Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem powołano arbitrażowy sąd gospodarczy

(sc)
- Dla działalności sądu arbitrażowego podstawowe znaczenie mieć będzie przełamanie mentalności przedsiębiorców i uznanie przez nich tego sądu za cenną formę samorządności gospodarczej - twierdzi Marek Górecki (fot. Kazimierz Ligocki)
- Dla działalności sądu arbitrażowego podstawowe znaczenie mieć będzie przełamanie mentalności przedsiębiorców i uznanie przez nich tego sądu za cenną formę samorządności gospodarczej - twierdzi Marek Górecki (fot. Kazimierz Ligocki)
Dziesięć lubuskich samorządów gospodarczych podpisało umowę w sprawie powołania w regionie arbitrażowego sądu gospodarczego. Będzie rozstrzygał spory między przedsiębiorcami, którzy dobrowolnie zgodzą się przed nim wystąpić.

- Działalność sądu opierać się będzie na generalnych zasadach prawnych, wynikających z kodeksu postępowania cywilnego. Rozstrzygać będzie spory z zakresu prawa majątkowego i niemajątkowego, w których możliwe będzie zawarcie ugody. Mogą to być np. sprawy o zapłatę, wykonanie umowy, wydanie rzeczy, prawa autorskie, ochronę dóbr. Trafią one do sądu arbitrażowego tylko wtedy, jeśli strony umowy gospodarczej tak ustalą w niej, że w razie sporu poddadzą się rozstrzygnięciu arbitrów - wyjaśnia Marek Górecki, adwokat z Gorzowa, zajmujący się m.in. sprawami gospodarczymi i podatkowymi.

Sąd arbitrażowy będzie miał swój statut i regulamin. Tworzyć go będą arbitrzy, którymi mogą zostać prawnicy, ale także osoby wykonujące inne zawody, cieszące się w środowisku gospodarczym najwyższym profesjonalizmem i autorytetem. Wniesienie sprawy będzie odpłatne, ale dużo tańsze, niż w sądzie powszechnym. Szybkość rozpatrywania spraw też ma być większa, niż w zwykłym sądzie. - Jeśli orzeczenie sądu arbitrażowego nie zostanie wykonane dobrowolnie, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić do sądu powszechnego o nadanie mu klauzuli wykonalności, którą uzyska bez trudu - twierdzi mecenas.

Opracowanie regulaminu i statutu sądu oraz powołanie jego władz i arbitrów, nastąpić ma jeszcze w pierwszym półroczu. Sąd będzie miał siedziby w Gorzowie i Zielonej Górze, ale pracować też będzie na posiedzeniach wyjazdowych w terenie.

Umowę o powołaniu lubuskiego arbitrażowego sądu gospodarczego podpisali: Lubuski, Sejmik Gospodarczy, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Łużycka Izba Gospodarcza, Lubuska Organizacja Pracodawców, Lubuska Izba Budownictwa, Izby Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie i Zielonej Górze, Zrzeszenie Handlu i Usług oraz Lubuska Izba Rolnicza.

Czytaj też: Sąd gospodarczy w Gorzowie będzie jednak zlikwidowany

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska