Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem powstają kolejne MOP-y. Będzie też pierwsza stacja dla aut elektrycznych

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Zmiany na trasie S3 w Lubuskiem.
Zmiany na trasie S3 w Lubuskiem. GDDKiA
Lubuski odcinek drogi ekspresowej S3 zyska nowe Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli tak zwane MOP-y. Prace budowlane trwają w punkcie Niegosławice między węzłami Nowe Miasteczko i Gaworzyce oraz Stożne między Zieloną Górą i Sulechowem.

Teraz jest pięć par

Co zrobić, aby podróż autostradą lub drogą szybkiego ruchu była bezpieczna? Eksperci nie mają wątpliwości. Musimy nauczyć się planować przerwę w podróży. Temu służą miejsca obsługi podróżnych, czyli specjalnie wydzielone tereny przy drogach, wyposażone w parkingi oraz infrastrukturę zapewniającą możliwość odpoczynku. Na lubuskim odcinku trasy S3, który liczy ponad sto siedemdziesiąt kilometrów długości, obecnie działa pięć par MOP-ów. Znajdują się w Lisinach, Raculi, Kępsku, Popowie i Marwicach.

Każdy z tych punktów wyposażony jest w parking zarówno dla samochodów osobowych, ciężarowych jak i autobusów, toaletę, miejsce do wypoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz siłownię zewnętrzną. Na części z nich są również stacje paliw oraz restauracje. Na terenie MOP-ów znajdują się również stanowiska do kontroli pojazdów, czyli zatoczki do kontroli wraz z wnęką na wagi, z których korzystają najczęściej inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz Służby Celno-Skarbowej - mówi rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA Anna Jakubowska.

MOP-y przy S3 w Lubuskiem

  • MOP Lisiny - pomiędzy węzłami Nowa Sól Południe i Nowa Sól Zachód – wyposażony w podstawową infrastrukturę składająca się parkingu zarówno dla samochodów osobowych, ciężarowych jak i autobusów, toalet, miejsc do wypoczynku, placu zabaw dla dzieci oraz siłowni zewnętrznej.
  • MOP Racula - na odcinku Nowa Sól - Zielona Góra. Dla jadących na południe dostępna jest stacja paliw i obiekt gastronomiczny, funkcjonujące w tym miejscu od wielu lat. W kierunku północnym można skorzystać tylko z podstawowej infrastruktury. Docelowo pełna infrastruktura, wraz ze stacją paliw, stacją ładowania pojazdów elektrycznych i punktem handlowo-gastronomicznym, ma być dostępna dla podróżujących w obu kierunkach. Wiosną tego roku podpisane zostały umowy na dzierżawę obu MOP-ów. Na wykonanie niezbędnych prac dzierżawca ma dwa lata od dnia podpisania umowy.
  • MOP Kępsko - na odcinku Sulechów - Świebodzin - z podstawową infrastrukturą oraz usługami komercyjnymi (stacja paliw, restauracja).
  • MOP Popowo - na odcinku Międzyrzecz – Skwierzyna – z podstawową infrastrukturą oraz usługami komercyjnymi (stacja paliw, restauracja).
  • MOP Marwice - na odcinku Gorzów Wielkopolski – Myślibórz – z podstawową infrastrukturą.

Będą kolejne

Niebawem kierowcy podróżujący lubuskim odcinkiem ekspresówki będą mogli korzystać z nowych Miejsc Obsługi Podróżnych. Te powstają właśnie pomiędzy Nowym Miasteczkiem i Gaworzycami oraz między Zieloną Górą i Sulechowem. Prace w obu lokalizacjach mają zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku. Koszt budowy podstawowej infrastruktury jednego MOP-a to ponad 10 milionów złotych.

MOP-y Niegosławice docelowo mają mieć dostępne również usługi komercyjne, czyli stacje paliw ze sklepami i restauracjami. Po wybudowaniu przez nas podstawowej infrastruktury - wewnętrznych dróg, parkingów i toalet - obiekty zostaną w drodze przetargu wydzierżawione w celu ich rozbudowy. Para MOP-ów Stożne niedaleko Zielonej Góry będzie wyposażona w podstawową infrastrukturę - tłumaczy Anna Jakubowska.

Powstaną stacje ładowania

Ale to nie koniec nowości. Już wkrótce do dyspozycji kierowców będzie także pierwsza, w ciągu lubuskiego odcinka drogi ekspresowej S3, stacja do ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym. Inwestycja jest już na etapie realizacji. Jak tłumaczy rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA, to konieczność, bo kierowcy elektryków, tak samo jak kierowcy zwykłych aut, muszą mieć możliwość naładowania auta w podróży na długim dystansie.

Nowe urządzenia staną na terenie Miejsc Obsługi Podróżnych. Pierwsza stacja do ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym pojawi się na MOP-ie Marwice między węzłami Gorzów Północ i Myślibórz. W niedługim czasie staną także kolejne na trzech parach MOP-ów - w Popowie, Kępsku i Raculi - wylicza Anna Jakubowska.

Operatorami stacji ładowania pojazdów elektrycznych są zewnętrzne podmioty dzierżawiące fragment MOP-u.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska