Ciepła i bezdeszczowa pogoda jest dla nas bardzo przyjemna, ale dla przyrody bywa niezwykle niebezpieczna. Brak opadów powoduje, że ściółka w lasach jest sucha prawie jak bibuła. W województwie lubuskim wydano właśnie ostrzeżenie o trzecim stopniu zagrożenia pożarowego.
Co to są stopnie zagrożenia pożarowego?
Na podstawie wilgotności ściółki leśnej, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego leśnicy określają aktualny stopień zagrożenia pożarowego. Wyróżnia się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasu:
- 0 - brak zagrożenia
- I - zagrożenie małe
- II - zagrożenie duże
- III - zagrożenie katastrofalne
Kiedy zagrożenie pożarami jest największe?
Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe lasu w poszczególnych porach roku są warunki pogodowe. Od nich zależy podatność lasu na zapalenie. Największe znaczenie mają:
- opady
- natężenie promieniowania słonecznego
- temperatura powietrza
- wilgotność powietrza
- prędkość wiatru
Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje wczesną wiosną. W lasach jest wtedy dużo łatwopalnych materiałów, takich jak suche liście i roślinność oraz chrust. W miarę rozwoju runa leśnego, zagrożenie pożarowe lasu maleje. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin, ale w wyniku silnego promieniowania słonecznego, zagrożenie pożarowe lasu znów może wzrosnąć.
Nawet iskra może spowodować groźny pożar
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego oznacza, że wystarczy bardzo niewiele, aby powstał pożar o poważnych skutkach. Dlatego leśnicy apelują o szczególną ostrożność podczas przebywania na terenach leśnych i przypominają starą maksymę, że las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko. A najczęściej to właśnie nieostrożność człowieka jest przyczyną pożarów.
- W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 998 lub numer alarmowy 112.
Zasady bezpieczeństwa w lesie
W lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilla oraz palić papierosów. Jest to możliwe jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Ważne też, aby nie zostawiać samochodów przed szlabanami na drodze leśnej. Takie zachowanie nie tylko utrudnia pracę leśnikom, ale może zatarasować przejazd służbom, na przykład w przypadku pożaru.
Zobacz również:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?