1/7
Jak wynika z przeprowadzonych już po raz czwarty badań,...
fot. Jakub Pikulik

Kierowcy w Lubuskiem najczęściej w Polsce nie wykupują polis OC

Jak wynika z przeprowadzonych już po raz czwarty badań, ryzyko kolizji z pojazdem bez ubezpieczenia jest w Lubuskiem prawie 1,5 razy większe, niż w pozostałych regionach Polski. Z czego to wynika?

Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie i Zachodniopomorskie - to trzy województwa, w których najłatwiej o kolizję z pojazdem, nie posiadającym obowiązkowej polisy OC. Zderzenie z samochodem, który nie ma obowiązkowego ubezpieczenia oznacza problemy nie tylko dla kierowcy, którzy nie dopilnował formalności. To również kłopot dla niewinnego uczestnika zdarzenia drogowego, którego pojazd został uszkodzony. W takim przypadku musi on się ubiegać o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zobacz też: Tragiczny wypadek koło Baczyny. Dwie osoby nie żyją

To właśnie na zlecenie UFG przeprowadzono badania, z których wynika, że w Lubuskiem jeździ 1,5 razy więcej samochodów bez OC, niż w pozostałych województwach. Dlaczego w Lubuskiem jest największy odsetek pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia? - Powodem takiej sytuacji może być stale rosnąca liczba aut sprowadzanych z zagranicy i umiejscowienie właśnie w tych regionach zachodniej Polski, większej liczby komisów samochodowych – mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika bowiem, że jedną z najczęstszych przyczyn braku OC jest wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela, co do ważności tej polisy. I właśnie przy zakupie auta w komisie zdarza się, że polisa - przekazywana osobie kupującej pojazd - została już wcześniej wypowiedziana i jest nieważna – wyjaśnia.

Są też inne przyczyny nieposiadania przez kierowców OC. Z badań wynika, że to nieznajomość przepisów lub brak pieniędzy na zakup ubezpieczenia; część osób ignoruje też obowiązek posiadania tej polisy.

- Aktualnie odsetek nieubezpieczonych do ubezpieczonych oscyluje wokół 0,5 procent, co oznacza, że ważnego OC może nie mieć około 110 tysięcy posiadaczy pojazdów w Polsce - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Zobacz też: Tragedia pod Zieloną Górą. W wypadku samochodu osobowego zginęły trzy osoby

Statystyki dotyczące rynku pojazdów i polis OC pokazują też ciekawy nowy trend: znaczny wzrost liczby posiadaczy pojazdów w grupie starszych osób i spadek wśród młodych, co może mieć związek z rosnącymi cenami ubezpieczeń OC. Z najnowszego raportu UFG o nieubezpieczonych wynika, że w ciągu 2015 roku w grupie osób 60+, 70 + i 80+ liczba posiadaczy pojazdów wzrosła o prawie 10 procent, podczas gdy w grupie do 25 lat spadła - o 1 procent. Ten trend – wobec rosnących cen polis OC – może wskazywać na rejestrowanie lub przerejestrowanie pojazdów młodych osób - na starszych członków ich rodzin lub rejestrowanie tych ostatnich jako współposiadaczy i dzięki temu korzystanie z ich zniżek za bezszkodową jazdę. Najdrożej za OC płacą bowiem właśnie młode osoby, stwarzające największe zagrożenie na drodze i powodujące najwięcej wypadków. Dodatkowo często kupują one auta o dużej pojemności silnika, co jeszcze bardziej winduje cenę za to obowiązkowe ubezpieczenie. – W efekcie osoby te częściej są skłonne do rezygnacji z zakupu OC, co okazuje się dla nich fatalne w skutkach – zaznacza Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. – Bywa bowiem, że do końca życia muszą spłacać odszkodowanie wypłacone przez Fundusz ofiarom spowodowanego przez siebie wypadku. Również sama kara za brak OC może być nawet kilkakrotnie wyższa niż należna składka tę polisę – wyjaśnia.

Rocznie do UFG wpływa ponad 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących. Wypłacane im odszkodowania finansowane są przede wszystkim ze składek kierowców wykupujących OC. W ubiegłym roku odszkodowania te przekroczyły 100 mln złotych.

Zobacz też: Tak doszło do tragicznego wypadku na S3 na obwodnicy Gorzowa [ZAPIS Z KAMERY W AUCIE]


2/7
Kierowcy w Lubuskiem najczęściej w Polsce nie wykupują polis...
fot. Mirosław Sztogryn

Kierowcy w Lubuskiem najczęściej w Polsce nie wykupują polis OC.

3/7
Zderzenie z pojazdem, który nie ma polisy OC, a który był...
fot. Jakub Pikulik

Zderzenie z pojazdem, który nie ma polisy OC, a który był sprawcą kolizji oznacza, że będziemy musisli się starać o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

4/7
Rocznie do UFG wpływa ponad 6,5 tysiąca roszczeń od osób...
fot. Jakub Pikulik

Rocznie do UFG wpływa ponad 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Dachowanie osobówki w Kostrzynie. Uwaga na drogach! | ZDJĘCIA

Dachowanie osobówki w Kostrzynie. Uwaga na drogach! | ZDJĘCIA

Tir z naczepą wylądował w rowie. Dwie osoby trafiły do szpitala. Są utrudnienia!

Tir z naczepą wylądował w rowie. Dwie osoby trafiły do szpitala. Są utrudnienia!

Kolejna gala "Kobieta z Sercem" za nami. Kto otrzymał wyróżnienie?

Kolejna gala "Kobieta z Sercem" za nami. Kto otrzymał wyróżnienie?

Zobacz również

Gry na kwiecień w PS Plus ogłoszone. Hit sprzed kilku miesięcy już w abonamencie!

Gry na kwiecień w PS Plus ogłoszone. Hit sprzed kilku miesięcy już w abonamencie!

Spektakularne bankructwo szkoły językowej: pieniądze zniknęły, kursanci z długami

TYLKO U NAS
Spektakularne bankructwo szkoły językowej: pieniądze zniknęły, kursanci z długami