Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem ruszyła krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

oprac. (m. korn)
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa została uruchomiona w województwie lubuskim. Każdy mieszkaniec może podzielić się z policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Zgłoszenia trafią do policjantów, którzy regularnie będą sprawdzać wskazane miejsca.

źródło: TVN24/x-news

Dotychczas krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa pilotażowo wprowadzona była w trzech sektorach. Teraz także mieszkańcy województwa lubuskiego mogą przekazać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

Mapy zagrożeń są istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w społęczeństwie. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków policji.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.; w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
W Lubuskiem ruszyła krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy lubuskiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą lokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Aby przejść do krajowej mapy zagrożeń kliknij tutaj:

Sprawdź ofertę

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Czytaj także: Podpowiedz policji, gdzie czujesz zagrożenie

W piątek, 9 września, winobraniowe działania „trzeźwy kierowca” odbyły się na rondzie Kaziowa łączącym ul. Westerplatte, Chrobrego i Sulechowską. Jeden kierowca dalej nie pojechał, dwóch miało dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pijany wpadł na akcji „Trzeźwy kierowca” w Zielonej Górze [W...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska