Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem tylko II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp. będzie uczyć o cyberbezpieczeństwie

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W Gorzowie Wlkp. powstaje klasa, która ma uczyć o cyberbezpieczeństwie.
W Gorzowie Wlkp. powstaje klasa, która ma uczyć o cyberbezpieczeństwie. unsplash.com
To ważna informacja dla młodych ludzi, którzy chciałyby związać swoją przyszłość z wojskiem. Od września w II LO w Gorzowie rusza rekrutacja do klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne.

Choć nazwa kierunku jest skomplikowana, to warto się nim zainteresować. Oferta skierowana jest dla młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. – W całej Polsce powstanie 16 takich klas, po jednej w województwie. Klasy będą liczyły od 10 do 15 uczniów, a tworzone są we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej – mówi ppor. Przemysław Walczak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp.

Będą uczyć informatyki na wysokim poziomie

W trakcie nauki, oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, uczniowie będą mieli zajęcia z takich przedmiotów jak kryptografia, algorytmika czy cyberbezpieczeństwo. Zdobędą też wiedzę z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. Ukończenie klasy o takim profilu otwiera drzwi m.in. do wyższych uczelni wojskowych.

Przeczytaj też:

Tylko 16 takich klas w Polsce

Dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej do 16 szkół w Polsce popłyną pieniądze, które wykorzystane zostaną m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, i usługi internetowe.

- Szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację – podkreśla ppor. P. Walczak.

Można liczyć na dobrą pracę

Program nosi nazwę „CYBER.MIL z klasą”. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON.

Plakat, informujący o projekcie CYBER.MIL z KLASĄ.
Plakat, informujący o projekcie CYBER.MIL z KLASĄ. WKU Gorzów

Polecamy wideo: Katastrofa między Osiecznicą a Krosnem Odrzańskim. 22 stycznia 1978 r. wojskowa ciężarówka rozpłatała autokar na pół

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska