MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem powstanie nowy gazociąg. Będzie przebiegał przez cztery gminy

Magdalena Marszałek
W województwie lubuskim nowy gazociąg pobiegnie przez gminy: Kargowa, Babimost, Sulechów i Świebodzin.
W województwie lubuskim nowy gazociąg pobiegnie przez gminy: Kargowa, Babimost, Sulechów i Świebodzin. Gaz-System
Będzie miał ponad siedemdziesiąt kilometrów długości i zwiększy możliwości przesyłu gazu oraz zaopatrzenia odbiorców w błękitne paliwo. Na terenie województwa lubuskiego powstanie nowy gazociąg, który zastąpi starą i wysłużoną infrastrukturę wybudowaną jeszcze w latach osiemdziesiątych minionego stulecia.

Kilkadziesiąt kilometrów gazociągu

Umowa na budowę nowego gazociągu została już podpisana, a pierwsze prace mają rozpocząć się jeszcze w drugiej połowie tego roku. Zakrojona na szeroką skalę inwestycja poprawi przepustowość sieci przesyłowej w zachodniej części kraju i umożliwi dostawy większych ilości gazu do odbiorców.

- To jeden z elementów dużego planu inwestycyjnego, który jest odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie na paliwo gazowe. Rozbudowa sieci przesyłowej ma zapewnić dostawy gazu niezbędne dla gospodarki oraz odbiorców indywidualnych - mówi Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa spółki Gaz-System, która realizuje inwestycję.

Inwestycja zakłada budowę głównego gazociągu o długości ponad siedemdziesięciu kilometrów, który połączy Nowe Tłoki w województwie wielkopolskim z Sulechowem w województwie lubuskim. Powstanie także kilka odgałęzień. W województwie wielkopolskim nowy gazociąg pobiegnie przez gminy Wolsztyn, Siedlec i Zbąszyń, a w województwie lubuskim błękitne paliwo popłynie przez Kargową, Babimost, Sulechów i Świebodzin.

- Budowę podzielono na dwa etapy. W pierwszym, który potrwa do końca października przyszłego roku, mają powstać dwa odgałęzienia. Będzie to w sumie ponad dwadzieścia siedem kilometrów nowej infrastruktury. Z kolei w etapie drugim, którego zakończenie planowane jest za trzy lata, powstanie główny gazociąg i jeszcze jedno odgałęzienie, a więc prawie pięćdziesiąt kilometrów gazociągu - dodaje Iwona Dominiak.

Niedogodności mają być tymczasowe

Budowa nowego gazociągu oznacza sporo korzyści dla mieszkańców. Przede wszystkim poprawi się zaopatrzenie w gaz, a do sieci będą mogli przyłączyć się nowi odbiorcy. Ale zanim tak się stanie, mogą pojawić się utrudnienia związane z samą realizacją inwestycji. Niedogodności mają być jednak tymczasowe i jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców.

- Nowy gazociąg zastąpi ten istniejący, który zostanie wyłączony dopiero po zakończeniu inwestycji, więc na pewno nie będzie żadnych zakłóceń w dostawach gazu. Oczywiście sama budowa może powodować pewne uciążliwości, bo są to prace realizowane w terenie i z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Jednak te roboty będą przebiegały potokowo, co oznacza, że gazociąg będzie układany na danym fragmencie, a następnie prace przeniosą się dalej - tłumaczy Iwona Dominiak.

Gminy zarobią na budowie gazociągu

Na inwestycji skorzystają również gminy, przez które będzie przebiegać nowy gazociąg. Będą mogły liczyć na coroczne wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Mogą one wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych rocznie.

- Obecnie trudno jeszcze mówić o konkretnych kwotach, bo taki podatek będziemy mogli pobierać dopiero po zakończeniu inwestycji. Będzie to jednak kwota regularnie wpływająca do budżetu samorządu, którą będziemy mogli przeznaczyć na przykład na inwestycję, a więc remonty dróg czy chodników. Wydatków mamy naprawdę sporo, więc każdy dodatkowy zastrzyk gotówki na pewno się przyda. Ale również sama budowa to szansa na rozwój naszej gminy, bo przecież pracownicy, którzy będą budować ten gazociąg w naszej gminie zamieszkają w tutejszych hotelach, będą żywić się w naszych restauracjach i to jest ta wartość dodana - mówi Magdalena Żurawiecka, zastępca burmistrza Kargowej.

Zakończenie prac związanych z budową nowego gazociągu jest zaplanowane na drugą połowę 2027 roku.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska