W Lubuskiem powstaną nowe obwodnice. Na jakim etapie są prace?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Sześć nowych obwodnic powstanie w najbliższych kilku latach na terenie województwa lubuskiego.
Sześć nowych obwodnic powstanie w najbliższych kilku latach na terenie województwa lubuskiego. GDDKiA
Sześć obwodnic powstanie na terenie województwa lubuskiego w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic. Jedna z nich - obwodnica Strzelec Krajeńskich - jest już w fazie realizacji. Dla pozostałych pięciu trwają prace przygotowawcze. Ich łączna długość wyniesie prawie pięćdziesiąt kilometrów.

Miasta będą mogły odetchnąć

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, likwidacja wąskich gardeł komunikacyjnych oraz wyprowadzenie ruchu ciężkiego i tranzytowego z zatłoczonych miast i miejscowości. Takie są główne założenia rządowego programu budowy stu obwodnic. Realizowane w jego ramach inwestycje mają też na celu przyśpieszenie rozwoju gospodarczego poszczególnych regionów kraju, bo ułatwią i usprawnią przepływ towarów oraz usług.

Jedna obwodnica w realizacji

Pierwszą z sześciu inwestycji w województwie lubuskim, dla której została już podpisana umowa na realizację jest obwodnica Strzelec Krajeńskich. Za prawie 80 milionów złotych wybudowana zostanie tam ponad siedmiokilometrowa, dwupasmowa droga, która ominie miasto po jego północnej stronie. W zakres inwestycji wchodzi również budowa obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz przejść dla zwierząt. Wykonana zostanie też infrastruktura towarzysząca, czyli między innymi oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przeczytaj też: Rusza budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Drogą będzie można pojechać za trzy lata!

Pozostałe są w przygotowaniu

Pięć pozostałych obwodnic jest obecnie w fazie przygotowywania niezbędnej dokumentacji. Na najbardziej zaawansowanym etapie jest obwodnica Krosna Odrzańskiego, która powstanie w ciągu drogi krajowej numer 29. Nowa trasa znacząco zmieni sytuację w mieście poprzez wybudowanie nowej przeprawy przez Odrę. Jeszcze w tym roku wydana ma zostać decyzja środowiskowa dla tego zadania. W drugiej połowie przyszłego roku taką decyzję ma natomiast uzyskać obwodnica Kostrzyna nad Odrą. Tu ponad dziewięciokilometrowa obwodnica zostanie wybudowana w ciągu drogi krajowej nr 31 i pozwoli na rozładowanie ruchu w kierunku północnym i zachodnim, dostęp i obsługę strefy ekonomicznej oraz dostęp do przejścia granicznego z Niemcami. Inwestycja zakłada też budowę nowego mostu na Warcie, skrzyżowań, wiaduktów, przepustów i przejść dla zwierząt, miejsc do kontroli pojazdów oraz ekranów akustycznych.

WIDEO: Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie nabiera kształtów!

W przypadku Dobiegniewa, Przytocznej oraz Wschowy i Dębowej Łęki trwa opracowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wciąż opracowywane są także warianty przebiegu nowych obwodnic. Na jesień zaplanowano cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców, którzy będą mogli podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi planowanych inwestycji.

Obwodnica Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22

  • Obwodnica poprawi ruch drogowy na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim oraz pomiędzy granicą z Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1 i Trójmiasta.

Obwodnica Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24

  • Droga krajowa nr 24 jest ważnym korytarzem transportowym na osi wschód-zachód, równolegle do autostrady A2. Obwodnica poprawi również dostęp do drogi ekspresowej S3. Dzięki obwodnicy zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12

  • Obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK12 stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Planowana obwodnica dotyczy budowy nowego odcinka drogi krajowej nr 12 relacji Głogów - Leszno, stanowiącej obwodnicę miejscowości Wschowa i Dębowa Łęka. Podstawowym celem budowy obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 12.

Zobacz także:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasia Zołza
Kiedy zostanie skończona budowa obwodnicy Kargowej. Chluba GDDKiA w Zielonej Górze. Budowa rozpoczęta kilka ładnych lat temu, przerwana bo kasa poszła na Euro. Kopacze piłki nie zdobyli mistrzostwa a Kargowa nie ma obwodnicy.
Dodaj ogłoszenie