drzew

Podczas nietypowej konferencji w lesie było też o niezwykłości sosen. Najstarsze na świecie żyjące drzewo to sosna oścista rosnąca w Arizonie i licząca ponad 5000 lat. Rekord, jeśli chodzi o wielkość szyszek również należy do sosny – sosny coultera.
Paweł Mrowiński, kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Jeziorach Wysokich przedstawił królowę naszych lasów - sosnę zwyczajną na tle innych gatunków. Okazuje się, że jej nazwa jest nieadekwatna do możliwości tego gatunku. Radzi sobie w przeróżnych warunkach klimatycznych i geograficznych. Można ją spotkać od Hiszpanii, aż po Mongolię i Kazachstan. Niestraszny jej klimat okołobiegunowy i śródziemnomorski. Ma wspaniałe zdolności tworzenia z innymi roślinami zbiorowisk leśnych. Wielu z nas ceni sobie jej właściwości zdrowotne- fitoncydy wydzielane latem przez sosny zabijają prądki gruźlicy. Nikogo też nie trzeba przekonywać o leczniczych właściwościach sosnowych nalewek i syropów.
W arboretum w Jeziorach Wysokich uprawiana jest szeroka paleta niezwykłych sosen. Na pewno warto odwiedzić to miejsce, by przekonać się o ich niezwykłym pięknie.

Dziupla na jeden sezon

Mówiąc o lesie nie sposób zapomnieć o jego mieszkańcach. W niezwykły świat dziuplaków- bo tak nazywa się ptaki zakładające gniazda w dziuplach, wprowadził Michał Szczepaniak, Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Lipinki. Wiele zwierząt, nie tylko ptaki, ale również ssaki i owady korzysta z dziupli. Raz wykuta dziupla nie staje się domem na lata. Ptaki najczęściej zamieszkują je tylko przez jeden sezon. Lubią, gdy ich mieszkanie jest czyste, zadbane i bezpieczne, a pisklęta potrafią naprawdę nabrudzić. Prócz odchodów w dziuplach pojawiają się pasożyty i inne kłopotliwe dla lokatorów organizmy, dlatego trzeba wykuć nowy dom. Czasem zdarza się, że po kilku latach, kiedy dziupla się wyjałowi, dzięcioły wracają do swego starego domu.

Przysmaki Dobre z Lasu, czyli natura od kuchni

Podczas leśnego spaceru był też czas na degustację smakołyków. Kosztowaliśmy pasztetów i wędlin z dziczyzny z ostrym sosem mirabelkowym, musztardą chrzanową z miodem lub żurawiną. Była kawa z żołędzi, herbata na patyku, miód faceliowy, owoce róży w zalewie i inne frykasy. Można ich spróbować zamawiając na www.dobrezlasu.pl.
Miłym akcentem na zakończenie spotkania było posadzenie "Medialnej Lipy".

Las to piękne miejsce i warto regularnie wybierać się do niego na spacery, zwłaszcza jesienią, gdy korony drzew mienią się wszystkimi kolorami. Wycieczka do lasu to z pewnością podróż za niejeden uśmiech.
My swoją wycieczkę mogliśmy odbyć dzięki Wojciechowi Grochali – dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Andrzejowi Staniszewskiemu – nadleśniczemu Nadleśnictwa Krzystkowice oraz Ewelinie Fabiańczyk, Rzecznikowi Prasowemu RDLP w Zielonej Górze, która moderowała spotkanie.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. W ramach Ogólnopolskiej Akcji SADZIMY Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze przekazuje mieszkańcom bezpłatnie sadzonki drzew i krzewów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska